Novinka: Placená dovolená 2018 pro OSVČ | VímVíc.cz

Novinka: Placená dovolená 2018 pro OSVČ

17. 02. 2018

Placená dovolená byla donedávna možná pouze pro zaměstnance. Nově ale bude dovolená vyplácená i těm osobám samostatně výdělečně činným, které pracují pro někoho za provizi nebo honorář.

Novinka: Placená dovolená 2018 pro OSVČ

Nárok na dovolenou OSVČ

Podle práv Evropské unie, mají všichni evropští zaměstnanci, kteří jsou “schovaní” pod pojmem OSVČ, (aby tak firmám ušetřili na odvodech) nárok právě na 4 týdny placené dovolené za jeden kalendářní rok. Mnoho firem totiž dělá to, že zaměstnance schová pod OSVČ kvůli odvodům, tedy snížením daňové zátěže. Nahradí jednoduše nějakou pracovní smlouvu za určitou formu obchodní spolupráce. Podle našeho práva se ale jedná o obcházení těchto pracovněprávních předpisů.

Přečtěte si také článek sociální pojištění OSVČ.

Vedení zaměstnanců jako OSVČ kvůli snížení daňové zátěže praktikuje hodně firem.

Osoba v této situaci může takové obcházení pracovněprávních předpisů soudně napadnout. Takový pracovní poměr je poté překvalifikován na pracovněprávní vztah, a jedinec si může nárokovat mimo jiné třeba i čtyřtýdenní placenou dovolenou. Nároky ovšem mohou být po třech letech promlčeny, proto je třeba na tuto skutečnost pamatovat.

Pár fakt

  • Zaměstnanci mají nárok na 4 týdenní placenou dovolenou
  • Po 3 letech nárok propadá
  • Ve zkušební době není zvykem brát si dovolenou

Řidiči Uberu a placená dovolená 2018

Zajímavostí může být tato skutečnost například také pro řidiče společnosti Uber. Firma Uber je totiž v podstatě taxislužba, placené dovolené by se tedy podle Soudního dvoru Evropské unie mohli dožadovat třeba řidiči Uberu, jelikož je Uber vlastně korporace. Stejně tak mohou náhradu za placenou dovolenou vyžadovat třeba i novináři a další nezávislí pracovníci.

Do budoucna si možná budou nárokovat dovolenou také třeba řidiči Uberu.

Nárok na dovolenou

Zpravidla je nárok na dovolenou 4 týdny. Nárok vám ovšem vzniká až tehdy, kdy odpracujete 60 dní. Jestli tedy někde pracujete krátkodobě brigádně, nárok na dovolenou vám nevzniká. Pokud jste teprve nastoupili do nového místa, není tedy zvykem, brát si dovolenou ve zkušební době, ačkoli pamatujte, že všechno je o domluvě se zaměstnavatelem. Vyhodnocení nutnosti vaší potřeby vzít si dovolenou během zkušební doby už je na vašem pocitu.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy