Nejvýhodnější půjčky a nejlepší investice | VímVíc.cz

Nejvýhodnější půjčky online a nejlepší investice. Jak šetřit?

25. 09. 2022

Zdražování se dotkne každého z nás a situace není jednoduchá pro nikoho. Někteří lidé mají založené spořicí účty, další využívají P2P investice nebo studují, jak investovat do zlata. Mají všichni nárok na sociální dávky nebo si mají rovnou hledat přivýdělek z domova? Naštěstí jsou na internetu tipy, jak šetřit, jaké využít zhodnocení peněz a je možné stáhnout mobilní aplikace, kde se dají najít příznivé ceny paliva na čerpacích stanicích. Další možností, jak si zlepšit rodinný rozpočet, jsou nebankovní i bankovní půjčky online, které se řadí mezi nejoblíbenější spotřebitelské úvěry.

Jak šetřit

Inflace, ceny paliva a energií

Definice inflace zní: opakovaný růst cen u většiny položek v ekonomice. Inflace znamená, že si za stejné peníze koupíme méně zboží a služeb. Míra inflace se vyjadřuje pomocí indexu spotřebitelských cen. Průměrný index spotřebitelských cen zohledňuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců ve srovnání s předchozími 12 měsíci. Průměrná roční míra inflace je vlastně stejná hodnota v prosinci konkrétního roku (pro rok 2021 byla míra inflace 3,8 %).

Míra inflace se obvykle pohybuje nahoru a dolů, v průměru se však mění o 0,2 % za každé dva měsíce. Meziroční míra inflace téměř skokově vzrostla v srpnu roku 2021, kdy překročila 4% hranici. Mnoho lidí začalo situaci ihned řešit a hledali možnosti, jak šetřit. V prosinci 2021 byla meziroční míra inflace na 6,6 %, v dubnu roku 2022 to bylo 14,2 % a v srpnu v roce 2022 byla meziroční inflace na hodnotě 17,2 %. Odborníci odhadují, že do konce roku 2022 se míra inflace přiblíží k hranici 20 %.

Z pochopitelných důvodů vzrostly náklady na bydlení, ceny elektřiny, zemního plynu, tuhých paliv, teplé vody, nájemného z bytů, domů a ceny jiných služeb a zboží. Došlo i na zdražování potravin a nealkoholických nápojů a v neposlední řadě na zvyšování cen paliv. V únoru roku 2022 byla průměrná cena benzinu skoro 37 Kč a cena nafty 35,50 Kč. V březnu se prodával benzin průměrně za 44,50 Kč a průměrná cena nafty byla 46 Kč. V březnu 2022 se také stalo, že cena nafty byla vyšší oproti ceně benzinu. Nejhorší situace nastala v červenci, kdy nebylo možné najít levný benzin. Průměrná cena benzinu byla téměř 47 Kč a cena nafty 47 Kč.

Někteří řidiči začali promýšlet, do kterého obchodu pojedou na nákup, případně zda je cesta autem skutečně nutná. Alespoň v prvotním šoku ze zdražování cen začali řidiči hledat, kde se dá natankovat levný benzin a diesel. Lidé začali používat mobilní aplikace na zjišťování cen paliva v okolí. Někteří si založili věrnostní karty od jednotlivých čerpacích stanic, které nabízí možnost snížení ceny paliva až o 1 Kč na jednom litru.

Věrnostní karty poskytují svým držitelům možnost sbírat body za nákupy na čerpacích stanicích a za tankování paliva, které následně vymění za příslušenství k vozidlům či za kávu. Kvůli zvyšování cen potravin, paliv, nájemného v bytech a dalších položek si někteří jedinci začali hledat přivýdělek z domova, nejčastěji to byla práce online z domova. Lidé hledali navíc zkrácený úvazek, případně si svůj zkrácený úvazek navyšovali. Bohužel jsou lidé, kteří museli řešit finanční situaci rychlou půjčkou, bankovní půjčkou online či jiným spotřebitelským úvěrem. Pro cizince je situace nesnadná. Není snadné získat cizineckou půjčku, poskytovatelé úvěrů však nahlíží jinak na půjčky pro Slováky. Poskytovatel úvěru téměř nerozlišuje mezi půjčkou pro Slováky a mezi úvěrem pro české občany.

Způsoby zhodnocení peněz a jak šetřit

Pokud měl někdo zkrácený úvazek, mohl si k němu hledat ještě nějaké práce online z domova. Kdo nenašel volný čas k dalšímu přivýdělku, musel řešit finanční situaci jinak. V médiích se objevovaly rady, jak šetřit vodou a jak šetřit penězi. Lidé začali v domácnostech vyměňovat staré žárovky za úsporné, svítili v místnostech, kde se zrovna nacházeli a učili se, jak šetřit vodou při mytí nádobí. Řešením nemusí být nutně nejvýhodnější půjčka, může pomoci například rozumné zhodnocení peněz. Někteří jedinci zjišťovali způsoby investování pro začátečníky, spoření a jakékoliv možnosti investic a zhodnocení peněz.

Investice do zlata

Investice do zlata je forma investování pro začátečníky. Stačí si dohledat základní informace, jak investovat do zlata a může se začít. Investice do zlata, jako způsob zhodnocení peněz, není nákup šperků a zlatých náušnic. Investiční zlato je speciální druh zlata, který se využívá výhradně pro investice do zlata.

Investiční zlato je ryzí, což znamená, že má 24 karátů. Investiční zlato má podobu zlatých mincí nebo zlatých cihel. Potenciální investor může investovat také do stříbra, platiny a jiných drahých kovů určených ke zhodnocení peněz. Investice do zlata patří mezi nejlepší investice. Za prvé je pro držitele investičního zlata příjemné mít doma zlatou cihlu, za druhé si investiční zlato stále drží svou hodnotu.

Investice do Bitcoinu a jiných kryptoměn

Investice do kryptoměn není dnes žádnou novinkou. Pojem investice do Bitcoinu, Etherea, Litecoinu nebo Dogecoinu slyšel naprosto každý, i člověk, který se neorientuje v kryptoměnách. Pro některé jedince je investice do Bitcoinu jistě tou nejlepší investicí. Všechno má doslova v mobilu. Několikrát denně může sledovat kurz Bitcoinu a jiných kryptoměn, může využívat svou kryptoměnovou peněženku k online nákupům nebo zaplatit v kavárně za Bitcoin.

Jako každá investice přináší i investice do Bitcoinu svá rizika. Kurz Bitcoinu se neustále mění a netrpěliví jedinci mohou dostat při nízkém kurzu Bitcoinu strach a veškeré své kryptoměny prodat. O několik měsíců později se může kurz Bitcoinu opět změnit ve prospěch držitelů kryptoměn, a člověk, který před pár měsíci prodal veškeré Bitcoiny, bude svého chování litovat.

Investice do Bitcoinu

Investice do pozemků a nemovitostí

Pokud existuje nejlepší investice, která není dostupná pro každého, je to rozhodně Investice do pozemků a nemovitostí. Investice do pozemků vyžaduje nejméně statisícové částky. Další nevýhodou u investic do pozemků je, že nepřináší pravidelný příjem. Při výběru vhodnému pozemku je dobré myslet do budoucna. Investice do pozemků v místech, kde se obec či město postupně rozrůstá, zvyšuje hodnotu daného pozemku.

Naopak investice do pozemků vedle elektrárny nebo rušné silnice nepřiláká mnoho zájemců. Investice do nemovitostí (nejčastěji bytů) je výhodnější, protože vynáší investorovi pravidelné měsíční příjmy v podobě nájmů za byty. Investice do nemovitostí se vyplatí daleko více, když se nemovitost rozdělí na části a prodá se třeba jen polovina.

Investice do akcií a P2P investice

Téměř všechny investice se dají vyřešit online nákupem. Investice do akcií a P2P investice jsou výhradně online, podobně jako kryptoměny. Investice do akcií nevyžaduje velký obnos peněz jako například investice do pozemků či investice do nemovitostí. I mladý člověk okolo věku 20 let se může věnovat investicím do akcií. Investor si musí nejdříve zvolit částku, kterou bude investovat, následně strategii a zvolí si, kam bude investovat, tedy akcie jaké firmy si koupí.

Díky investici do akcií má majitel právo na podíl ze zisku společnosti (dividendu) a může se podílet na hlasování valné hromady společnosti. P2P investice nejsou příliš známé (ve srovnání s P2P půjčkami). P2P investice fungují na principu, že si investor vybere P2P platformu, ze seznamu půjček online si vybere tu, která mu je sympatická a vloží do ní volné peníze. S tím, jak dlužník splácí svou online půjčku, P2P platforma připisuje finance investorovi do P2P investic. Mezi nejznámější P2P platformy patří Mintos, Bondster nebo Estate Guru (nabízející také investice do nemovitostí).

Spořicí účty a stavební spoření

Stavební spoření a spořicí účet jsou produkty pro zhodnocení peněz. Stavební spoření je obvykle pro děti zakládané jejich rodiči. Spořicí účty se prezentují jako jednoduchý a bezpečný způsob zhodnocení peněz. Spořicí účet má v porovnání s běžným účtem výhodnější úrokovou sazbu pro vklady a nenabízí klientům platební karty. Úroky na spořicích účtech se liší v závislosti na poskytovateli spoření a také v závislosti na výši vkladu.

Peníze na spořicím účtu jsou klientovi kdykoliv k dispozici, je pouze nutné převést peníze ze spoření na běžný účet. Nejvýhodnější stavební spoření je konkrétní druh spoření. Jak sám název napovídá, je to spoření určené pro stavbu (úpravu, rekonstrukci či výstavbu nemovitosti). Klient získá kromě úroků z naspořené částky také státní podporu, která je však omezená částkou 2.000 Kč ročně. Nejvýhodnější stavební spoření se sjednává na dobu určitou a je v nabídce většina bank.

Nárok na sociální dávky

Nejvýhodnější půjčka a přivýdělek z domova není jediným řešením, jak přijít k penězům. Málo lidí ví, kdo má nárok na sociální dávky. Dávky státní sociální podpory využívají pouze národnostní menšiny, jak se mnozí nesprávně domnívají. Sociální dávky, například příspěvek na bydlení, využívají často matky samoživitelky nebo mladé páry. Rodičovská dovolená, přídavek na dítě nebo náhradní výživné – to jsou dávky státní sociální podpory, které využívají téměř všichni rodičové.

Příspěvek na bydlení je sociální dávka pro jednotlivce i pro rodiny s nízkými příjmy, která pomáhá pokrýt náklady na bydlení. Je rozumné vědět, jak šetřit vodou a jak šetřit peníze, stejně důležité je mít informace o tom, kdo má nárok na sociální dávky a na které konkrétně. Další sociální dávky jsou k dohledání na webové stránce www.mpsv.cz.

Nejvýhodnější půjčky online

Půjčky online jsou spotřebitelské úvěry, u kterých je možné sjednání online z domova nebo odkudkoliv, kde je internetové připojení. Dnes je většina nabízených půjček online, ať už se jedná o nebankovní půjčky nebo půjčky od bank. Nebankovní půjčky jsou už dnes běžné a rozdíl mezi půjčkami od bank ve srovnání s nebankovními půjčkami se stírá. Nebankovní půjčky mohou mít přesto jisté výhody pro charakteristickou klientelu. Je to kupříkladu půjčka v insolvenci, půjčka po insolvenci nebo nebankovní půjčka bez registru a potvrzení příjmu.

Klientům může v rozhodování pomoci srovnání půjček, což je online nástroj, jenž může odhalit nelegální půjčky od lichváře. Srovnání půjček ukáže žadateli o půjčku online několik úvěrových produktů. Online půjčky ihned jsou viditelné všechny na jedné stránce a klient si může porovnat jejich výhodnost, výši měsíčních splátek a poplatků. Srovnání půjček je stejný online nástroj, jakým je porovnání povinného ručení.

Půjčky na cokoliv

Bezúčelové půjčky, tzv. půjčky na cokoliv, jsou rychlé půjčky od bank či od nebankovních společností. Klienti mohou mít peníze na účtu do 15 minut, vyřízení je kompletně online (jedná se o online půjčky ihned). Největší výhoda půjček na cokoliv tkví v tom, že žadatel o úvěr nemusí dokládat účel použití financí. Rychlá půjčka na cokoliv může být i půjčka v hotovosti.

Žadatelé by měli být opatrní, aby nenaletěli a nesjednali si půjčku od lichváře v domnění, že se jedná o bezpečnou půjčku v hotovosti. Nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu mají benevolentní podmínky a řadí se mezi půjčky na cokoliv. Půjčku na cokoliv si může klient sjednat u Hello bank!, Home Credit, MONETA Money Bank nabízí MONETA půjčku či mBank má svoji mPůjčku.

Půjčka na ruku bez účtu

Další půjčka online je půjčka na ruku bez účtu. Jedná se o půjčku v hotovosti, kdy žadatel nemusí mít běžný účet. Někteří poskytovatelé online půjček vyžadují, aby měl klient běžný účet na své jméno. Klienti musí někdy poslat aktivační platbu ve výši 1 Kč. Mezi další podmínky poskytovatelů půjček v hotovosti patří dokládat výši příjmů za určité období (obvykle poslední 3 měsíce).

Půjčka na ruku bez účtu poskytuje klientům pocit soukromí a volnosti. Půjčka pro dlužníky na ruku je na druhou stranu vykoupena vyššími úroky a poplatky. Při hledání půjček na ruku bez účtu je vhodné využít srovnání půjček. Společnosti, které poskytují půjčky pro dlužníky na ruku, jsou Ferratum.cz či Home Credit.

Půjčky bez registru

Nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu se částečně prolínají s půjčkami na ruku bez účtu. Nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu mají pro žadatele navíc výhodu v tom, že má klient soukromí, pokud má záznam v registru dlužníků. Poskytovatel půjčky bez registru nenahlíží do registru dlužníků, přestože to zákon nařizuje většině poskytovatelům online půjček jako povinnost.

Jisté půjčky bez registru ihned jsou často jediným řešením pro lidi se zápisem v registru. Bankovní půjčky na cokoliv nejsou takovým klientům schvalovány. Srovnání půjček je online nástroj, který porovná několik půjček bez registru ihned a klient si vybere nejvýhodnější půjčku. Ve srovnání jistých půjček bez registru ihned se jistě objeví Zonky půjčka, Via SMS půjčka, Hyperpůjčka nebo půjčka od Ferratum.cz.

Půjčka po insolvenci

Rychlá půjčka po insolvenci je specifický druh úvěru, který není snadné získat. Klienti v insolvenčním řízení nemají žádné šance na získání půjčky v insolvenci. Ani bankovní, ani nebankovní společnosti neposkytují půjčky v insolvenci a jediným východiskem je obrátit se na půjčky od soukromých osob. Dokonce ani klient, který byl v insolvenčním řízení, nemá příliš šancí na získání půjčky online. Šance se snižují, pokud by o půjčku po insolvenci žádal u bankovní instituce.

Přestože je na trhu úvěrů několik málo půjček pro dlužníky na ruku, kde jsou i půjčky po insolvenci, klienti by měli dbát zvýšené opatrnosti. Za půjčkou po insolvenci se může skrývat nelegální půjčka od lichváře. Půjčka po insolvenci je totiž v převážné většině úvěr od soukromé osoby či od nebankovní společnosti bez licence od České národní banky. Půjčky po insolvenci mají ještě jedno velké negativum, kterým jsou velmi vysoké úroky a nezřídka i nevýhodné podmínky pro klienta.

Půjčka na směnku

Okamžitá půjčka na směnku může být potenciálně nebezpečná, jelikož i za ní se může schovávat půjčka od lichváře. Nejvýhodnější půjčka bezesporu není taková, která přivede žadatele do dluhové pasti a radikálně zatíží jeho rozpočet. S výběrem bezpečné půjčky online může pomoci srovnání půjček.

Okamžitá půjčka na směnku mnohdy zahrnuje půjčky v hotovosti a půjčky na cokoliv. Půjčka na směnku je vyřízená skutečně velmi rychle a klient mívá peníze do 24 hodin od žádosti. Další přitažlivá vlastnost půjček na směnku je, že se řadí mezi nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu. Stejně, jako je tomu u jiných specifických úvěrů, i půjčky na směnku jsou velice drahé.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Investice a spoření Peníze Rodina Nákupy Návody