Registrace na úřadu práce: Jak a kdy se přihlásit? | VímVíc.cz

Registrace na úřadu práce: Jak a kdy se přihlásit?

19. 09. 2019

Jak funguje evidence a přihlášení na úřad práce, jaké dokumenty je potřeba vyplnit, co můžete čekat a kdy se přihlásit na pracovní úřad? Jedna rada úvodem: Přihlášení na úřad práce po skončení pracovního poměru by měl být Váš první krok po skončení v práci!

Registrace na úřadu práce

Kdy se přihlásit a registrovat na úřad práce?

Mnoho lidí řeší v životě situaci, že ztratili práci. Buď podali výpověď z pracovního poměru anebo ji dostali. Pokud ovšem nemáte nalezenou jinou práci, základem je to, aby vám po ukončení pracovního poměru plynule navazoval na dobu evidence v registru úřadu práce. Doporučuje se tedy zajít na úřad práce do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jste ukončili poslední pracovní poměr.

Také pamatujte, že na první návštěvu je vhodné jít na úřad práce ve městě, kde máte trvalé bydliště a až si práci najdete, opět se musíte z úřadu práce odhlásit. Na úřad práce je musíte přihlásit, i když již máte práci nalezenou, avšak přímo nenavazuje na ukončení ve Vaší minulé práci. Když to jednoduše shrneme, tak první co řešit při ztrátě zaměstnání či ukončení podnikání je registrace na příslušném úřadu práce. Vezměte si všechny potřebné dokumenty, které máte a mohly by se hodit (blíže popíšeme níže v tomto článku). Mnoho lidí se mylně domnívá, že pokud nestojí o podporu v nezaměstnanosti, tak se na úřad práce hlásit nemusí. To je chyba!

Zaregistrujte se na úřad práce do 3 dnů ode dne, kdy jste ukončili poslední pracovní poměr.
Finanční výpadek můžete krýt výhodnou půjčkou!

Nezapomeňte se přihlásit či registrovat na úřad práce co nejdříve

Finanční výpadek zasáhne každého, kdo je z práce vyhozen či odchází sám na úřad práce. Čím dříve přijdete na úřad se všemi náležitými dokumenty a zažádáte o podporu v nezaměstnanosti, tak tím snižujete šanci na případný finanční výpadek. Vezměte sebou již na první schůzku všechny dokumenty, které Vám dal Váš bývalý zaměstnavatel. Hledání nové práce, odpočinek či ostatní činnosti nechte až na dobu, kdy budete přihlášeni na úřadu práce a vše bude zajištěno.

Jaké dokumenty musíte donést k přihlášení na úřad práce?

Základní dokument je samozřejmě občanský průkaz. Také si připravte doklady o skončení vašeho posledního pracovního poměru. To může být například výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Také s sebou vezměte zápočtový list, doklad o výši vašeho průměrného výdělku a také evidenční list důchodového pojištění. Dále dostanete na úřadě práce formuláře dokumentů, které poté vyplníte. Můžete si potřebné dokumenty stáhnout i z webu úřadu práce. Co všechno donést:

  • občanský průkaz
  • zápočtový list
  • doklad o výši vašeho průměrného výdělku
  • evidenční list důchodového pojištění
  • výpověď/dohoda o provedení práce
  • potvrzení zaměstnavatele o vyplacení odstupného

Na úřadu práce budete vyplňovat žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Evidence na úřadu práce je dobrou jistotou a prvním jistým krokem po skončení zaměstnání. Někteří lidé začnou rychle po výpovědi nahánět melouchy a shánět novou práci. Lepší variantou ovšem je přihlášení na úřadu práce, prozkoumání všech možností a až následně shánět nové místo či přechodnou brigádu. Když jste evidováni na úřadu práce, tak se většinou nevyplatí pracovat na krátkodobých brigádách, kde Vás vždy krátkodobě z pracovního úřadu budou muset odhlásit.

Co úřad práce zprostředkuje?

Ptáte se, proč je nutné se na úřad práce přihlásit, pokud jste nezaměstnaní? Tak zejména proto, aby vám při žádosti o důchod v budoucnu bylo vyhověno (abyste dokázali, že jste buď pracovali, nebo jste se pomocí úřadu práce pracovat snažili) a také proto, že vám při splnění podmínek bude úřad práce vyplácet podporu v nezaměstnanosti. Další věc, kterou vám může úřad zprostředkovat, je nové pracovní místo. Jestliže některé nabídky práce v okolí budou odpovídat vaší kvalifikaci, zdravotní způsobilosti a zkušenostem, úřad práce vás o tom bude informovat. Nezapomeňte také na to, že úřad práce vám může zprostředkovat a proplatit vhodný kurz pro vaši rekvalifikaci. Pokud se chcete rekvalifikovat z pohodlí domova, podívejte se na online kurzy.

S rekvalifikací vám může pomoci i úřad práce.

Úřad práce: Mohu odmítnout nabízené místo?

Pokud vám místo zprostředkované úřadem práce nebude vyhovovat, nemáte moc na výběr. Pokud jej totiž odmítnete, je zde hrozba sankčního vyřazení. Znamená to, že byste se na úřad práce mohli přihlásit opět až za 6 měsíců. Stejná situace vás čeká i tehdy, kdy ukončíte zprostředkovaný pracovní poměr ve zkušební době. Jediná možnost tedy je, že jako kandidát nebudete vyhovovat. Pokud vás ale přijmou, musíte vydržet, dokud nenajdete lepší místo.

Pokud pracovní místo nepřijmete, hrozí vám sankční vyřazení z úřadu práce.

Neschopenka, rodičovská a úřad práce

Pokud jste na neschopence, tak nemůžete jít na úřad práce. Pokud plánujete dát výpověď v práci a registrovat se na úřadě práce, musíte pracovní neschopenku nejprve ukončit, protože nemůžete současně pobírat nemocenskou a podporu. Co se týče rodičovské, tak na úřad práce se můžete přihlásit až tehdy, kdy vám rodičovská dovolená skončí. Podpora v nezaměstnanosti se poté bude počítat z průměrné mzdy.

Kdo má nárok na podporu? A kdo ne? 3 Tipy

Podporu v nezaměstnanosti může dostat ten, kdo alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech platil důchodové pojištění, přičemž za zaměstnance to samozřejmě automaticky platí zaměstnavatel. Podporu může mít také ten, kdo je zařazen v invalidním důchodu III. stupně, ten, kdo pečoval o dítě, které bylo/je mladší 4 let, anebo o osobu, která na něm byla středně či úplně závislá. Naopak nárok nemá ten, kdo měl v posledních 6 měsících hrubé porušení pracovních povinností. Podpora v nezaměstnanosti bohužel nemůže být nárokována ani starobními důchodci.

Pokud splňujete všechny podmínky a například 10 let v kuse pracujete, tak se nebojte, udělat si tři měsíce volno a evidujte se na úřadu práce. V některých firmách se na tom můžete domluvit se svým zaměstnavatelem a jako OSVČ je to ještě jednoduší.

Po dobu přihlášení na úřad práce za vás platí sociální a zdravotní pojištění stát.

Délka podpory

Délka podpory záleží na věku jedince:

  • méně než 50 let: 5 měsíců
  • 50 - 55 let: 8 měsíců
  • více než 55 let: 11 měsíců
Strop podpory v nezaměstnanosti pro rok 2017 je 15 660 Kč měsíčně.

Můžu si při podpoře přivydělat?

Pokud jste na podpoře, přivydělat si můžete. Maximálně ale polovinu minimální mzdy (což je v současné době 5 500 Kč měsíčně). Jestliže si přivyděláváte brigádně, vždy to musíte nahlásit. V tu chvíli se vám totiž pozastaví výplata podpory v nezaměstnanosti. Nezapomeňte ale na to, že od července roku 2017 si můžete přivydělat pouze na dohodu o pracovní činnosti nebo v pracovním a služebním poměru. Nikoliv ovšem na dohodu o provedení práce.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy