Víte, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? | VímVíc.cz

Víte, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

16. 03. 2018

V České republice to s finanční gramotností stále není na příliš dobré úrovni. Mnoho lidí se nevyzná ve finančních produktech a neumí s financemi pracovat. To vede k velké zadluženosti a následným exekucím. V současné době je na trhu k dostání karta debetní, kreditní nebo platební karta bez účtu. I když svoji kartu nazýváme často jako ,,kreditní”, většina z nás vlastní ve skutečnosti kartu debetní.Co je kreditní karta a jak se liší debetní karta od kreditky?

Kreditní nebo debetní karta?

Debetní karta

Debetní karta je platební karta, kterou dostáváme zdarma při založení běžného účtu v bance. Umožňuje nám provádět platby v obchodě, na internetu či výběry z bankomatu. Tuto kartu nosí v peněžence většina lidí a umožňuje nám platit penězi, které máme momentálně na svém účtu. Za využívání této karty neplatíme žádné další poplatky. Poplatky za výběr z bankomatu se liší napříč bankami, které už velmi často nabízejí výběry zdarma.

Debetní kartu používá většina z nás každý den.

Kreditní karta

Kreditní karta plní stejné účely jako debetní karta. Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je ale ten, že kreditka je specifickým typem úvěru. Díky kreditní kartě můžeme platit i penězi banky, tzn. že potřebné peníze nemusíme mít přímo na svém účtu. Můžeme si koupit třeba televizi, i když máme zrovna před výplatou. Jde tedy o půjčku, kterou poté bance musíme splácet. Kreditní karta může fungovat jako určitá finanční rezerva, nicméně není vhodná pro lidi, kteří mají problémy s půjčkami.

Kreditní karta patří mezi úvěrové produkty banky.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Zásadní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je výběr z bankomatu. U klasické debetní karty se jedná o naprosto běžnou bankovní operaci. Mnohdy banky nabízí výběry z bankomatu zdarma, nebo jen za drobný poplatek. U kreditní karty si ale připlatíte, poplatky se pohybují v řádu stovek a na výběry se nevztahuje bezúročné období, tudíž se opravdu nevyplatí. Kromě těchto dvou karet existuje i platební karta bez účtu neboli předplacená karta, která není vázána k žádnému bankovnímu účtu a nemá na sobě uvedeného majitele.

Kreditní kartu mějte raději v šuplíku jako finanční rezervu.

Proč si pořídit kreditní kartu

Když už víme, co je kreditní karta a debetní karta, pojďme si vysvětlit, kdy se nám bude kreditka nejvíce hodit. Kreditní karta je šikovný pomocník pro ty, kteří ví, jakou plní funkci a umí ji tak využívat. Hodí se více na větší nákupy a vyšší investice. Mnohdy s sebou přináší různé výhody jako věrnostní programy a slevy. Naopak může být nebezpečná pro lidi, kteří mají problémy s hospodařením, často si půjčují nebo mají dokonce několik půjček naráz. Je důležité si uvědomit, že kreditní karta je jen dalším typem půjčky, kterou musíte splácet. Proto by se měla používat s velkým rozmyslem a uvážením.

Nejlepší debetní vs. kreditní karta

Stejně tak, jako se mezi sebou liší debetní a kreditní karta, tak se liší i výhody a podmínky společností, které platební karty vydávají. Vědět proto, jaká je nejlepší debetní vs. kreditní karta, je opravdu k užitku. Dozvíte se například, jaké firmy ke kartě svým klientům nabízejí bezplatné cestovní pojištění či auto asistenci k autu. Některé společnosti dokonce zprostředkovávají zlaté kreditní karty, které jsou určené prémiovým zákazníkům s vysokým obratem na bankovním účtu.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy