Investice do kryptoměn: Dosáhne bitcoin nebo ethereum vrcholu? | VímVíc.cz

Investice do kryptoměn 2021: Dosáhne bitcoin nebo ether vrcholu?

11. 02. 2021

Investice do kryptoměn ještě do nedávné doby považovalo mnoho lidí i odborníků za velmi nejistou záležitost. Bitcoin měl a stále má mnoho odpůrců, kteří upozorňují na nestálost kryptoměny. Pravdou je, že odhadnout, jak se bude bitcoin či jiné kryptoměny chovat v průběhu času, je obtížné. Přesto však kryptoměny získávají stále větší množství příznivců a, kromě investování do zlata, se řadí mezi další způsob, jak zhodnotit peníze.

Na začátek je dobré si vysvětlit pojmy, které jsou často zaměňovány a můžou tak snadno zmást každého, kdo se v kryptoměnách příliš neorientuje. V mnoha případech není správně vnímán rozdíl mezi kryptoměnou a protokolem. K chybám pak často dochází hlavně u použití názvů "Ethereum" a "ether". Ethereum totiž označuje název protokolu, zatímco ether je název měny. U Bitcoinu je název kryptoměny a protokolu shodný.

Investice do kryptoměn

Investice do kryptoměn se svou rizikovostí pořád zůstávají otazníkem. Výnosnost je však vysoká a bitcoin, ether i další kryptoměny slibují růst. Způsobů, jak do kryptoměn investovat, je hned několik. Záleží, co obchodník preferuje a jakou variantu zvolí vzhledem ke svým možnostem jako nejpřínosnější.

Nejjednodušší a zároveň nejvyužívanější způsob představuje přímý nákup měny. Kryptoměny mají rychle se měnící kurz, podle kterého se odvíjí jejich cena. Za tradiční peníze, tedy i české koruny, lze jednoduše nakoupit určité množství bitcoinu nebo jiné kryptoměny v závislosti na kurzu. 

Nákup bitcoinu je možné provést prostřednictvím tzv. bitcoinmatů, které se v současné době nachází na území České republiky pouze v Praze. Dále je možné kryptoměny nakoupit na burzách specializovaných na nákup kryptoměn (Coinbase, Binance, Coinmate, Bitstamp a další). Nákup kryptoměn umožňují i služby jako PayPal nebo Revolut. Za nákup je možné zaplatit převodem z účtu nebo platební kartou.

Další možností, jak úspěšně realizovat investice do kryptoměn, je obchodování s akciemi. Investovat je možné i do technologie, na které jsou kryptoměny založeny – tzv. blockchain. Jiný způsob, jak vydělat peníze, představuje u kryptoměny těžba. Jedná se o náročnější proces, než je přímý nákup měny nebo investice do akcií, a je k němu potřeba vybavení i znalosti v oblasti kryptoměn.

Jak probíhá u kryptoměny těžba?

K těžbě kryptoměn je potřeba především kvalitní a dostatečně výkonná výpočetní technika. Těžba bitcoinu vyžaduje použití několika počítačů, které náhodně zkouší najít konkrétní řetězce znaků. Je-li hledání úspěšné, jsou vytěžené bitcoiny zapsány do blockchainu (decentralizovaná databáze, která bezpečně uchovává neustále se rozšiřující záznamy).

Nutno podotknout, že u kryptoměny těžba představuje poměrně vysoké náklady. Výpočetní technika, která poskytne dostatečný výkon, je drahá záležitost. Nejčastěji probíhá u kryptoměny těžba s velmi výkonnými grafickými kartami nebo prostřednictvím speciálního hardwaru pro těžbu kryptoměn. Čáru přes rozpočet může představovat také tučné vyúčtování za elektřinu. Důvodem, proč jsou i přes tyto vysoké náklady bitcoiny stále těženy, je vysoká odměna, která těžaře nemine v případě, že jako první rozluští potřebnou matematickou úlohu.

Řešením vysoké nákladovosti těžby kryptoměn jsou sdružení těžařů. Jedná se o skupiny, které společnými silami nakoupí dostatečně výkonné vybavení schopné soupeřit s dalšími silnými těžaři. Společná investice se jim pak díky vyššímu výkonu vrátí v podobě lepších výsledků a o zisk se následně rozdělí.

Kryptoměny – kurzy

Velmi důležitým ukazatelem jsou pro kryptoměny kurzy. Právě kurz je důvodem skeptického přístupu některých obchodníků vůči kryptoměnám. Kurzy kryptoměn jsou velmi proměnlivé, mění se v podstatě každou sekundou. Hodnota kryptoměny je vysoce závislá na mnoha faktorech. Zářným příkladem je nedávná miliardová investice Elona Muska do bitcoinu. Díky této investici stoupla hodnota bitcoinu raketovým tempem. Právě u bitcoinu ale platí: “Co bylo dnes, nemusí být zítra.” Odhadnout chování kryptoměny v dlouhodobém měřítku je téměř nemožné, ačkoliv se o to odborníci v určité míře snaží.

Kromě bitcoinu je v poslední době často diskutovanou měnou i ether. U kryptoměny ether kurz vykazuje podobné chování, jako v případě bitcoinu, ačkoliv Ethereum prozatím zdaleka nedosahuje takové hodnoty, jako Bitcoin. Podle odborníků by ale právě Ethereum mohlo být jakýmsi následovníkem Bitcoinu. U kryptoměny ether kurz zatím převážně roste, co však přinesou další měsíce, je zatím poměrně nejisté.

Bitcoin a ether – kryptoměny s budoucností?

Nejdiskutovanějšími, a zároveň nejsilnějšími kryptoměnami, jsou v současné době bitcoin a ether. Mnoho lidí má tyto kryptoměny v povědomí, většina z nich ale neví, že každá z nich byla založena k jinému účelu. Bitcoin i Ethereum však v současné době zažívají obrovský růst a těší se stále většímu zájmu malých i velkých investorů a obchodníků.

Bitcoin

Vznik Bitcoinu se datuje k roku 2009, jeho zakladatelem je anonymní osoba pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoin se stal velmi rychle populární měnou, a právě díky němu začal stoupat zájem i o další kryptoměny. Podle názorů některých odborníků je bitcoin jedinou měnou, která má před sebou budoucnost a mohla by jednoho dne představovat i rozšířené alternativní platidlo. S bitcoiny se dá ostatně již dnes platit v některých obchodech. Bitcoin je v současné době nejvyužívanější, a zároveň nejsilnější kryptoměnou.

Ethereum

Ether se drží za bitcoinem na druhém místě jakožto jedna z nejpopulárnějších kryptoměn. Ethereum vzniklo v roce 2015 a funguje na jiné technologii než Bitcoin. Jeho zakladatelem je vývojář kryptoměn Vitalik Buterin. Hlavním cílem při zakládání Etherea bylo zdokonalení používání chytrých kontraktů v praxi. Jedná se o software pro uzavírání kontraktů, kdy jsou podmínky smluvního vztahu prosazovány prostřednictvím kryptografického kódu. Velký rozdíl Bitcoinu od Etherea představuje také doba těžby, která je u bitcoinu průměrně 10 minut, naproti tomu ether je možné vytěžit už za 12 sekund.

České kryptoměny

První vlaštovku zaznamenaly české kryptoměny v roce 2018 v podobě kryptoměny Platon Coin, která se jako první dostala na burzu LAToken. Kryptoměna vznikla pod záštitou společnosti Platon Coin. Obecně však české kryptoměny neměly úspěch a naprostá většina z nich se k obchodování na burze ani nedostala.

Čeští obchodníci s kryptoměnami se soustředí především na známé kryptoměny, jako je bitcoin. U českých obyvatel si obchodování s kryptoměnami získává stále větší oblibu a mezi úspěšnými obchodníky s kryptoměnami je právě i několik českých osobností. Zda se na světový trh jednoho dne dostanou i české kryptoměny je otázkou, nezdá se to však pravděpodobné. Většina odborníků se nyní soustředí na to, zda vůbec na trhu obstojí kryptoměny současné.

Jak jsou na tom kryptoměny aktuálně?

Situace kolem kryptoměn se může změnit každou vteřinou. Pokud je tedy řeč o tom, jak jsou na tom kryptoměny aktuálně, jedná se o stav řekněme v posledních několika měsících. Nejdiskutovanější měnou je v současnosti bitcoin, vydělat se ale dá i na jiných měnách, a to dokonce ve větší míře. Právě bitcoin zaznamenal v březnu roku 2020 velký propad, nicméně na podzim už jeho hodnota trhala rekordy. S růstem bitcoinu ale rostly i další kryptoměny. Kdo tedy zainvestoval do méně známých kryptoměn, neprohloupil. Ethereum například zaznamenalo téměř dvojnásobný nárůst oproti Bitcoinu.

Právě altcoiny (označení pro jiné kryptoměny než je bitcoin) se dostávají do popředí zájmu odborníků na kryptoměny, kteří věří v potenciál a vysoký nárůst těchto měn. Mnoho obchodníků s kryptoměnami začalo zaměřovat své investice ve větší míře právě na altcoiny. Ačkoliv se situace nyní zdá příznivá a mnoho specialistů na kryptoměny věří v další růst, investice do kryptoměn se rozhodně nedají srovnat s investováním do zlata či jiných komodit. Přináší mnohem větší riziko, než investice do podílových fondů, akcií a jiné další investice.

Co přinesou nové kryptoměny?

Právě nové kryptoměny zaznamenávají v posledních měsících slušný nárůst, ačkoliv zdaleka nešlapou na paty bitcoinu. Podle odborníků je ale životnost nových kryptoměn velmi mizivá a nepředpovídají jim dlouhé trvání. S novými kryptoměnami se roztrhl pytel, dlouhodobé přežití si však investoři mohou slibovat maximálně od tří nejsilnějších. V návaznosti na to také odborníci upozorňují na nízké využití takových kryptoměn. Do povědomí se v poslední době dostal například Chainlink, jehož hodnota se v posledních měsících zněkolikanásobila. Mezi nové altcoiny se slibnou budoucností patří ripple, bitcoin cash, litecoin nebo stellar. Obecně je doporučováno do kryptoměn, zvláště těch nových, investovat pouze malou část financí a zbytek rozložit například na investice do půjček, do akcií a méně rizikové druhy investic.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Investice a spoření