20 tipů a rad: Co dělat, když se nudím? | VímVíc.cz

20 skvělých tipů a rad: Co dělat, když se nudím

07. 08. 2023

Jak se zabavit doma, když prší? Co dělat, když se nudím s přítelem? Nuda je pruda. Čas je drahocenné zboží a měli bychom s ním nakládat s rozmyslem a s pocitem, že ho maximálně využijeme. Možností, jak se zabavit doma, existuje více než tušíme. Článek představí 20 skvělých tipů a rad, jak se nenudit a najít ztracený zájem o svět a aktivity.

Co dělat, když se nudím

Nudím se: Co je to za stav

Kolikrát za minulý týden jsme si řekli „co dělat, když se nudím“? Zdálo by se, že dnešní uspěchaná doba nenechá nikoho nudit se. Je pravda, že někteří jsou natolik zaměstnaní, že nemají čas se nudit. Neví, kam dřív skočit a přemýšlí nad tím, jak co nejlépe stihnout všechny úkoly a povinnosti. Nejčastěji jsme se nudili asi jako děti o prázdninách či jsme řešili, jak se zabavit doma, když bylo nevlídné počasí. Nuda je horor podle skutečné události. Co je to za stav, když máme v hlavě myšlenku „nudím se“?

Nuda je charakteristická pocity nespokojenosti, omrzelosti a člověk, který se nudí se cítí depresivně, ztrácí zájem o běžné aktivity, má sníženou pozornost a cítí se unavený. Psychologie popisuje stav „nudím se“ jako dočasný nepříjemný duševní stav, ve kterém cítí jedinec nedostatek zájmu o svět. Nuda neznamená, že bychom neměli, co dělat, spíše se jedná o nedostatek zájmu pro jakoukoliv aktivitu. Způsobů, jak se zabavit doma a co dělat, když je nuda, je celá řada. 20 možných návodů k tomu, co mám dělat, když se nudím, nezahrnuje zdaleka všechny aktivity, co dělat venku nebo kdekoliv.

20 tipů: Co dělat, když se nudím

Níže je vypsáno 20 nejzajímavějších způsobů, jak naložit s volným časem, abychom se nenudili a využívali svůj čas aktivně, efektivně, produktivně a smysluplně. Nuda je hororem podle skutečné události, naštěstí existuje celá řada aktivit, jak se zabavit doma a co dělat venku. Co dělat, když se nudím a jak najít motivaci k tomu vykonat jakoukoliv aktivitu?

Nuda je přechodný stav, který netrvá věčně. Podle definice jsou tři druhy nudy. Pokud někomu odepřeme věnovat se nečemu, čemu by chtěl, bude se nudit. Musí-li někdo vykonávat něco, co nemá rád a do čeho se mu nechce, bude mu v hlavě svítit kontrolka „nudím se“. Posledním druhem nudy je pocit omrzelosti bez zřejmého důvodu. Sklony nudit se mohou být projevem různých psychologických a sociálních potíží (například deprese).

1. Čtěte

Čtení nejlepších knih a literárních děl je velmi přínosné pro život. Knihy mohou být dobrým tématem, k tomu, jak začít konverzaci a seznámit se s novými lidmi nebo začít studovat návod, jak se píše recenze na knihu. Četba na nás působí těmito faktory:

  • Prohloubení myšlenkových procesů
  • Rozvoj fantazie a představivosti
  • Citový vliv na jedince
  • Vzdělávání a rozvoj osobnosti
  • Rozšíření slovní zásoby

Pokud vezmeme do ruky některou z nejlepších knih a začteme se do ní, nudit se rozhodně nebudeme. Častěji se stává, že se od dobré knihy nemůžeme odtrhnout a zapomeneme na čas. Pokud nechceme vydávat peníze za tištěné knihy, můžeme si pořídit elektronickou čtečku knih, zaregistrovat se v knihovně nebo si stáhnout aplikaci do telefonu na e-knihy.

2. Cestujte

Máte pocit, že na víkend nemáte vůbec žádné plány a nechcete celý víkend prosedět doma? Na cestování není třeba velké množství peněz, protože se dá cestovat po České republice (vlakem, autobusy, na kole nebo pěšky). Na internetu je možné dohledat spoustu tipů, kam na výlet. Za poznáním krás nemusíme překročit hranice, i České republika poskytuje pohlazení po cestovatelské duši. Možnost cestovat v rámci zaměstnání umožňují některé dobře placené práce. Služební cesty jsou v rámci ČR nejčastěji autem, ale služební cesta do zahraničí bývá leteckou dopravou. Najít si dobře placenou práci s možností zahraničních služebních cest je snem vášnivých cestovatelů.

3. Vzdělávejte se

Zbývá větší množství volného času a nevíte, čím smysluplným ho vyplnit? Vzdělávat se je bezpochyby nejlepším způsobem. Ne nadarmo se říká „Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“. Tento výrok se dá použít jako motivující citát o práci a nemusí vždy platit o cizích jazycích. Je pravda, že cizí jazyk nám pomůže v tom, jak začít konverzaci v zahraničí nebo zvýší naši cenu na trhu práce, ale není to jediná možnost zlepšovat se.

Studentům může se studiem pomoci webová stránka primat.cz. Nástroj primat.cz zlepšuje české školství a umožňuje studentům sdílet materiály a vyměňovat si zkušenosti.

Můžeme se naučit psát všemi deseti, dodělat si dálkově vysokou školu, vystudovat třeba titul MBA, absolvovat rekvalifikační kurz či si prohlédnout nabídku online vzdělávání. Jakýkoliv způsob vzdělávání se nás dělá lepšími i pro pracovní trh. Už nebude třeba číst citáty o práci, naše dovednosti nás budou motivovat v hledání dobře placené práce.

4. Najděte si zaměstnání snů

Občas se stává, že pocit nudy a nenaplnění vzejde ze zaměstnání, které se stane moc stereotypní a způsobuje pocity nudy, apatie a nemotivuje k žádným větším pracovním výkonům. Pokud máte pocit, že špatná nálada a pocit nudy pochází ze zaměstnání, porozhlédněte se po novém zaměstnání a najděte si práci, která bude povinností i zábavou.

Zaměstnání snů může znamenat přátelský kolektiv, služební notebook a MultiSport kartu, empatického nadřízeného respektujícího etiketu chování nebo vysoké finanční ohodnocení. Každý má o práci snů jiné představy. Mezilidské vztahy jsou důležité vždy a všude, proto by etiketa chování měla být zastoupena na všech pracovních pozicích.

5. Sledujte filmy a/nebo seriály

Dobrý film a/nebo seriál dokáže zlepšit náladu. Určitě není dobré sedět u televize veškerý volný čas, ale například pravidelnými čtvrtečními filmovými večery nic nezkazíte. Pokud budete například nemocní, oceníte film či seriál, který vám bude dělat společnost. Dnes se dá sledovat film z telefonu či z notebooku (pokud nemáte v ložnici televizi). Netlix, HBO GO, Voyo, SkyShowtime a jiné streamovací služby využíváme ve velkém a vybrat si film nebo seriál, jak se zabavit doma, je snadné.

Fanoušci seriálů jsou téměř nuceni v dalším sledování, protože každý díl skončí tak napínavě, že nutí diváky k tomu pokračovat ve sledování až do konce série. Člověka, který řeší, co mám dělat, když se nudím a je na nemocenské, jeho situace možná potěší, protože získá čas na sledování oblíbených seriálů. Fanoušci a diváci sledují všechny Marvel filmy přes víkend. Způsobů, jak sledovat všechny Marvel filmy, je několik. Buď sledovat tak, jak jdou Marvel filmy po sobě (podle dějové linie), anebo tak, jak byly Marvelovky natočené.

6. Jděte za kulturou

Často slýcháme vůči kultuře předsudky a odpor ještě před samotnou kulturní akcí. Kultura ale není pouze Národní divadlo či opera. Můžete navštívit kino, divadlo, výstavu, koncert, vernisáž či přednášky a besedy na nejrůznější témata. Co dělat, když se nudím s přítelem či přítelkyní? Domluvte se s nimi a nechte se překvapit zajímavou kulturní akci. Je příjemné se vkusně obléct a vyrazit do společnosti.

7. Sportujte

Pravidelný pohyb je důležitý, to víme všichni. Sportem dá velmi rychle, příjemně a smysluplně zahnat nuda. Sedíte doma, jste unavení, nic vás nebaví a pokládáte si otázku co dělat, když se nudím? Zavolejte kamarádovi a běžte si zaplavat či si zahrát squash, jděte na procházku nebo si zaběhat. Pokud máte sedavé zaměstnání, je o to důležitější, abyste do svého každodenního života zařadili pravidelný pohyb. Pokud máte od zaměstnavatele MultiSport kartu, není nic lepšího, než ji využívat pravidelně. V průběhu sportování si navíc pročistíte hlavu a odreagujete se.

8. Zaměřte se na svůj domov

Jak se zabavit doma? Možná se tato rada bude zdát přehnaná, ale nudíte-li se, nabízí se možnost zútulnit si svůj domov. Vykliďte si skříňky, zbavte se nepotřebných věcí a starého oblečení, oživte si místnosti rostlinami, udělejte si svůj relaxační koutek, apod. Váš domov by na vás měl dýchat pohodou, klidem a měly by se v něm nacházet zóny odpočinku, zóny zábavy, aj. Co vyrobit, když se nudím a co kreslit, když se nudím? Můžeme si vyrobit například dekoraci do bytu, vyrobit si svíčku nebo zarámovat fotku a namalovat obraz. Nepotřebné věci a oblečení můžeme darovat na charitu nebo vložit do kontejnerů k tomu určených.

9. Kdo si hraje, nezlobí

Možností, jak trávit svůj volný čas, existuje doopravdy nesčetně a to dítě, které si pamatujeme z našeho mládí, v nás pořád dřímá a čeká, až si s ním zase pohrajeme. Co vyrobit, když se nudím? Můžeme vyrobit draka a jít ho pouštět na louku. Co kreslit, když se nudím? Můžeme vytvořit vlastní omalovánky nebo si koupit tzv. antistresové omalovánky a vybarvovat.

Kupte si Lego, puzzle, hrajte s rodinou deskové a karetní hry, postavte si sněhuláka nebo připravte bojovku s úkoly pro svou rodinu a přátele. Během těchto her se příjemně odreagujete, uvolníte, pobavíte a nuda bude jedno velké tabu. Takže pokud nás napadne myšlenka co dělat, když se nudím s přítelem, využijme kreativitu, kterou v sobě každý máme.

10. Plánujte

Podívejte se do svého diáře, kalendáře či plánovače na následující týden, na celý měsíc a prohlédněte si, co vás v následujících dnech čeká. Uvidíte, zda máte v týdnu nějaké akce, co dělat venku, sporty, setkání s přáteli nebo naopak uvidíte, že nemáte ještě nic domluveného. Domluvte se se svým kamarádem na společném běhu a posezení nad pivem, s kamarádkou se běžte podívat na tu novou výstavu, která vás zaujala, pozvěte sestru s rodinou na oběd, atd. Pokud budete dopředu plánovat, nemůže se stát, že budete mít týdny a dny, kdy budete řešit co dělat doma, když se nudím.

11. Pečujte o sebe

Druhé bychom neměli soudit podle vzhledu, ale zároveň platí, že bychom o svůj zevnějšek měli pečovat. Naše tělo je náš chrám, o který je třeba se starat. Navštěvujte pravidelně kadeřníka, pánské holičství, manikúru a pedikúru, choďte na masáže, kosmetiku, do sauny aj. Vaše tělo vám tuto péči vrátí. Budete vypadat perfektně, odpočatě a tělo bude vykazovat známky spokojenosti a zdraví. Pokud jsme omezení financemi, manikúru a pedikúru si můžeme udělat sami doma. Poproste kamarádku kadeřnici, aby vás ostříhala vlasy nebo upravila vousy. Co dělat, když se nudím s přítelem nebo s přítelkyní? Udělejte si vzájemnou masáž.

12. Blogujte

Máte co říct a jste silní v písemném projevu? Založte si svůj blog a podělte se o své názory s ostatními. Blogování je velmi náročná disciplína a cílem je přilákat co nejvíce čtenářů. Pokud máte myšlenku, která by mohla zajímat širokou veřejnost, neváhejte a ponořte se do blogerského světa. Psát se dá o všem a každé téma si najde svého čtenáře. Ať už se bude jednat o návod, jak se píše recenze na film, na knihu, o recept na zdravou tvarohovou bábovku nebo o popis víkendového výletu, zájemci o dané téma se jistě najdou.

13. Poslouchejte

Co mám dělat, když se nudím? Jako další aktivita, která pomůže zahnat nudu, se doporučuje poslech hudby. V současnosti však nejsme omezení jen na hudbu. Můžeme poslouchat podcasty, audio knihy, rozhovory, dokumentární podcasty nebo poslouchat živé koncerty. Stačí se jen natáhnout na gauč, nasadit si sluchátka a aktivní odpočinek může začít. Velkou výhodou podcastů je, že se dají poslouchat všude a při všem. Při řízení, při práci, při sportu a vaření, při odpočinku atd.

Kategorie podcastů zahrnuje pestrou paletu a pro každou příležitost se najde vhodné téma. Co dělat, když se nudím a chci se zároveň něco dozvědět? Pustím si zajímavý rozhovor nebo podcast na vědecké téma či podcast v cizím jazyce. Co kreslit, když se nudím a nevím, jak na to? Poslechnu si umělecký podcast s návodem, jak kreslit a malovat. Jestliže se potřebuji soustředit při práci, zvolím si klidnou hudbu bez zpěvu, pokud mám rád/a napětí, vyberu si truecrime podcast atd. Možnosti jsou neomezené.

Co mám dělat, když se nudím

14. Odpočívejte

Pro kvalitní a zdravý život je nezbytné odpočívat. Myslete na svůj pravidelný a kvalitní spánek, bez kterého byste rychle propadli chronické únavě nebo nemoci. Za kvalitní spánek se považuje minimálně 7 až 9 hodin denně. Méně spánku škodí, ale i více spánku může mít negativní dopady. Kvalitní spánek zhoršuje alkohol, kofein a cigarety. Choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Lidské tělo má rádo pravidelnost. Co dělat, když se nudím? Půjdu se kvalitně vyspat. Opravdu. Spánek je nesmírně důležitý pro všechny tvory. Během spánku probíhají v těle životně důležité procesy.

15. Realizujte se

Nikdy není pozdě dosáhnout velkých výsledků, realizujte se. Toužíte po tom ve svých 40 letech vlastnit řidičský průkaz? Udělejte si ho. Neumíte plavat, naučte se to! Chcete si psát titul MBA za jméno? Udělejte si ho. Rádi byste procestovali Ameriku, naučili se cizí jazyk, chtěli byste pracovat se dřevem, toužíte po tom sjet divokou řeku nebo vystoupat na nejvyšší horu Evropy? Učiňte to. Vždyť co dělat doma, když se nudím? Žádný sen není malý sen a nikdy není pozdě na splnění svých přání a snů.

16. Věnujte se rodině a přátelům

S rodinou a přáteli se nikdy nudit nebudete. Výše bylo doporučení, abyste plánovali. Plánujte si akce a aktivity dopředu a nemůže se stát, že zůstanete sedět doma a ptát se sami sebe „co dělat, když je nuda“. Tyto naplánované aktivity se budou nejlépe realizovat s rodinou a přáteli. Nejen že byste neměli svou rodinu a přátele zanedbávat, ale čas strávený s nimi výrazně zpříjemní chod všedních dní, kdy musíme plnit pracovní a další povinnosti.

17. Buďte kreativní

Být kreativní a co si pod tím vlastně představit? Není lepší metody na zahnání nudy, než probudit své kreativní já. Začněte fotografovat, šijte svým dětem vlastní navržené oblečení, vymyslete recept na zdravou tvarohovou bábovku, začněte zahradničit či pište svůj vlastní blog. Co kreslit, když se nudím? Vytvořte dětem vlastní omalovánky. Fantazii se meze nekladou a můžete vyzkoušet jakoukoliv kreativní aktivitu, u které se skvěle zabavíte, odreagujete a ještě se naučíte něco nového, co dělat doma nebo co dělat venku na zahradě.

18. Staňte se kuchařem

Stále více lidí se věnuje vaření, pečení a přemýšlí nad tím, co jí. Není lepší zábavy a odreagování se, než vaření. Zabavíte se, odreagujete se a ještě uděláte něco pro své zdraví. Vaření a pečení se stává naším koníčkem a jsme v něm doopravdy dobří. Vaříte sobě, své rodině, svým přátelům a odměnou je naše spokojenost a spokojenost hostů. Naučit se vařit a péct může doopravdy každý a výsledky poté doopravdy stojí za to.

Zajímala vás vždycky italské nebo francouzské kuchyně? Nemusíte kupovat drahé kuchařky, většinu receptů a inspirace naleznete na internetu. Máte rádi japonské sushi, vietnamskou polévku phở nebo indický dhal? Nakupte si potřebné suroviny, servírovací nádobí, najděte recept a začněte. Zažijete nevšední vůně a chutě a především velkou radost z povedeného díla.

19. Co mám dělat, když se nudím? Nuďte se

Zní to hloupě, ale je to dobrá rada nad zlato. Co mám dělat, když se nudím? Nudit se. Je spousta lidí, kteří jsou workoholici, jsou přepracovaní, doma neumí tzv. vypnout a jsou v neustálém stresu, který může vyústit v onemocnění nebo zdravotní problémy. Pokud patříte mezi nezastavitelné jedince, kteří neumí odpočívat a neustále myslí na to, co musí udělat, zastavte se na chvilku, nadechněte se a užijte si například 2 hodiny sladkého nic nedělání. Věřte, že tento druh odpočinku dobije energii do další práce a povinností.

20. Udělejte to, co dlouho odkládáte

Už několik měsíců si říkáte, že umyjete okna, vymalujete obývák, vyperete záclony, zajdete si k lékaři na prohlídku, vyluxujete auto nebo ostříháte psovi drápky, ale neměli jste čas? Odsouvání povinností na neurčitou dobu má svůj název: prokrastinace. Podle výzkumů trpí prokrastinací až třetina populace. Pokud přemýšlíte nad tím, co mám dělat, když se nudím, udělat úkoly, které se posouvají na seznamu stále na konec, je dobrý nápad. Díky tomu, že vykonáme dlouho odkládané povinnosti, se nám uleví, skončí výčitky vůči sami sobě a navíc jsme našli způsob, jak se zabavit doma nebo venku.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Investice a spoření Cestování a dovolené