Registrace na úřadu práce: Jak a kdy se přihlásit? | VímVíc.cz

Registrace na úřadu práce: Jak a kdy se přihlásit?

31. 12. 2017

Jak funguje přihlášení na úřad práce, jaké dokumenty je potřeba vyplnit, co můžete čekat a kdy se přihlásit na úřad práce?

Můj obrázek

Kdy se přihlásit na úřad práce?

Mnoho lidí řeší v životě situaci, že ztratili práci. Buď podali výpověď z pracovního poměru anebo ji dostali. Pokud ovšem nemáte nalezenou jinou práci, základem je to, aby vám po ukončení pracovního poměru plynule navazoval na dobu evidence. Doporučuje se tedy zajít na úřad práce do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jste ukončili poslední pracovní poměr. Také pamatujte, že na první návštěvu je vhodné jít na úřad práce ve městě, kde máte trvalé bydliště a až si práci najdete, opět se musíte z ůřadu práce odhlásit.

Zaregistrujte se na úřad práce do 3 dnů ode dne, kdy jste ukončili poslední pracovní poměr.

Jaké dokumenty musíte donést k přihlášení na úřad práce?

Základní dokument je samozřejmě občanský průkaz. Také si připravte doklady o skončení vašeho posledního pracovního poměru. To může být například výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Také s sebou vezměte zápočtový list, doklad o výši vašeho průměrného výdělku a také evidenční list důchodového pojištění. Dále dostanete na úřadě práce formuláře dokumentů, které poté vyplníte. Můžete si potřebné dokumenty stáhnout i z webu úřadu práce. Co všechno donést:

  • občanský průkaz
  • zápočtový list
  • doklad o výši vašeho průměrného výdělku
  • evidenční list důchodového pojištění
  • výpověď/dohoda o provedení práce
  • potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného

Na úřadu práce budete vyplňovat žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Co úřad práce zprostředkuje?

Ptáte se, proč je nutné se na úřad práce přihlásit, pokud jste nezaměstnaní? Tak zejména proto, aby vám při žádosti o důchod v budoucnu bylo vyhověno (abyste dokázali, že jste buď pracovali, nebo jste se pomocí úřadu práce pracovat snažili) a také proto, že vám při splnění podmínek bude úřad práce vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Další věc, kterou vám může úřad zprostředkovat, je nové pracovní místo. Jestliže některé nabídky práce v okolí budou odpovídat vaší kvalifikaci, zdravotní způsobilosti a zkušenostem, úřad práce vás o tom bude informovat. Nezapomeňte také na to, že úřad práce vám může zprostředkovat a proplatit vhodný kurz pro vaši rekvalifikaci. Pokud se chcete rekvalifikovat z pohodlí domova, podívejte se na online kurzy.

S rekvalifikací vám může pomoci i úřad práce.

Úřad práce: Mohu odmítnout nabízené místo?

Pokud vám místo zprostředkované úřadem práce nebude vyhovovat, nemáte moc na výběr. Pokud jej totiž odmítnete, je zde hrozba sankčního vyřazení. Znamená to, že byste se na úřad práce mohli přihlásit opět až za 6 měsíců. Stejná situace vás čeká i tehdy, kdy ukončíte zprostředkovaný pracovní poměr ve zkušební době. Jediná možnost tedy je, že jako kandidát nebudete vyhovovat. Pokud vás ale přijmou, musíte vydržet, dokud nenajdete lepší místo.

Pokud pracovní místo nepřijmete, hrozí vám sankční vyřazení z úřadu práce.

Neschopenka, rodičovská a úřad práce

Pokud jste na neschopence, tak nemůžete jít na úřad práce. Pokud plánujete dát výpověď v práci a registrovat se na úřadě práce, musíte pracovní neschopenku nejprve ukončit, protože nemůžete současně pobírat nemocenskou a podporu. Co se týče rodičovské, tak na úřad práce se můžete přihlásit až tehdy, kdy vám rodičovská dovolená skončí. Podpora v nezaměstnanosti se poté bude počítat z průměrné mzdy.

Kdo má nárok na podporu? A kdo ne?

Podporu v nezaměstnanosti může dostat ten, kdo alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech platil důchodové pojištění, přičemž za zaměstnance to samozřejmě automaticky platí zaměstnavatel. Podporu může mít také ten, kdo je zařazen v invalidním důchodu III. stupně, ten, kdo pečoval o dítě, které bylo/je mladší 4 let, anebo o osobu, která na něm byla středně či úplně závislá. Naopak nárok nemá ten, kdo měl v posledních 6 měsících hrubé porušení pracovních povinností. Podpora v nezaměstnanosti bohužel nemůže být nárokována ani starobními důchodci.

Po dobu přihlášení na úřad práce za vás platí sociální a zdravotní pojištění stát.

Délka podpory

Délka podpory záleží na věku jedince:

  • méně než 50 let: 5 měsíců
  • 50 - 55 let: 8 měsíců
  • více než 55 let: 11 měsíců
Strop podpory v nezaměstnanosti pro rok 2017 je 15 660 Kč měsíčně.

Můžu si při podpoře přivydělat?

Pokud jste na podpoře, přivydělat si můžete. Maximálně ale polovinu minimální mzdy (což je v současné době 5 500 Kč měsíčně). Jestliže si přivyděláváte brigádně, vždy to musíte nahlásit. V tu chvíli se vám totiž pozastaví výplata podpory v nezaměstnanosti. Nezapomeňte ale na to, že od července roku 2017 si můžete přivydělat pouze na dohodu o pracovní činnosti nebo v pracovním a služebním poměru. Nikoliv ovšem na dohodu o provedení práce.

Témata:

Platy a platové třídy