Základy a pravidla etikety i slušného chování! | VímVíc.cz

Základy a pravidla etikety i slušného chování!

09. 03. 2020

Říká se, že šaty dělají člověka. Ovšem chcete-li udělat ten nejlepší dojem, ani sebelepší a nejdražší ošacení vás s největší pravděpodobností nezachrání, pokud neovládáte pravidla slušného chování. Kdo nabízí tykání, jak je to s představováním a jak si poradit s oblečením? Pokud máte v etiketě trochu zmatek, v dnešním článku si představíme několik základních pravidel slušného chování, které vás zachrání na pracovišti i v osobním životě.

Základy a pravidla etikety i slušného chování!

Dobrý první dojem máte zpravidla šanci udělat pouze jednou. Neobratně zvládnuté situace se do paměti vepíšou velice hluboko a je těžké napravit si pak pošramocenou reputaci. Mnoho lidí má pocit, že pravidla slušného chování jsou svazující, škrobená, zastaralá a vůbec do našich moderních životů nezapadají. Tato domněnka je ovšem poněkud zavádějící a pramení spíše z nepochopení podstaty společenské etikety jako takové.

Většina z nás nemá rádo pravidla z jednoduchého důvodu – evokují totiž, že nám někdo něco přikazuje, a to je lidské rebelii tak trochu proti srsti. Jako u všeho i zde záleží na kontextu. Ač pravidla na jednu stranu vnímáme jako něco svazujícího, musíme si také přiznat, že často jsou tím posledním, co zabraňuje propuknutí naprostého chaosu. Nebo byste si snad dokázali představit fungování dopravy bez pravidel silničního provozu? Stačí zkrátka jen malinko změnit úhel pohledu.

Mezi největší učitele etikety u nás patří Ladislav Špaček. Dle jeho slov nám pravidla etikety umožňují mnohem větší svobodu, než se může na první pohled zdát. Díky etiketě se můžeme naprosto uvolnit, protože víme, co je v jaké situaci adekvátní, víme jak se zachovat a co je naopak nevhodné.

Slušné chování ovšem není omezeno pouze na pozdrav, poděkování a poučení o nevhodnost srkání čehokoliv či mluvení s plnými ústy. Je to obsáhlý soubor, který nás provede jakoukoli významnou životní události i situací z každodenního soukromého i pracovního života. Spadají sem pravidla slušné konverzace a zdvořilostních gest, ale také stolování a vhodného odívání odpovídající situaci, prostředí či příležitosti.

Pokud víte, že to s vašimi znalostmi na poli etikety není žádná sláva, nemusíte panikařit a asi není nutné co nejdříve nastudovat celý soubor společenských pravidel. Připravili jsme pro vás těch pár, našeho pohledu nejdůležitějších, které vám stačí znát, abyste se v běžném životě nemuseli už nikdy cítit nekomfortně či absolvovat potupnou chvíli trapnosti. Díky našemu seznamu zvládnete nejen každou společenskou situaci s grácií a elegancí.

Nerovnost jako základní pravidlo

I když lidstvo ušlo dlouhou cestu a na vzájemné rovnosti obou pohlaví se pracuje intenzivněji než kdy dříve, v oblasti etikety bude vždy platit, že si nejsme všichni rovni. Ale nebojte, nejedná se o nějakou degradaci či ponižování v rámci společenského kontaktu. Ve společnosti jsou zkrátka některé osoby společensky významnější než jiné. Pokud dokážeme společenskou významnost spolehlivě rozlišit, získáme stabilní základní kámen pro další situace. Kdo tedy patří mezi vyvolené? Ve vztahu muž a žena je významnější samozřejmě žena, starší oproti mladšímu a také nadřízený vůči podřízenému.

Představování

Proč nezačít hned zostra. V představování má mnoho lidí zmatek, i když by to se správným podáním ruky měl být naprostý základ. Kdo se komu přestavuje? Právě hned tady vás zachrání první pravidlo o společenské významnosti. Představuje se muž ženě, mladší staršímu a podřízený nadřízenému, popřípadě přeneseně v hierarchii níže postavený výše postavenému.

Pokud se chcete seznámit nebo s někým začít konverzaci bez představení se neobejdete. Nejjednodušší je v tomto případě využít prostředníka v podobě osoby, která zná jak vás tak i osobu, kterou chcete poznat. I prostředník musí mít na paměti základní pravidlo a představuje významnějšímu společensky méně významného.

Situace se ale mohou samozřejmě vždycky zkomplikovat, že. Asi nejnáročnější situací, se kterou se ale můžete běžně setkat, je setkání a představování dvou párů. Zásadou číslo jedna je nepanikařit. První krok leží na nejdůležitější osobě čtveřice, tedy ženy významnějšího nebo staršího muže. Ta podává ruku druhé ženě a jejímu partnerovi. Následuje nabídnutí ruky k pozdravu ze strany společensky méně významnější ženy významnějšímu muži. Jako poslední si vzájemně podávají ruce oba muži, kdy starší či důležitější ze dvojice nabízí ruku jako první. Ovšem celý tento děj je doprovázen i představováním, kdy se první představuje mladší muž, pak představuje svou partnerku.

Nejste si v některé situaci jisti? Rychlá reakce a příjemným úsměvem a odlehčením, je vždy rozhodně lepší než delší trapné ticho, uvažování nad tím, kdo začíná nebo dokonce opomenutá některé osoby společnosti. Zároveň mějte také na paměti, že není nutné se představovat za každých okolností, například ve větší společnosti, či při krátkodobých zastaveních.

Tykání a vykání

Pro mnohé ošemetná záležitost. I zde je dobré držet se základů významnosti. Tykání nabízí starší mladšímu, žena muži a nadřízený podřízenému. Tykání je velmi vstřícné gesto, které vyjadřuje přátelský vztah i vzájemnou rovnost. Jsou ale situace, kdy vám nabídnuté tykání nemusí být úplně příjemné. Rezolutní odmítnutí nabídnutého tykání je považováno za společensky nevhodné a významnější osoba, která jej nabídla, může vaši reakci vzít jako urážku. Navíc tím také dotyčného uvádíte do nepříjemné až trapné situace.

Pokud cítíte, že si s daným člověkem, například s nadřízeným, tykat z nějakého důvodu nechcete, lze z této situace elegantně vybruslit. Za nabídku upřímně poděkujte s tím, že si jí velmi vážíte, ale dodejte, že by vám bylo příjemnější zachovat v rámci firemní hierarchie vykání. Jako drobný a vstřícný krok můžete nabídnout dané osobě, že pokud chce, může vám tykat. Jako jakýsi mezistupeň mezi vykáním a tykáním lze považovat oslovování jménem v kombinaci s vykáním.

Nepodceňujte důležitost a vhodnost oděvu

Bez oblečení se jen těžko obejdeme. Je to naše vizitka a také součást sebeprezentace, na jejímž základu nás ostatní hodnotí. A že hodnotí každý a mnohdy poměrně přísně. Dnes se osobní reprezentace často podceňuje a ustupuje pocitu pohodlí za každé situace.

Bohužel se tento fenomén nevyhnul dámskému ani pánskému šatníku. Vyleštěné kožené polobotky a elegantní dámské boty nahradily z většiny značkové i neznačkové tenisky, kravata je pro mnoho mužů sprosté slovo a dobře padnoucí oblek či nadčasové a univerzální „malé černé“ nalezneme ve skříních spíše výjimečně.

Ano, samozřejmě, že se doba mění, ale určité standardy přetrvávají. Ač se nyní se jen málokdo převléká několikrát denně podle aktivity, na kterou se zrovna chystá vrhnout, oblečení určené výhradně pro konkrétní aktivity a události přetrvává a je jich mísení je spíše společenským faux pas. Takže tak jako na výšlap do hor půjdete vybaveni kvalitní a pevnou obuví a nepromokavým oblečením, i pro návštěvu divadla, na pracovní pohovor i na procházku po městě byste měli zvolit odpovídající oděv. Myslete také na to, že v případě slavnostních příležitostí a oslav dáváte právě i odpovídajícím oblečením svému hostiteli najevo, že si vážíte nejen jeho pozvání, ale i jeho samotného.

Tip: Pořiďte si vhodný oděv na e-shopu C&A. Nezapomeňte si na objednávku zajistit příjemnou slevu. Stačí uplatnit C&A slevové kupóny.

Aspoň občas bez telefonu

Chytré telefony se staly naprosto nedílnou součástí našich životů. Pro mnoho lidí je to jedna z nejosobnějších věcí. Sociální sítě, kontakty, pracovní poznámky, kalendář, fotky, videa, knihy, zprávy, peněženka – je toho opravdu hodně, co dnes obsáhnou. Mobilní telefony jsou našimi soukromými deníky a hlavně neustálým spojením s okolním světem. Jsme tak spojeni až jsme mnohdy vlastně sami, jako bychom občas zcela zapomněli na reálný společenský kontakt a interakci, a to i v případech, kdy jsme s přáteli či rodinou.

Zažeňte potřebu odpovídat ihned na každý pracovní mail či reagovat na nový post na Instagramu. Vypněte si telefon nebo jej při těchto situacích nechte doma. Bleskovým reakcím na každé pípnutí či vibraci telefonu se vyhněte i během pracovní schůzky. Pokud během konverzace neustále saháte po telefonu, je to vůči vašemu protějšku či společnosti velmi hrubé a nevhodné. Věnujte svou naprostou pozornost člověku, s ním trávíte daný čas. Uvidíte, že to své ovoce přinese nejen v osobním životě ale i v práci či businessu.

Buďte ohleduplní

Výše jsme se snažili popsat to, bez čeho se v divoké džungli zvané současná společnost, neobejdete a díky čemu proplujete s lehkostí jakoukoli situací. Slušné chování a etiketa neodmyslitelně souvisí s ohleduplností, která je jedním z jejich základních pilířů a ne-li tím nejdůležitějším. Pokud jste ohleduplní, dokážete se vcítit do druhého a také přiměřeně zareagovat.

Ohleduplnost je omluva, když ve spěchu do někoho vrazíte při cestě do práce, ohleduplnost je podržení dveří ženě i pomoc do kabátu. Ohleduplnost je galantnost a noblesa, s níž dokážete zvládnout většinu situací, i když nejste chodící encyklopedie etikety a dokážete díky ní odpustit i drobné prohřešky ostatních.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní pohovor Jak být úspěšný Ze života zaměstnanců