Co se bude v roce 2018 zlevňovat a kde si naopak připlatíme? | VímVíc.cz

Co se bude v roce 2018 zlevňovat a kde si naopak připlatíme?

20. 05. 2018

Koho by nezajímalo, jak se opět hýbou ceny. Během letošního roku se totiž celá řada zboží a služeb razantně zlevní, bohužel jsou ale také věci, u kterých naopak cena poroste nahoru. Těšit se můžete například na levnější dovolenou.

Ceny v roce 2018

Inflace a mzdy

Za posledních pět let docházelo k razantnímu nárůstu mezd. S tím se samozřejmě ale pojilo také zdražování bydlení, potravin a služeb. Podle průzkumů je ale zřejmé, že i tak se Češi mají nejlépe za posledních 10 let. Nízká nezaměstnanost v ČR a fakt, že se firmy perou o každého uchazeče, nejspíše povede k dalšímu růstu platů.

Nízká nezaměstnanost a velký počet volných pracovních míst, vede k neustálému zvyšování mezd.

I letos dochází ke zdražování nejrůznějších služeb a věcí, na což se konkrétněji zaměříme níže v článku. Nicméně oproti minulému roku by neměl být růst cen tak rapidní.

Rozlučte se s levnější elektřinou

Smutná zpráva je například fakt, že končí éra levné elektřiny. Energetický regulační úřad totiž pro letošní rok zvýšil regulovanou složku ceny tvořící 60 % celkové částky za elektřinu. Reálně to znamená, že v jedné domácnosti se zvedne částka za elektřinu i o několik stovek korun. Pokud elektřinu navíc používáte i pro topení, pak počítejte s navýšením i o několik tisíc korun. A co že zvedání cen za elektřinu způsobilo? Důvodů je samozřejmě hned několik, bavit se ale můžeme například o nutných investicích do nových rozvodových sítí.

Za elektřinu si v roce 2018 připlatíte i o několik tisíc korun více než v předchozích letech.

Ceny stoupají i u silové elektřiny a to až od deset procent. Mírně zdraží také plyn, který u nás v republice využívá na vytápění zhruba 1,5 milionu domácností. Ceny se zvednou o necelá 3 %, nicméně dopad na koncové odběratele bude trochu nižší.

Porostou také ceny benzinu

Cesty autem, výdaje za benzín, to je další a jedna z největších položek v soupisu výdajů obyvatel České republiky. Není se tedy čemu divit, že ceny benzinu jsou u nás velmi sledovanou záležitostí. Bohužel během letošního roku dojde k pomalému nárůstu cen pohonných hmot. Důvodem pro zdražování je samozřejmě navyšování cen ropy, která se vyhoupla až k 70 dolarům za jeden barel. Pro představu se hodí říci, že v roce 2017 byla cena o 20 dolarů níže.

Cena ropy zapříčiní nárůst cen pohonných hmot, nebude se ale jednat o nic radikálního.

Ačkoliv nárůst cen ropy je poměrně velký, na tuzemských čerpacích stanicích se ceny pohonných hmot nezvýší. Za to můžeme poděkovat právě již zmíněné silnější koruně, která se zhodnocuje ve velmi silné ekonomice.

Levnější dovolená vždycky potěší

Abychom nemluvili pouze o zdražování, máme pro vás i dobré zprávy. Koho by nepotěšila například levnější dovolená že? Tak přesně na tu se v roce 2018 můžete těšit, pobyty u moře totiž budou zlevňovat. Je to především díky posilující koruně, dovolená u moře tak vyjde i o 7 % levněji než v minulém roce. Další důvodem zlevňování je snaha hoteliérů, kteří přicházejí se stále výhodnějšími nabídkami.

Na rodinnou dovolenou vyrazte do Chorvatska či Bulharska, tam bude letos nejlevněji.

Levné zájezdy se ale týkají především těch, kterým nevadí je zakoupit s předstihem. Na jednom zájezdu by podle průzkumů šlo ušetřit kolem 1 200 Kč za osobu. Průměrná cena letecké dovolené se letos pohybuje kolem 17 tisíc korun. Záleží také samozřejmě na tom, kam člověk vyrazí. Nejpopulárnější zůstává dovolená v Chorvatsku, oblíbené je také například Řecko, kde ale ceny naopak rostou.

Zdraží také bydlení

Chcete bydlet ve vlastním? Možná by se vyplatilo počkat do příštího roku. Rok 2018 totiž přináší zdražování bytů, nemovitostí, ale i samotných hypoték. Po vlastním bydlení je ale velká poptávka, což trhu s nemovitostmi hodně nahrává. Ne každý si ale rapidní zdražování může dovolit. Již v loňském roce byly ceny nemovitostí v některých lokalitách tak vysoké, že přesáhly možnosti běžných lidí.

Vlastní bydlení je stále pro více Čechů nedosažitelným cílem, ceny nemovitostí rostou závratným tempem.

V letošním roce se očekává i zvýšení úrokových sazeb u hypoték a to až o celá tři procenta. Lidem nepomáhá ani fakt, že hypotéku si již nelze vzít v hodnotě celé nemovitosti, ale je nutné mít našetřený nějaký základ.

Potraviny a stravování v restauracích

Zatímco ceny oblečení nebo telefonní tarify se nijak rapidně nezvedají, jídlo je kapitolou zcela jinou. Právě stravování a potraviny v loňském roce poměrně hodně přispělo k inflaci. Během loňského roku byl zaveden tolik probíraný systém EET (elektronická evidence tržeb), který vedl k rapidnímu jednorázovému zdražování v restauracích a hospodách. Letos by se to ale nemělo opakovat. Počítejte ale s tím, že například v hlavním městě se pod 100 Kč za oběd už skoro nenajíte.

Loňský rok byl pro obor pohostinství náročný především kvůli zavedení systému EET, což vedlo ke zvedání cen.

V loňském roce také došlo k velkému zdražování potravin, především například másla, smetany nebo třeba vajec. Mohla za to především zvýšená globální poptávka po celém světě. Letos se nicméně extrémní nárůst cen neočekává a je možná jejich stagnace či dokonce zlevnění. Samozřejmě to platí za předpokladu, že nedojde k nějakým nepředvídatelným kauzám.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Ze života Ze života firem a kanceláří