Přehledné srovnání spořících účtů | VímVíc.cz

Přehledné srovnání spořících účtů

Srovnejte si ty nejlepší spořící účty na trhu a vyberte si tak spořící účet, který bude nejvíce vyhovovat Vašim potřebám. Spořící účty můžete porovnat podle výše úroku a dalších parametrů!

Poskytovatel
Název spořícího účtu Název spoř. účtu
 

Co je spořicí účet?

Spořicí účet slouží primárně ke zhodnocení volných financí a úspor. Tyto finance jsou zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou než na běžném bankovním účtu. Obvykle bývá spořicí účet zakládán jako doplněk k běžnému účtu na dobu neurčitou. Některé banky již nabízí spořicí účet jako samostatný produkt.

Spořicí účet je vysoce zabezpečen, proto se nemusíte bát, že byste o své úspory přišli. Banky mají pojištěny spořicí účty stejně jako ty běžné. Pojištění účtu je ze zákona do výše 100 %, maximálně až do 100 000 EUR. Aktuálně nabízí spořicí účet téměř každá banka.

Běžně banky nabízejí zhodnocení vašich úspor úrokovou sazbou v řádu desetin procent. Některé banky ale nabízejí výhodné úroky ve výši až 2 % p.a., navíc bez výpovědní lhůty. Důležitým parametrem při výběru banky pro založení spořicího účtu je také požadavek na minimální základní vklad na účet. Některé banky totiž vyžadují určitý minimální základní zůstatek na spořicím účtu. Výše povinného zůstatku se liší každou bankou, rozdíly mohou být až v řádech desetitisíců korun.

Spořicí účet může být ve dvou formách:

 • spořicí účet s výpovědní lhůtou
  Výpovědní lhůta bývá zpravidla od několika dnů nebo týdnů až do jednoho roku. Pokud majitel účtu bude jakkoliv manipulovat s penězi na spoření před uplynutím lhůty, bude muset zaplatit sankční poplatky stanovené danou bankou.
 • spořicí účet bez výpovědní lhůty
  Vaše peníze si z účtu můžete kdykoli vybrat a jakkoliv s nimi manipulovat podle vašich potřeb. A to bez jakýchkoliv sankcí nebo poplatků.

Pro koho jsou spořicí účty určeny?

Za založení ani vedení účtu si banky už neúčtují žádné skryté poplatky. Proto není špatné mít nějaký spořicí účet založený pro případ, že budete moci zhodnotit vaše úspory. Některé banky dokonce požadují při založení spořicího účtu určitou část vašich úspor investovat do vybraných investičních produktů té dané banky. Takový případ může být vhodný především pro ty, kteří mají finanční prostředky vhodné k investování. Řada bank poskytuje poradenství ohledně investování pro ty, kteří nikdy neinvestovali. Proto se nemusíte bát, že byste vaše úspory ztratili.

Jak vybrat vhodný spořicí účet?

Doporučujeme vybírat si spořicí účet mezi prověřenými poskytovateli. Důležité je, abyste věděli a jasně si stanovili, za jakým účelem si spoření zakládáte. Společnosti, které nabízejí spořicí účty vytváří účty podle specifických parametrů, tudíž se mohou hodit pro každého klienta více či méně výhodně.

Proto si stanovte vaše priority, kterých byste díky spořicímu účtu chtěli dosáhnout a pak jen stačí provést srovnání jednotlivých nabídek na základě, kterých si vybere ten nejvýhodnější spořicí účet.

Pozor si dejte na výši celkové částky, které chcete spořením dosáhnout. Přihlížet musíte také k výši úrokové sazby. Úrok se může měnit podle výše částky, která bude na účtu. V některých případech můžete získat i bonusovou úrokovou sazbu založením účtu do určitého data.

Výhody a nevýhody spořicích účtů

Výhody

 • rozumné úročení
 • dostupné finance po dobu spoření
 • snadná správa účtu prostřednictvím internetového bankovnictví
 • jasné a přehledné podmínky
 • bez nutnosti dalšího běžného účtu v bance

Nevýhody

 • podmínky pro lepší úrok – minimální obraty, platební účet, transakce kartou
 • úroková sazba se může často měnit

Je spořicí účet výhodnou formou spoření?

Aktuálně existuje celá řada možností, jak byste mohli spořit. Výběr záleží na mnoho aspektech. Tím základním je výše vložené částky na spořicí účet a stupeň rizika, který jste ochotni podstoupit. Spořicí účet je tou nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější formou spoření. Banky a společnosti musí pojistit spořicí účty každého klienta. Pojištění je povinné za zákona, a to až do výše 100 %.

Jinou formou, jak získat nebo zhodnotit finance na to, co byste si přáli mohou být formou investic do investičních produktů. Nebo klasickou cestou půjčky.

Co to jsou spořicí obálky?

Některé banky nabízejí si ke spořicímu účtu založit i spořicí obálky. Funguje to jednoduše tak, že si vytvoříte online obálku podle toho, na co chcete našetřit. Například si chcete ušetřit na auto, tak obálku pojmenujete auto a střádáte úspory do obálky. Obálek můžete mít u spořicího účtu založeno několik. Do jednotlivých obálek můžete pravidelně posílat peníze i z běžného účtu. Tyto spořicí obálky poskytují například Air Bank nebo Česká spořitelna.

Kdo si může založit spořicí účet?

Spořicí účet si může založit kdokoliv, kdo je starší více než 15 let a zároveň je občanem České republiky, Evropské unie nebo má v ČR alespoň trvalý či přechodný pobyt.

Dostanete ke spořicímu účtu platební kartu?

Platební karty ke spořicím účtům se liší každou bankou, u které si účet zakládáte. Některé banky kartu nabízí, u některých ji nedostanete.