Nejlepší investice do nemovitostí a pozemků | VímVíc.cz

Nejlepší investice do nemovitostí a pozemků

27. 08. 2019

V médiích se pravidelně řeší ceny nemovitostí. Jejich hodnota se může v průběhu času razantně proměnit, tudíž se jedná o velice zajímavou investiční položku. Investice do nemovitostí má však svá specifika. Navíc ji lze provádět hned několika způsoby, buďto nákupem a prodejem nebo pronájmem. Pojďte se podívat, jaká z možností by byla ta nejlepší a nejvýhodnější právě pro vás a proč pro zhodnocení peněz ideálně kombinovat oboje.

Nejlepší investice do nemovitostí a pozemků

Zhodnocení peněz a ceny nemovitostí i pozemků

Když se podíváte na vývoj cen nemovitostí 2019, můžete krom občasných výkyvů, jakými byla například ekonomická krize, vidět stále rostoucí ceny. Nejednoho začínajícího i zkušeného investora tak láká investovat do nemovitostí. Před tím, než se však do koupě domu, bytu nebo pozemku za účelem zhodnocení peněz kdokoliv pustí, měl by znát všechny výhody a nevýhody, které tento v mnoha ohledech netypický způsob investování přináší.

Investice do nemovitosti jsou obvykle dlouhodobou záležitostí v řádu až desítek let. Pokud však máte štěstí nebo dobře dokážete odhadnout trh, doba návratnosti investice je velmi krátká. Příkladem jsou současné ceny nemovitostí v Praze, které během velice krátké chvíli raketově stouply. Ti, kteří koupili byt jen před třemi až pěti lety a nyní jej prodávají, dosáhli opravdu velkého zhodnocení peněz.

Aktuálně jsou ceny velice vysoko. Tempo vývoje cen nemovitostí v roce 2019 začalo postupně klesat až stagnovat. Nic však nenasvědčuje tomu, že by měla jejich hodnota spadnout. Připravovaná novela stavebního zákona má za úkol podpořit výstavbu, snížit nedostatek bytů a tím i snížit poptávku. Díky tomu klesne cena, ale její efekt se projeví až v horizontu více let. Ačkoliv nelze trh předvídat, mnozí experti se shodují, že k extrémnímu pádu cen v nejbližší době nedojde.

Pokud přemýšlíte, jak nejlépe investovat, všeobecně lze za nejstabilnější a nejméně cenové proměnlivé považovat stavební i zemědělské pozemky, rodinné domky a komerční prostory. Naopak byty mají ceny více kolísavé. U bytů s menšími rozměry mají v období ekonomické prosperity ceny za metr čtvereční tendenci stoupat, protože jsou nemovitosti celkově drahé a lidé chtějí ušetřit koupí menšího prostoru. V době krize u nich zase není pád tak znatelný, protože bydlení je neustále potřebné a poptávka po něm bude vždy.

Nemovitosti a pozemky jsou specifickým typem investice. Jejich cena se v průběhu času zvyšuje. Nyní je vysoká, ale experti v nejbližší době velký pád nepředpovídají.

Investice do nemovitostí ve formě nákupu a prodeje

Investice do nemovitostí a pozemků, stejně jako do čehokoliv jiného, kde se pohybuje kurz, vyžadují sledovat aktuální dění na trhu. Když je cena nízko, vyplatí se nakupovat, když je vysoko, tak zase prodávat. Nejlepší investice do nemovitostí a pozemků se velice vyplatí, pokud nakoupíte a prodáte ve správný čas. Pak mohou být výnosy vysoké. Při špatné investici naopak můžete hodně ztratit. Proto se vyplatí velmi dobře zvážit, do čeho investovat.

Velký vliv na budoucí prodejnost nemovitosti má lokalita, stav stavby a další faktory. Naopak investice do pozemků přináší větší jistotu, že o budoucí koupi bude zájem. U pozemků i u nemovitostí byste však měli dobře prověřit, co kupujete. V případě, že nastanou nějaké problémy (například špatný stav stavby nebo podmáčená zemědělská plocha), nebude další prodej možný nebo bude velmi komplikovaný a pro vás značně nevýhodný.

Kromě investic může mít nákup nemovitostí a pozemků i další neméně důležitou funkci. Jedná se totiž o efektivní způsob uložení hodnoty. O pozemky ke stavbě i pro zemědělské účely bude vždy narůstající zájem. Bude je tedy možné prodat kdykoliv a doba návratnosti investice se poměrně zkrátí. Nemovitosti sice stárnou, ale při dobré údržbě jsou majetkovou jistotou, nemluvě o možnosti bydlení v nich v případě potřeby.

Nemovitosti jsou vhodné pro uložení hodnoty. Výnosy záleží na aktuálním vývoji cen na trhu. Investice do pozemků je stabilnější než investice do bytů a domů.

Investice ve formě pronájmu

Při investici do zlata jen vložíte finance a nadále, pokud nespekulujete s jeho hodnotou, se už nemusíte o nic starat. Oproti tomu stavby a v menším měřítku i pozemky vaši pozornost budou vyžadovat. Údržba nemovitosti je naprostou nezbytností, zvláště z dlouhodobého hlediska, aby objekt nezačal chátrat. Této starosti vás skvěle zbaví možnost pronájmu. Díky tomu, že budou prostory obydlené, nebude se zde tvořit vlhkost a jiné nežádoucí jevy.

Ačkoliv nájem zajistí trvalou údržbu prostor, není také zcela bez práce. Čeká vás mnoho papírování i praktického vyřizování, jako je shánění zájemců na pronájem a pravidelná komunikace s nimi. Pronájem nemovitostí, stejně jako všechny investice do nich, může mít velké výnosy. Ty jsou však vykoupeny vaším větším časovým vytížením. Podívejte se také, kdo platí darovací daň při darování nemovitosti nebo pozemku.

Samozřejmostí je, že kromě údržby nemovitosti i pozemku má pronájem ještě jednu opravdu velkou výhodu a tou jsou peníze, které za to udržíte. Investice jsou tedy možné nejen levnou koupí a výhodným prodejem, ale také ziskem z pronájmu. Ten je na rozdíl od jednorázového prodeje pravidelný a vydělává vám po malých částkách v častějších intervalech. Tato varianta se navíc nevylučuje s budoucím prodejem a jejich kombinace patří mezi nejvýnosnější způsoby, jak nejlépe investovat.

Mezi hlavní nevýhody pronájmu patří to, že je třeba najít vhodného nájemce, který se bude k nemovitosti dobře chovat (např. nezničí vybavení bytu) a bude platit včas. Podle zákona si můžete říct o kauci až na 6 měsíců dopředu, ale pozor, abyste tím neodradili potencionální zájemce. Celkově bývá výhodné zvolit dlouhodobého nájemce i za nižší cenu, než každou chvíli riskovat nespolehlivost někoho nového a navíc dávat peníze do inzerce, smluvního ošetření a dalších nákladů.

Dobrou investicí je i pronájem nemovitostí. Ten po vás však vyžaduje věnovat poměrně hodně času vyřizování všech nezbytností. Kombinace pronájmu a prodeje bývá nejvíce zisková.

Základní tipy, jak nejlépe investovat do nemovitostí

Koupit dům pro investici i pro bydlení samozřejmě něco stojí. Z tohoto důvodu je ideální mít počáteční kapitál. Pokud si budete chtít půjčovat peníze na investici, je třeba o to lépe počítat, zda se vám tento krok vyplatí. Všeobecně není doporučovaný, protože může vést k velkému zadlužení v případě i mírných výkyvů trhu.

Další věcí, kterou bude každý při výběru do čeho investovat a konkrétní investiční stavby nebo investičního pozemku řešit, je místo, kde se nemovitost nachází. Lokalitu investičních pozemků můžete volit i dále od svého bydliště. Naopak pro domy a byty to není vhodné, pokud nemáte v dané oblasti někoho, kdo by za vás na místě vše vyřizoval. Myslete také na to, že při koupi nemovitosti musíte zaplatit daň z převodu nemovitosti.

Vždy si dobře před nákupem i prodejem prostudujte současný trh. Aby se investice do nemovitostí vyplatila, je udáváno, že by měl být její výnos alespoň 5%. Přemýšlejte o tom však spíše v dlouhodobém měřítku, ve kterém jsou nemovitosti a pozemky daleko stabilnější a méně rizikovou formou uložení a zhodnocení peněz. Zajímavou alternativou jsou také investice s FIO a Zonky, do zlata, do akcií, do bitcoinu a dalších kryptoměn nebo investice do podílových fondů a dluhopisů.

Tip: Podívejte se, jak se v současné době vyplatí investice do kryptoměn a jaké kryptoměny jsou na vzestupu.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Investice a spoření