Kotlíková dotace 2018 – Jak ji získat? | VímVíc.cz

Kotlíková dotace 2018 – Jak ji získat?

09. 03. 2018

Máte doma kotel na tuhá paliva, ale už mu je nějaký ten rok? Možná se právě i vás týká možnost kotlíkové dotace, díky které značně ušetříte své peněžence, ale také uděláte něco pro životní prostředí. My vám v našem článku poradíme, co musíte udělat po její získání.

Kotlíková dotace

Co je vlastně kotlíková dotace?

Hned ze začátku bychom měli upřesnit, co to vlastně kotlíková dotace je. Jedná se o program, se kterým přišlo Ministerstvo životního prostředí, aby ulehčilo dlouhodobě znečištěnému ovzduší v různých koutech ČR. Za problémy s ovzduším totiž do značné míry mohou i staré kotle na tuhá paliva. Pokud se rozhodnete pořídit nový kotel, můžete díky tomuto programu získat příspěvek na jeho nákup, a to až do výše 80 % pořizovací ceny.

Staré kotle se velkou mírou podílejí na znečistění ovzduší.

Pro získání kotlíkové dotace musíte samozřejmě splnit určité podmínky, kterým se budeme podrobněji věnovat v následujících odstavcích.

Kdo a za jakých podmínek může o dotaci žádat

Žádosti o kotlíkové dotace mohou podávat fyzické osoby, které vlastní rodinný dům. V domě ovšem nesmí být více než 3 bytové jednotky. Kromě těchto drobností se ale musí splnit náročnější podmínky:

Povinná spolupráce s odborníkem

Instalaci kotlů na biomasu nebo třeba tepelných čerpadel musí provést kvalifikovaný topenář. Pokud byste si tedy chtěli kotel nainstalovat sami, ale nemáte potřebnou kvalifikaci, můžete se s dotací rovnou rozloučit.

Pokud si nevíte rady, kde najít opravdového profesionála, zkuste například vyhledávač seznam.cz, kde můžete hledat firmy podle vámi zvolených parametrů.

Směrnice o ekodesignu

Kotel, který budete pořizovat, musí splňovat směrnici o ekodesignu. Tato směrnice stanovuje minimální požadavky s ohledem na emisní limity.

Zpětné čerpání dotace

Pokud byste o kotlíkovou dotaci chtěli žádat až zpětně, musíte si uchovat všechny potřebné doklady a dokumentaci o provedení výměny.

Pamatujte na to, že podmínky pro získání dotace na kotel se drobně liší v každém kraji. Konkrétní podmínky pro získání příspěvku vám tak nejlépe sdělí na příslušném úřadu. Pokud tedy bydlíte například v Českých Budějovicích, pak vaši žádost směřujte na Krajský úřad Jihočeského kraje.

Podmínky pro získání dotací se drobně liší v každém kraji ČR.

Kotlíková dotace 2018 podrobněji

Informací ke kotlíkovým dotacím jsou mraky, to je samozřejmé. Když už jsme vám shrnuli základní podmínky pro získání příspěvku na nový kotel, máme pro vás připraveno pár dalších informací, které se budou u podávání žádosti hodit.

Začneme něčím pozitivním, a to třeba tím, že kotlíková dotace 2018 přináší možnost nechat si proplatit i náklady na stavební práce nebo dodávku kotle. Další podmínkou je, že kotel určený k výměně musí být s ručním přikládáním. Dále pak nesměl být od roku 2009 zařazen do programu Zelená úsporám.

Podmínky jsou kladeny i na kotel, který za dotaci chcete pořídit:

  • Nový kotel nesmí spalovat pouze uhlí.
  • Nový kotel nesmí být kombinovaný s ručním přikládáním.
  • Lze vyměnit pouze kotel 1. nebo 2. emisní třídy (případně kotel, u kterého emisní třída nebyla stanovena).
  • Dotace na kotel se netýká instalace solárně-termických soustav ani v kombinaci s výměnou zdroje tepla.

Kolik tedy lze získat peněz?

Maximální hranice dotace na kotel je 80 % z uznatelných nákladů. Strop dotace se ale liší podle druhu instalovaného tepelného zdroje.

Kotlíková dotace - tabulka příspěvků

Předložení žádosti o kotlíkovou dotaci

V neposlední řadě je třeba zmínit, co je nutné k samotné žádosti o kotlíkovou dotaci připojit.

  • průkaz energetické náročnosti budovy
  • dokumenty o stávajícím kotli (fotodokumentace, informace o typu, výkonu, použitém materiálu + prohlášení o funkčnosti a používaném palivu)
  • písemný souhlas vlastníka pozemku
  • písemný souhlas spoluvlastníků domu či pozemku (pokud je více než jeden vlastník, musí souhlas podepsat všichni)

Kromě námi vypsaných příloh si ale každý kraj může říct o nějaké dodatečné dokumenty. S tím vám poradí na konkrétním krajském úřadě.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Pracovní právo