Víte, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? | VímVíc.cz

Víte, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

16. 03. 2018

V České republice to s finanční gramotností stále není na příliš dobré úrovni. Mnoho lidí se nevyzná ve finančních produktech a neumí s financemi pracovat. To vede k velké zadluženosti a následným exekucím. I když svoji kartu nazýváme často jako “kreditní”, většina z nás vlastní ve skutečnosti kartu debetní. Jak se debetní karta od té kreditní liší?

Kreditní nebo debetní karta?

Debetní karta

Debetní karta je platební karta, kterou dostáváme zdarma při založení běžného účtu v bance. Umožňuje nám provádět platby v obchodě, na internetu či výběry z bankomatu. Tuto kartu nosí v peněžence většina lidí a umožňuje nám platit penězi, které máme momentálně na svém účtu. Za využívání této karty neplatíme žádné další poplatky. Poplatky za výběr z bankomatu se liší napříč bankami, které už velmi často nabízejí výběry zdarma.

Debetní kartu používá většina z nás každý den.

Kreditní karta

Kreditní karta plní stejné účely jako debetní karta. Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je ale ten, že kreditní karta je specifickým typem úvěru. Díky kreditní kartě můžeme platit i penězi banky, tzn. že potřebné peníze nemusíme mít přímo na svém účtu. Můžeme si koupit třeba televizi, i když máme zrovna před výplatou. Jde tedy o půjčku, kterou poté bance musíme splácet. Kreditní karta může fungovat jako určitá finanční rezerva, nicméně není vhodná pro lidi, kteří mají problémy s půjčkami.

Kreditní karta patří mezi úvěrové produkty banky.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Zásadní rozdíl mezi debetní a kreditní kartou je výběr z bankomatu. U klasické debetní karty se jedná o naprosto běžnou bankovní operaci. Mnohdy banky nabízí výběry z bankomatu zdarma, nebo jen za drobný poplatek. U kreditní karty si ale připlatíte, poplatky se pohybují v řádu stovek a na výběry se nevztahuje bezúročné období, tudíž se opravdu nevyplatí.

Kreditní kartu mějte raději v šuplíku jako finanční rezervu.

Proč si pořídit kreditní kartu

Kreditní karta je šikovný pomocník pro ty, kteří ví, jakou plní funkci a umí ji tak využívat. Hodí se více na větší nákupy a vyšší investice. Mnohdy s sebou přináší různé výhody jako věrnostní programy a slevy. Naopak může být nebezpečná pro lidi, kteří mají problémy s hospodařením, často si půjčují nebo mají dokonce několik půjček naráz. Je důležité si uvědomit, že kreditní karta je jen dalším typem půjčky, kterou musíte splácet. Proto by se měla používat s velkým rozmyslem a uvážením.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Ze života Ze života firem a kanceláří