10 spolehlivých tipů, jak začít konverzaci | VímVíc.cz

10 spolehlivých tipů, jak začít konverzaci

31. 08. 2017

Chtěli jste někdy někoho oslovit, ale nevěděli jste, co říct na začátek? Podívejte se na těchto 10 tipů, jak začít konverzaci a příště jeden z těchto návrhů zkuste v reálu.

10 spolehlivých tipů jak začít konverzaci

Buďte rychlejší, než "konkurence"

Jste na konferenci, party či jakékoli jiné akci, která nabízí možnost networkingu a vidíte někoho, koho byste chtěli oslovit. Může to být někdo, koho dlouho obdivujete, dobrý zákazník, potenciální investor nebo prostě někdo, kdo je vám od pohledu sympatický. Ta první věta, kterou začít konverzaci vám prostě nejde na jazyk a než vymyslíte, co říct, váš objekt je osloven někým jiným.

Pokud se vám toto někdy stalo, příště už se to stát nemusí. Můžete začít konverzaci s kýmkoliv a kdykoliv, pokud dodržíte následující pravidlo:

Řekněte něco, co ten druhý rád uslyší.

Z toho samozřejmě plyne, že témata jako politika a vše, co by mohlo být považováno za urážlivé, je při seznamování se tabu. Stejně tak nezačínejte pomluvami.

Namísto toho běžte svému objektu vstříc a příjemným tónem začněte konverzaci některým z následujících témat. Máte velkou šanci, že rozproudíte přirozenou konverzaci, která pravděpodobně vyústí v předání cenného kontaktu. Jak tedy konverzaci začít?

1. Zmiňte něco pozitivního

„Občerstvení je výborné.“ „Diskuze se skvěle rozvinula.“ „Jaká vám přišla přednáška? Mně se zdála velmi dobrá.“ V každé situaci se dá říci něco příjemného. Negativními komentáři riskujete. Co když zkritizujete přednášejícího a posléze zjistíte, že se bavíte s jeho bratrancem?

Co začít konverzaci tím, že vás velmi zaujalo pozitivní hodnocení firmy?

2. Počasí

Jediná výjimka, kdy můžete být negativní. Přestože je počasí tak trochu vysmívaným tématem, je to jistota, při které nemůžete udělat chybu ani nikoho urazit. Ať je teplo, zima, déšť nebo sucho, vždy se jedná o sdílenou zkušenost. A o ní a o tom, jak může pomoci začít konverzaci, zjistíte víc dál v článku.

Počasí vás jako start konverzace pravděpodobně nikdy nezradí.

3. Požádejte o informace

„Promiňte, víte, kdy začíná další přednáška?“ I pokud znáte odpověď, žádání o jednoduché informace je skvělý způsob jak začít konverzaci. Každý se rád cítí užitečný.

4. Požádejte o pomoc

„Spadla mi propiska, myslím, že je pod vaším stolem, můžete se prosím podívat?“ Další způsob jak někomu napomoci k pocitu užitečnosti. Jen pozor, abyste ho nežádali o něco, co by mohlo toho druhého moc obtěžovat. Nabídnout pomoc druhému také funguje.

Potřebujete pomoct s hledáním nové práce? Podívejte se nejdříve na článek platové třídy a poté se podívejte na aktuální nabídky práce.

5. Zeptejte se na názor

„Líbila se Vám úvodní řeč?“ „Vidím, že jste zkusil zákusek, mám si ho dát také?“ Většinu lidí potěší, že někoho zajímá jejich názor a rádi odpovědí. Snažte se to ale nepřehánět. Přílišným přílivem otázek můžete protějšek na druhou stranu odradit.

6. Zmiňte společného známého

„Nepracoval jste s Milanem? Já s ním spolupracuji na pár projektech.“ Tady je ale potřeba být si jist, že zmiňujete někoho, s kým má oslovená osoba dobrý vztah.

7. Sdílená zkušenost

Pocházíte ze stejného města, studovali jste na stejné škole, pracovali pro stejnou firmu nebo oba rádi lezete po horách? Společné téma je výborný způsob, jak začít konverzaci, obzvlášť pokud ho využijete jako důvod k získání informace nebo rady.

Výborný způsob, jak začít konverzaci, je společné téma.

Chcete své zkušenosti přetransformovat do podnikání? Podívejte se na článek, jak založit živnostenský list.

8. Nabídněte pochvalu

Chystáte se oslovit celebritu nebo někoho na důležité pozici ve vaší firmě? Pochvalte ho. „Myslím, že Váš dnešní článek má velmi hlubokou myšlenku.“ „Líbí se mi, co děláte pro firmu.“ Zde platí tři pravidla: Nepodlézejte, neudělejte tu chybu, že omylem něco zkritizujete („Váš poslední příspěvek na blogu byl mnohem lepší než ten před týdnem“) a chvalte pouze, pokud to tak opravdu myslíte.

Chvalte pouze tehdy, kdy to myslíte skutečně vážně.

9. Oceňte dobrý vkus.

„To je opravdu zajímavý motýlek, kde jste ho koupil?“ Většinu lidí potěší, když někdo ocení jejich vkus. Ale nikdy nekomentujte přímo fyzický vzhled jako je postava či oči, to se při prvotním kontaktu vážně nehodí. Také při začínání konverzace pamatujte na to, že pochvala by měla být upřímá, jinak může mít opačný efekt.

10. Prostě se představte

Pokud opravdu nemůžete přijít na téma, jak konverzaci začít, jednoduše se vydejte směrem k vašemu objektu, podejte mu ruku a řekněte: „Dobrý den, chtěl bych se představit, jmenuji se ....“ Oslovený si bude nejspíš připadat důležitě, že se za ním někdo vydal, aby se představil a rád se s vámi bude bavit.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Ze života Ze života firem a kanceláří