Marvel filmy: Seznam a pořadí filmů | VímVíc.cz

Marvel filmy: Seznam a pořadí produkovaných filmů

23. 07. 2019

Pokud chcete poznat svět Marvelu, pojďte se podívat na plán velkého filmového maratonu. Díky rozmanitosti lze příběh vašich oblíbených hrdinů sledovat několika způsoby. Nejlepší je však, když na sebe jednotlivě filmy navazují chronologicky podle svého děje, nikoliv například podle data, kdy byly natočeny.

Jak jdou po sobě Marvel filmy aneb pořadí marvelovek?

Captain America: První Avenger je nejlepším začátkem série. Sice nebyl natočený jako první, ale zato skvěle chronologicky zapadá na první místo v ději. Odehrává se již v dobách druhé světové války a navíc už v něm poznáte Howarda Starka – otce Tonyho Starka neboli Iron Mana, se kterým se seznámíte hned v následujícím filmu.

První Avenger byl natočený roku 2011, ale Iron Man již 2008. Mezi tyto dva filmy často bývá řazený i Captain Marvel, který se odehrává v časové ose děje mezi těmito snímky. Z hlediska návaznosti jej však většina fanoušků raději řadí na konec k posledním Avengers. Ve druhém filmu poprvé potkáte Iron Mana a dozvíte se v potitulkové scéně náznak, že Tonyho Starka v budoucnu čeká projekt Avengers.

Po prvním Iron Manovi si dejte jeho druhý díl z roku 2010, ve kterém se střetne s Whiplashem a kde zjistíte, kdo je Black Widow. Časově se zde začíná děj krýt například s Thorem, ale vzhledem k tomu, že větší část příběhu se stala ještě před severským dobrodružstvím, je dobré se na Iron Mana podívat jako na první.

Neuvěřitelný Hulk z roku 2008 je v rámci chronologie téměř nepodstatný. Marvel studios se na něj snaží v nejnovějších filmech úplně zapomenout. Bruce Banner je lépe představený v Avengers. Naopak pokračování filmem Thor má velký význam už jen díky Lokimu s vazbami na Thanose. Pro budoucí návaznost je rovněž podstatné, že Thor slibuje spojenectví S.H.I.E.L.D.u.

Marvel filmy je potřeba zpočátku trošku přeházet a nerespektovat rok natočení. Děj pak bude lépe navazovat a dávat větší smysl.

Týmy hrdinů i jednodušší časové osy

Po úvodních filmech konečně přichází příběh, kde dal Nick Fury dohromady tým šesti hrdinů. První polovina Avengers natočených v roce 2012 propojí dohromady osudy postav, se kterými se diváci seznámili už dříve, aby v druhé polovině předvedli, co umějí. Díky velkému množství obsahu, který bylo třeba slepit dohromady, si příliš psychologických rozborů jednotlivých hrdinů neužijete, ale rozhodně každý dostane svůj prostor a o akční scény zde není nouze.

Iron Man 3 byl natočený v roce 2013, tedy rok po Avengers. Tímto se uzavírá počáteční problematické řazení a filmy na sebe již více navazují, jak jdou po sobě dějem i rokem uvedení na plátna. Třetí Iron Man je řazený za příběh s týmem hrdinů, protože jeho děj navazuje na jejich bitvu o New York. Na budoucí díly Avengers však příliš velký vliv nemá.

Thor: Temný svět byl natočený v roce 2013. Samozřejmě navazuje nejvíce na minulý film o tomto hrdinovi. Můžete si předem pustit ještě jednou Thora online pro připomenutí. Stačí trošku zapátrat na internetu, kde můžete sledovat seriály a filmy on-line. Tento díl se však obvykle řadí až sem, protože odkazuje i na Avengers například Kamenem nekonečna. Postupně nás také přibližuje ke sledu následujících událostí, jako jsou Strážci Galaxie.

Captain America: Návrat prvního Avengera z roku 2014 se dá jako návazné pokračování zařadit na tuto pozici hned z několika důvodů. Kapitán zde spolu s Black Widow prchají před S.H.I.E.L.D.em a objevuje se tu také Winter Soldier. V potitulkové scéně pak můžete zahlédnout důležité odkazy na budoucí vývoj – dvojčata Quicksilvera a Scarlet Witch.

Po představení jednotlivých hrdinů a základu filmů konečně přichází na scénu Avengers. Začíná část, kdy v jednom díle potkáte hned několik oblíbených postav.

Přírůstky k Avengers – Strážci Galaxie i Ant-Man

Strážci Galaxie nás zavedou mimo svět Avengers. Tyto nové produkované filmy od Marvelu lze jen obtížně zařadit do časové linie, protože děj prvního z nich se odehrává poměrně daleko od událostí, které jsme sledovali doposud. Najdeme však několik záchytných bodů, jako například pořadím odpovídající Kámen nekonečna, který řadí Strážce Galaxie právě na toto místo.

Strážci Galaxie 2 z roku 2017 plynule navazují na svůj první díl natočený v roce 2014, takže pokud vám to bude časově vycházet, pusťte si je určitě ihned po sobě. Ačkoliv se nejedná o nezbytnou skládačku celého příběhu, Strážce Galaxie si pro úplnost pusťte. Mýval se stromem, ukecaný pozemšťan nebo zelená vražedkyně jsou příjemnou změnou v celém maratonu.

Avengers: Age of Ultron jsou dalším filmem, který bude následovat. Někdy je pořadí Marvel filmů těžké odhadnout, ale tento příběh z roku 2015 sem patří hned z několika důvodů. Objeví se v něm Scarlet Witch a Mind Stone, ale především i důvody, které do budoucna povedou k Občanské válce a k rozkolu Avengers.

Po vložce Avengerů lze zase přeskočit k zdánlivě nesouvisejícímu filmu, kterým je Ant-Man z roku 2015 a ve kterém se seznámíme s dalším úplně novým hrdinou našeho velkého maratonu. Ačkoliv zde není příliš odkazů, které by nám prozradily časové zařazení, je jasné, že děj se odehrává těsně před Občanskou válkou. V horkých letních měsících na něj můžete zajít do letního kina

Další partou vedle Avengers jsou Strážci Galaxie. Jejich příběh je téměř samostatný, ale také do linie zapadá. Mimo jiné uvidíte i Ant-Mana.

Dramatické změny a větší zápletky

Captain America: Občanská válka z roku 2016 je další v pořadí. K němu vedl již předchozí seznam příběhů, které jste předem zhlédnuli. S odkazem na budoucí vývoj zde nastane rozpor mezi Avengers, který povede k Thanosově útoku na Zemi. Představí se tu řada postav, mimo jiné i Black Panther nebo Spider-Man. Logicky je proto dalším navazujícím dílem Spider-Man: Homecoming.

Doctor Strange z roku 2016 je těžko zařaditelný film, přesto si ho nechte až po zhlédnutí Občanské války a Spider-Mana. Hlavní hrdina zpočátku projde proměnou v Doctora Strange, ale následující spád událostí již patří časově na toto místo. Na rozdíl od našich známých Avengerů nebojuje jen se zloduchy hmotného světa.

Black Panther natočený v roce 2018 je příběh sám o sobě. Přesto jej mezi Marvel filmy série můžeme zařadit. T’Challa se po událostech Občanské války vrací domů a tak kromě Black Panthera poznáme i jeho zemi. Právě na Wakandě se bude odehrávat nemalá část děje následujícího dílu Avengerů Infinity War.

Thor: Ragnarok je posledním filmem před závěrem. Kromě Thora jako hlavního hrdiny uvidíme nejen Lokiho, ale také Hulka. Díky tomu, že se přímo ve snímku prostřednictvím Hulka dozvíme, že se děj odehrává dva roky po posledních Avengers a v potitulkové scéně lidé Asgardu narazí na vesmírnou loď, je zařazení na příběhu na toto místo logické.

Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame jsou úspěšné snímky poslední doby. Na časové ose leží na úplném závěru a zatím tak zakončují celý příběh. Thanos je sice poražený, ale způsobí velké škody a oslabí Avengers. Nyní je čas sebrat síly a vrátit úder. Po zhlédnutí těchto příběhů máte maraton Marvelu za sebou a můžete se těšit na nové filmy, které teprve vyjdou nebo se podívat na nejlepší motivační filmy.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata: