Jak napsat recenzi na knihu či film? | VímVíc.cz

Jak napsat recenzi na knihu či film?

27. 11. 2019

Ať už jste student, začínající bloger, instagram influencer nebo se jen chcete vyšvihnout na ČSFD, určitě vám při psaní filmové či knižní recenze pomůže přečíst si tento článek. Filmy, animované pohádky a knihy jsou fantastické a staly se důležitou součástí naší společnosti. Probouzí v nás fantazii, kreativitu a mnoho pocitů. Recenze je skvělý způsob jak tyto pocity a dojmy z díla ventilovat a předat.

jak napsat recenzi na film, film, klapka

Dnes, když se všichni snažíme ušetřit čas a ušetřit peníze a raději si předem projdeme hodnocení zaměstnavatelů, restaurací, klubů i zboží, abychom nešlápli vedle, jsou filmové a knižní recenze stále vyhledávanější. Pojďme se podívat, jak to udělat, aby byla recenze nejstrašidelnějšího hororu nebo knižního románu komplexní, sdělná, ale také aby ostatní bavilo ji číst.

Jak napsat recenzi na knihu

Při psaní recenze je důležité být relativně stručný. Rozvleklé a upovídané recenze jen málokdo dočte do konce. Musíte být schopni se rychle dostat k jádru věci a psát poutavě, abyste čtenáře neodradili. Další neméně podstatnou zásadou je, si po sobě vždy text zkontrolovat. Nechcete přeci své recenzi ubrat na důstojnosti pravopisnými chybami. A do třetice: Nebuďte zlí. Vždy pamatujte na to, že spisovatel je také jenom člověk, který do knihy investoval spoustu času a energie. Proto vyjádřete svůj názor upřímně, ale nesnižte se k urážkám nebo pohrdlivému tónu.

Vzhledem k tomu, že ne všechny knihy přečteme během jednoho dne, je dobré si dělat poznámky průběžně. Pokaždé, když vás v knize něco zaujme nebo se vám naopak nebude líbit, zapište si to. Díky tomu budete schopni při recenzování proniknout do hloubky. Pokud máte rádi systematičnost, určitě oceníte tento seznam informací, které by v recenzi měly zaznít.

 1. „Hook“, neboli věta na upoutání pozornosti čtenáře,
 2. základní informace o knize a autorovi či autorce,
 3. stručné shrnutí obsahu knihy,
 4. chvála a kritika,
 5. doporučení,
 6. hodnocení.

Úvod je stěžejní

Na začátku máte jen pár vteřin na přesvědčení čtenáře o tom, že vaše recenze stojí za jeho čas. Proto si ho musíte tzv. zaháčkovat. Je tedy dobré začít nějakým kontroverzním postojem nebo otázkou. Dobrý začátek recenze může vypadat například takto:

„Napadlo vás někdy, jak by vypadal dystopický svět, ve kterém by ženy měly k dispozici jen sto slov denně? Že ne? Christinu Dalcher, autorku románu VOX, to napadlo.“

Dále byste měli čtenáři poskytnout základní informace o knize a jejím autorovi nebo autorce. Pokud jde o starší knihu, můžete zmínit i rok vydání a v případě, že je dílo součástí většího cyklu nebo knižní série, také to nezapomeňte dát na srozuměnou.

Obsah knihy: Stručně a bez spoilerů

Vytvořte takovou synopsi děje, která dá čtenáři jasně najevo, co ho čeká, ale zároveň nevyzradí pointu příběhu. Nejlepší je se závěru knihy úplně vyhnout. Maximálně můžete napsat, jaké jste z něj měli pocity. Určitě je lepší napsat „Kniha má nečekaný zvrat.“ než „Vrahem byl celou dobu otec oběti.“. Pokud si nějaký ten spoiler neodpustíte, určitě na to musíte čtenáře včas tučným písmem upozornit, ať se mohou sami rozhodnout, zda ho chtějí znát.

Názor: Upřímně, ale laskavě

Dostáváme se k nejzásadnější části recenze, která by zároveň měla být nejdelší. Vyjádření vašeho celkového názoru na dílo. Shrnout děj knihy dokáže každý a každý to udělá plus mínus stejně, ale hodnocení knihy je část, ve které máte prostor se projevit. Nestačí říct, že bylo čtení dobré nebo špatné. Musíte přesně popsat proč. Co konkrétního se vám líbilo a nelíbilo? Co vás na knize překvapilo, šokovalo, zklamalo? Odpovědi na tyto otázky pomohou čtenářům lépe rozpoznat, jestli by se kniha líbila jim.

A nezapomeňte, že ačkoliv se vám kniha zdála třeba příšerná, má určitě svoje příznivce a autor do ní vložil nemalé úsilí. Proto se pokuste zmínit alespoň něco pozitivního a kritiku udržet ve slušných a konstruktivních mezích. Něco, co by nemělo v recenzi chybět, je také doporučení. Kdo by si podle vás knihu užil a kdo by se od ní měl raději držet dál?

Jak napsat recenzi na film

Psaní filmových recenzí funguje úplně na stejném principu jako psaní recenzí knižních. Můžete si tedy bez obav přečíst první polovinu článku a řídit se jí. Je tu ale pár věcí navíc, které u knih řešit nemusíte. Pojďme si je projít spolu.

Analyzujte technickou stránku filmu

Technická stránka natočení filmu je něco, bez čeho se žádná dobrá recenze neobjede. Soustřeďte se zhruba na dva klíčové elementy, které jsou pro tento konkrétní film specifické. Tady jsou tipy, nad čím se pozastavit:

Kamera – to zahrnuje vše, co se s kamerou při natáčení děje. Můžete popsat to, jak se kamera pohybuje, co zabírá, z jakých úhlů natáčí a také její vzdálenost od herců a kulis. Jsou záběry převážně statické nebo dynamické? Jsou z nadhledu? Z podhledu? Z ptačí perspektivy? Tohle všechno má nemalý dopad na vyznění filmu, ať už jde o pohádku nebo nejstrašidelnější horor.

Zvuk – zvukové efekty výrazně ovlivňují celkovou atmosféru filmu a pocit, který navodí u diváků. Jaké zvuky a soundrack byl ve filmu použit? Jaké to ve vás vyvolávalo emoce? Hodila se hudba k vizuální a dějové stránce filmu?

Střih – cílem střihu je v kostce vytvořit lehčí a kompaktnější přechody mezi jednotlivými částmi filmu. A nebo také naopak, může jít i o umělecký záměr části od sebe separovat. Střih vytváří jednotlivé „filmové světy“ a zásadně ovlivní to, jestli filmu věříme. K hladším přechodům se využívají spojnice jako například vizuálně podobné obrazy nebo tzv. establishing shoty, ve kterých na chvíli vidíme z dálky prostředí, ve němž se budou odehrávat následující scény.

Otázky, které vám při psaní filmové recenze pomohou

Ať už chodíte na filmové novinky do kina, trávíte čas se svými dětmi u animovaných pohádek nebo sledujete starší filmy online, dobrá recenze se dnes na internetu neztratí. A protože víme, že začátky nejsou nikdy lehké a může se stát, že budete mít jen malou představu o tom, co psát, na závěr vám přinášíme 10 tipů na otázky, které si položit předtím, než se do psaní recenze pustíte. Nebo ještě lépe, než si vůbec přehrajete film.

 1. Stojí film sám o sobě, nebo je jen jedním z dílů? Pokud je správně druhá odpověď, jak zapadá mezi ostatní díly?
 2. Je film natočen podle skutečné události, založen na knize, nebo ani jedno?
 3. Zvládl scénárista vytvořil poutavý příběh s realistickými a zábavnými dialogy?
 4. Je průběh filmu dynamický nebo rozvláčný? Je v něm příliš mnoho nepodstatných detailů?
 5. Jaké je cílové publikum filmu?
 6. Existují už filmy s podobnou tématikou, které by se vyplatilo zmínit?
 7. Jaké záběry a techniky byly použity? Jak ovlivňují celkové vyznění filmu?
 8. Je film čistě zábavný, nebo se také dotýká nějakých společenských či osobních problémů?
 9. Jaký máte názor na obsazení filmu a herecké výkony?
 10. Jaká je celková atmosféra filmu? (Napjatá, veselá, erotická...)

Věříme, že když se inspirujete naším průvodcem psaní recenzí, hned vám půjde práce lépe od ruky. A pokud nebudete se svým prvním výtvorem spokojeni, tak nemusíte zoufat. Opakování dělá mistra. Nevzdávejte to a pište dál. Čtení knih a sledování filmů je přeci zábava!

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný