Registr dlužníků | VímVíc.cz

Registr dlužníků

19. 03. 2018

.Nejste si jisti, zda vaše údaje nevisí v nějaké registru dlužníků? Zajímavá vás zda peníze někde nedluží i váš přítel? Ačkoliv se od půjčování peněz můžete držet dál, dostat se do registrů dlužníků je velice snadná věc. Proto jsme vám připravili článek, kde si povíme, jaké všechny registry existují a jak v nich hledat.

Registr dlužníků

Jak již bylo zmíněno, dostat se do registru dlužníků je vcelku snadné. Nepotřebujete k tomu vlastně ani půjčku v bance nebo kdekoliv jinde. I díky malému restu, ke kterému došlo například díky stěhování, se snadno a rychle dostanete na takzvaný seznam dlužníků. Více méně jde o to, že vám například na starou adresu přijde pokuta, která už se k vám nedostane, a vy ji tedy nezaplatíte. Úřady nezajímá, že jste adresu změnili pozdě a během dvou let se penále za nezaplacení pokuty může vyšplhat na hodně vysoké částky. V takovém případě jsou informace o nezaplacení pokuty zanášeny do registru dlužníků.

Do registru dlužníků se nemusíte dostat jen svojí vinou a hlavně o tom ani nemusíte vědět.

Na seznam dlužníků se také můžete dostat, pokud se upíšete jako ručitel u půjčky, která patří například vašemu kamarádovi. Pokud přestane váš známý půjčku řádně platit, vše s tím spojené jde i za vámi, jakožto za ručitelem. Způsobů jak se dostat do těchto registrů je ovšem celá řada, což si člověk vlastně ani nemusí uvědomit. Pokud si nejste jistí, že máte vše v pořádku, doporučujeme si udělat takový malý průzkum

Co jsou to registry a jaké druhy existují

Registr dlužníků je určitý seznam lidí, kteří dluží peníze nebo před nějakou dobou dlužili. Informace v různých databázích zůstávají odlišně dlouho podle toho, jak jsou závažné. Například malá půjčka týkající se několika tisíc korun bude v registru zanesena kratší dobu než půl milionová exekuce. Pokud mám exekuci a potřebuji půjčku, poskytovatelé si prověřují, zda mám nějaké nesplacené půjčky z minulosti.

Nejedná se ale o jeden jediný seznam dlužníků, registrů je celá řada.

SOLUS

Zřejmě nejznámějším registrem, o kterém slyšel snad opravdu každý je SOLUS. Do tohoto seznamu dlužníků nahlížejí nejen leasingové společnosti při žádostech o půjčku, ale například i telefonní operátoři, když si u nich chcete pořídit mobilní tarif. V tomto registru jsou zaneseny informace především o lidech, kteří neuhradí tři po sobě jdoucí splátky. Informace sem zanášejí i mobilní společnosti, kde je především o opakované neplacení vašich vyúčtování.

Jak si zažádat o výpis?

Pokud chcete vědět, zda v databázi SOLUS nejste i vy, můžete využít jeden z následujících způsobů, jak to zjistit:

  • písemně – nejdražší variantou je klasický dopis. Pokud budete žádat písemně, vyjde vás to na 229 Kč, dostane ale o sobě pozitivní i negativní záznamy.
  • elektronicky – na webu společnosti si musíte zažádat o osmimístný SIN kód, bez kterého žádost nelze vytvořit. Tento kód vás bude stát 30 Kč za předpokladu, že vám bude doručen na telefon. Ve chvíli kdy kód máte u sebe, můžete pokračovat v online žádosti o výpis.
  • SMS – můžete poslat klasickou zprávu z mobilu, která vás bude stát 99 Kč, opět ale platí, že bez již zmíněného SIN kódu se nikam nedostanete.

Bankovní/nebankovní registr

Bankovní a nebankovní registr, jsou dvě odlišné věci. Pracují ale společně a na stejném principu, liší se pouze ve výčtu informací. Bankovní registr má mezi svými partnery samozřejmě jen bankovní společnosti, kterých je okolo 25. Nebankovní registr má pak dalších 40 partnerů, mezi kterými najdete například i leasingové společnosti.

Jak si zažádat o výpis?

  • osobně – Pokud preferujete osobní kontakt, tuto možnost jistě oceníte. Stačí navštívit pobočku společnosti na Praze 4 a za poplatek 200 Kč je úvěrová zpráva vaše.
  • poštou – I zde je možnost nechat si výpis zaslat poštou. Za zaslání zaplatíte opět 200 Kč a dopis vám bude odeslán na dobírku.
  • Online – Pro ty co dávají přednost online vyřizování, je tu portál kolikmam.cz. Na tomto portále se musíte kvůli ochraně osobních údajů zaregistrovat. Po ukončení registrace vám přijdou poštou do vlastních rukou připravené smlouvy a přístupové údaje do systému. Až potom, lze zažádat o úvěrovou zprávu. Pokud máte datovou schránku, proces bude lehce jednodušší.

CERD

Společnost CERD je také jednou z možností, jak si zažádat o výpis z registru dlužníků. Doporučujeme ale využít jiných služeb. Tento seznam dlužníků není zdaleka tak propracovaný a většina informaci, za které si zde zaplatíte, je veřejně přístupná

Centrální evidence exekucí

Pro vyhledávání v tomto seznamu je nutná registrace, kterou lze uzavřít online, osobně či poštou. Poplatek za výpis stojí 60 Kč a to i za předpokladu, že se v registru vůbec neobjevíte.

Okresní soud

Každý občan má právo kontaktovat informační centrum okresního soudu dle svého trvalého bydliště. Zdarma by vám měli umožnit náhled do všech dokumentů, které jsou na vaši osobu vedeny. Důležité ale je domluvit se předem, aby pro vás byly spisy připraveny.

Insolvenční rejstřík

Jedná se o webovou stránku, kde si můžete podle IČ nebo rodného čísla ověřit najít všechna probíhající insolvenční řízení. Zde tedy člověk nehledá, protože by o svém dluhu nevěděl, jelikož o insolvenci si každý žádá sám. Může to být ale dobrý způsob, jak zjistit zda například váš nový partner nemá z minulosti nějaký vroubek. Informace na tomto portále jsou dostupné zdarma.

Předcházejte problémům

Je několik pravidel, jak se vyhnout nepříjemnostem s půjčkami a vlastně s penězi celkově. Možná to bude znít trochu jako otřepaná fráze, ale v první řadě platí, že nikdy své problémy netajte. Pokud bydlíte ve společné domácnosti s partnerem, měl by i on vědět, pokud si někde chcete půjčit, případně pokud dojde k nějakému problému. Zatloukat je vždycky horší, než říct „mám exekuci a potřebuji půjčku“.

Řešte své problémy včas a netajte je před vaším partnerem.

Dobrou věc uděláte i v případě, že si budete své půjčky pečlivě evidovat a udržovat si ve všem pořádek. Nemusí se jednat jen o splátky, ale třeba i o sociální pojištění a podobně. A na závěr jedna důležitá rada: vždy si vyzvedávejte poštu. Pokud vám přece jen přijde domů nějaký důležitý dopis, nezapomeňte si ho převzít. Úřední dopisy jsou po několika dnech považovány za doručené, i pokud je nebudete mít v ruce vy, tudíž úřad v tu chvíli považuje věc za vyřízenou a čeká, až vy začnete jednat.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Pracovní právo