Práva zaměstnanců

Právní ochrana v těhotenství: Co zaměstnavatel (ne)může

18. 10. 2018

Na těhotné ženy se vztahuje tzv. ochranná lhůta. Může zaměstnavatel takové osoby vyhodit? Jaké platí výjimky a co si zaměstnavatel případně může k ženám v očekávání dovolit? Kdy mohou při práci v těhotenství požadovat změnu pracovní doby a vyrovnávací příspěvek?

Přečíst článek

Ze zákoníku práce: Na co máte právo při odchodu z pozice šéfa

15. 10. 2018

Jiná firma, vlastní byznys, nespokojenost zaměstnavatele nebo prostě čas jít dál. Pro obyčejného zaměstnance složitá situace, jenže vy jste šéf. Výhody jako roční příjem za konkurenční doložku, či nové pracovní místo. Díky několika paragrafům ze zákoníku práce nemusí být vaše budoucnost vůbec zlá.

Přečíst článek

Co dělat, když si hledáte jinou práci a šéf se to doslechne?

08. 10. 2018

Pokud se chystáte na změnu zaměstnání a k vašemu nadřízenému se to donese dřív, než jste mu to osobně řekli, je to ošemetná situace. Pokud nastane, je potřeba z ní nějak vybruslit. Rozhodně se vyplatí mluvit pravdu a jednat korektně. Možná, že vás místo kázání o loajalitě čeká zvýšení platu nebo zlepšení podmínek.

Přečíst článek

Výpověď pro nadbytečnost? Opravdu nebo jen naoko

04. 10. 2018

Výpověď pro nadbytečnost patří mezi nejčastější příčiny, které zaměstnavatelé uvádí jako důvod pro propuštění zaměstnance. Existuje mnoho situací, v nichž už nemá zaměstnavatel pro pracovníka dostatečné využití. Pak se jedná o zcela legitimní vysvětlení. Občas je ale výpověď pro nadbytečnost jen naoko a zneužívá se jako záminka.

Přečíst článek

Znáte povinnosti zaměstnavatele v případě pracovního úrazu?

21. 09. 2018

Pokud dojde na pracovišti k pracovnímu úrazu, zaměstnavatel má plno povinností. Jak postupovat v případě pracovního úrazu, pokud chcete dostat spravedlivého odškodnění pracovního úrazu a jaké má povinnosti zaměstnanec, se dočtete níže.

Přečíst článek

Spánek v práci jako firemní benefit

17. 09. 2018

I když je v některých asijských nebo jihoamerických zemích spánek během dne považován za symbol síly, u nás je na něj stále nahlíženo spíše pokoutně. Dokáže současná situace na trhu práce změnit pohled na tento firemní benefit? A může být spánek v práci prospěšný?

Přečíst článek

Co dělat, když vám šéf zruší schválenou dovolenou?

13. 09. 2018

Čerpání dovolené je z velké části v rukou zaměstnavatele, který může nařídit, kdy a jak si ji můžete vybrat. Na kolik týdnů osobního volna máte podle zákoníku práce nárok, jak o něj požádat a jaké jsou podmínky, za kterých ho můžete čerpat? Co dělat v případě zrušení dovolené zaměstnavatelem a jak se bránit?

Přečíst článek

Vedra v práci - Na co máte nárok?

06. 09. 2018

Neznáme téměř nikoho, kdo by přímo nezažil anebo se nestal svědkem kancelářské hádky o sílu zapnuté klimatizace. V těchto dnech je klimatizace záchranou mnoha zaměstnanců. Na co všechno máte při těchto sužujících vedrech v práci nárok?

Přečíst článek

Odstupné při podání výpovědi ze strany zaměstnance? Je to možné

22. 08. 2018

V určitých případech je zaměstnavatel ze zákona povinen zaplatit odstupné zaměstnanci, kterému dal výpověď. O jaké situace se jedná? A je možné ho dostat, když dáte výpověď sami?

Přečíst článek

Které firmy mají mladý pracovní kolektiv?

13. 08. 2018

Mnoho lidí si vybírá svou další práci podle toho, jaké zaměstnanecké benefity na ně v budoucím zaměstnání bude čekat. Hledáte práci ve firmě a máte pár podmínek, mezi které patří například mladý pracovní kolektiv? Mrkněte, které firmy jej mají.

Přečíst článek