Investice do zlata v roce 2019 | VímVíc.cz

Investice do zlata v roce 2019

19. 08. 2019

Zajímají vás investice nebo se vám líbí tento blyštivý drahý kov? Hledáte způsob, jak dluhově uložit váš majetek? Potom byste se určitě měli zajímat o investice do zlata. Pojďte se podívat na výhody a nevýhody tohoto drahého kovu, na princip spoření ve zlatě i na základní informace, které byste určitě měli vědět, než se pustíte do jeho nákupu.

Investice do zlata - cihličky

Zlato jako investiční materiál

Zlato je drahý kov, který je v lidské společnosti oceňovaný a žádaný již přes 3 000 let. Je tudíž logicky jednou z možností, jak dlouhodobě uložit nebo popřípadě i zúročit hodnotu. Investice do zlata rozhodně nejsou přežitkem. Mají svůj smysl i v dnešní době; možná dokonce dnes i více, než kdykoliv jindy. Obdobně jako investice do nemovitostí nebo investice do akcií.

Na hodnotu zlata, na rozdíl od bankovek, nemají přímý vliv politici žádných zemí, chyby a nedostatečné zajištění bank a dokonce ani pád ekonomiky jednotlivých států. Cena zlata nepodléhá inflaci a neztrácí v průběhu času svou hodnotu. Zlato je také osvobozeno od DPH a výnos, který uložením hodnoty získáte, je osvobozený i od daní. Banky na rozdíl od uložených bankovek nesmění vaše zlato nikomu půjčovat, natož jej prodat.

Investiční zlato je obvykle slito do formy mincí nebo slitků (cihel) a pojí se s ním různé měrné jednotky, které by měl každý znát. Váhová jednotka je pro něj trojská unce, která se rovná 31,1034768 gramům. Čistota kovu (nesmíšenost s jiným prvkem) se nazývá ryzostí. Tradičně se udává v karátech, kdy jeden karát odpovídá 1/24 hmotnosti kovu. Ryzí a čistý kov má tedy 24 karátů. Jako investiční zlato se používá takové, které má plných 24 karátů.

Zlato má stejnou hodnotu mnoho let, a proto je skvělé pro investice. Jedná se o bezpečné uložení hodnoty. Investiční zlato je ryzí a má 24 karátů.
Investice do zlata - cihličky

Vývoj ceny zlata všeobecně i pro rok 2019

Zlato, stejně jako jakákoliv investice, má své výhody i nevýhody. Vždy poměřujete risk s výnosem. Na otázku, zda se vyplatí investovat právě do zlata, proto není jednoduchá odpověď. Zlato si drží svou hodnotu v čase poměrně stabilně, krátkodobě může kolísat. Pro uložení majetku navzdory inflaci nebo celkové ekonomické situaci slouží opravdu dobře, stejně jako investice do bitcoinu a dalších kryptoměn.

Kromě malého nebo nejasného zhodnocení, které je vyváženo větší jistou, je třeba dávat pozor na výběr prodejce a zároveň počítat s tím, že je třeba zlato dobře uložit, například do trezoru, který také něco stojí. Tím však hlavní nevýhody končí. Investice do zlata po vás při jednorázovém vkladu nevyžaduje další nakupování a prodávání vzhledem ke kurzu ani neustálé sledování trhu a vývoje ceny.

I u dlouhodobých investic, ke kterým je zlato primárně vhodné, je však dobré mít přehled o trhu. Když je zlato levné, je dobré jej nakupovat, když má vyšší hodnotu, vyplatí se jej prodat. Pokud se chcete vyhnout výchylkám trhu a dlouhodobě si spořit, nakupujte zlato raději po malých částech a průběžně.

Na maximum se zlato dostalo kolem roku 2011. Tehdy se cena zlata za gram raketově vyšplhala zhruba nad 61 dolarů, tudíž 1900 dolarů za unci. Tento vzestup byl rychlý, a proto logicky po velkém výkyvu přišel i pád. Z krátkodobého hlediska můžeme tedy vidět velkou nestabilitu. Naproti tomu v opravdu dlouhodobém měřítku, jakým je lidský život, se zatím vývoj ceny pohyboval s různými výchylkami směrem nahoru. Čím dlouhodobější investice byly, tím měly stabilnější zhodnocení.

V roce 2018 se hodnota zlata v podstatě po klesání od vrcholové hodnoty roku 2011 příliš neměnila. Pro rok 2019 jsou vyhlídky dle expertů příznivější. Vývoj ceny zlata by měl jít směrem nahoru, tudíž by se vám měl vklad zúročit. Nikdy však nelze přesný pohyb hodnoty určit a to nejen u zlata, ale u žádné jiné investice. To asi nejvíce platí u investice do podílových fondů a dluhopisů.

Zlato patří mezi stabilnější investice. Je vhodné k dlouhodobějšímu uložení hodnoty. Ke stabilnímu zúročení dochází v delším časovém období. V roce 2019 by měla cena stoupat.

Zajímavosti z investic do zlata

Zlato se dříve používalo k obchodování. Dnes je to stále možné, byť ne tak běžné jako v historii. Přesto lze zlato velice rychle přeměnit na hotovost. Při spoření do zlata není problém jej téměř ihned využít. To je výhoda například ve srovnání s nemovitostmi. Ty jsou sice také hmotným uložením majetku, ale nejsou rozhodně natolik tak likvidní (jednoduše obchodovatelné).

Pokud investujete, vždy je dobré diversifikovat. Zlato poskytuje v tomto ohledu stabilní prvek. Také se v každé příručce radící jak investovat dozvíte, že byste neměli mít vklady v na sebe navazujících odvětvích. Právě zlato mělo nejvyšší hodnotu v době, kdy vše ostatní bylo po následcích ekonomické krize velice levné. Pro rozdělení rizika je tedy ideální.

Je zajímavé, že ani odborníci jako ekonomové a investoři se neshodnou, jestli je zlato výhodnou investicí či nikoliv. Každopádně se v tomto směru vedou mnohé diskuze. Pro některé je to jediný smysluplný postup, jiný jej zase odmítá. Jisté ale je, že zlato patří stále mezi oblíbené a často obchodované investice.

Zlato má ve srovnání s jinými investicemi zajímavé vlastnosti. Skvěle se hodí pro diversifikaci rizik i spoření s rychlým přístupem k penězům.

Kam jít, když chcete do zlata investovat

Než se do nákupu zlata pustíte, je dobré si nechat poradit od odborníka. Ten vám řekne vám mnoho informací a poradí, jak investovat do zlata. Například se dozvíte, že je dobré volit vždy kov určený k tomuto účelu, tedy investiční zlato. Například u zlatých mincí zbytečně zaplatíte i za uměleckou hodnotu, která se vám při dalším prodeji nemusí vrátit.

Pokud o investici do zlata uvažujete a sháníte odborníka, který vám poradí, můžete navštívit jako první banku. Například Raiffeisenbank nebo Komerční banka umožňují například kromě cenných papírů využít i tento způsob uložení a zhodnocení peněz. Sjednání je možné na pobočce i přes telefon. 24 karátové slitky zlata jsou zalité v ochranném obalu. Banka negarantuje zpětný odkup.

Služby ohledně investic nenabízejí pouze banky. Mezi nejznámější společnosti v tomto odvětví patří Bessergold. Jedná se o firmu, která je na trhu od roku 2009. Obchoduje nejen se zlatem, ale také například se stříbrem, platinou a dalšími. Nabízí prodej i výkup investičních drahých kovů. Nakupovat můžete on-line, výkup probíhá při návštěvě pobočky. Investovat do zlata lze i v Moneta Money Bank.

Další zajímavou službou je sporeni-vezlate.cz. Ta svým zákazníkům nabízí spoření ve zlatě. Bezpečnost je zajištěna 100% pojištěním uloženého zlata, které bude bezpečně uschované v trezorech ČSOB banky. Pronájem trezoru i vedení on-line účtu je bez poplatků. Velkou výhodou je také anonymita, jistota, že zlato nepochází z trestné činnosti a neomezená možnost výběru bez termínů. Pokud jste zlato zdědili nebo jej chcete darovat, podívejte se, jak je to s dědickou a darovací daní.

Pokud vás zajímají možnosti zhodnocení peněz, čtěte, jestli je lepší investice se Zonky nebo FIO.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Investice a spoření