Mobbing a bossing: jak reagovat na šikanu na pracovišti

14. 11. 2018

Mobbing a bossing jsou formy šikany na pracovišti, které mají mnoho podob. Jedná se o běžnou situaci a co vede lidi k takovému chování? Následky mohou být nedozírné. Jak na šikanu na pracovišti reagovat?

Přečíst článek

Promlčení či prekluze v zaměstnání: Do kdy můžete uplatnit svá práva

13. 11. 2018

V zaměstnání máte nejen své povinnosti, ale také svá práva. Ta ovšem mívají jen omezenou dobu, kdy je můžete nárokovat. Po skončení daného období uplyne promlčecí lhůta a vy ztrácíte šanci na nápravu. Ovšem ne všechno je definitivní a v některých případech vám může být opožděná žádost prominuta. Jak tedy zabránit prekluzi a uplatnit svá práva?

Přečíst článek

Co se vyplatí? Porovnání výhod zaměstnance a freelancera

07. 11. 2018

V tomto článku se pro vás snažíme porovnat výhody a nevýhody podnikání a zaměstnání. Kdo je to freelancer, pro koho je spíše vhodný pracovní úvazek a co se obecně těší větší oblibě?

Přečíst článek

Dostali jste výpověď? Jak reagovat na ztrátu zaměstnání

06. 11. 2018

Dostat výpověď znamená pro většinu lidí krok zpět. Pokud jste ale dostatečně připraveni, může pro vás tato změna znamenat i posun na tu správnou cestu. Než ji naleznete, můžete se opřít o pomoc v podobě práva na odstupné nebo podporu v nezaměstnanosti.

Přečíst článek

Myslete na důchod a hlídejte si, kolik máte odpracováno

05. 11. 2018

Výše důchodu se odvíjí od vašich příjmů a doby, po jakou jste byli zaměstnaní, platili jste si sociální pojištění nebo jste čerpali takzvanou náhradní dobu pojištění. Od roku 2019 budete muset mít odpracováno 35 let, abyste na důchod měli nárok. Máte přehled, kolik let už máte odpracováno? Poradíme vám, jak to zjistit.

Přečíst článek

Na co máte nárok při pracovní cestě do zahraničí

02. 11. 2018

V roce 2018 máte nárok na vyšší cestovní náhrady. Kdy vám vzniká nárok na stravné v cizí měně a v jakých případech vám ho může zaměstnavatel snížit? Jaký způsob cesty si můžete vybrat a na kolik vás přijde?

Přečíst článek

Spring Walk advokátní kancelář: Rozvázání pracovního poměru přehledně

31. 10. 2018

Problematika ukončení pracovního poměru je mnohdy komplikovanou, a hlavně nepříjemnou záležitostí. Advokátní kancelář Spring walk přichází s příspěvkem, který do detailu objasňuje celý proces.

Přečíst článek

Propuštění zaměstnance: U nás drahá záležitost, říká studie

29. 10. 2018

Společnost Deloitte vydala novou studii Deloitte International Dismissal Survey porovnávající situaci mezi zaměstnavateli ze 46 zemí. Jaké jsou hlavní závěry týkající se České republiky a v čem se lišíme od ostatních zemí?

Přečíst článek

Právní ochrana v těhotenství: Co zaměstnavatel (ne)může

18. 10. 2018

Na těhotné ženy se vztahuje tzv. ochranná lhůta. Může zaměstnavatel takové osoby vyhodit? Jaké platí výjimky a co si zaměstnavatel případně může k ženám v očekávání dovolit? Kdy mohou při práci v těhotenství požadovat změnu pracovní doby a vyrovnávací příspěvek?

Přečíst článek

Výpověď pro nadbytečnost? Opravdu nebo jen naoko

04. 10. 2018

Výpověď pro nadbytečnost patří mezi nejčastější příčiny, které zaměstnavatelé uvádí jako důvod pro propuštění zaměstnance. Existuje mnoho situací, v nichž už nemá zaměstnavatel pro pracovníka dostatečné využití. Pak se jedná o zcela legitimní vysvětlení. Občas je ale výpověď pro nadbytečnost jen naoko a zneužívá se jako záminka.

Přečíst článek