Investice do půjček: Jak a kde začít investovat | VímVíc.cz

Investice do P2P půjček: Jak a kde začít investovat

04. 02. 2021

S termínem P2P půjčky se roztrhl pytel, a to hlavně díky masivní marketingové kampani společnosti Zonky. P2P půjčky ale neznamenají pouze možnost snadného získání úvěru. Je to také způsob, jak dosáhnout pasivního příjmu. Tu představují P2P investice do půjček. P2P investice do půjček jsou vhodné i pro začínající investory, nejedná se o nic složitého. Společností poskytujících možnost vložit do P2P půjčky investice, funguje na českém trhu hned několik. Poradíme vám, které jsou nejvhodnější a jak s investováním začít.

Co jsou P2P půjčky

P2P půjčky jsou zkratkou pro tzv. “peer to peer” půjčky. Jedná se o přímé úvěrování, kdy žadatel požádá o půjčku u zprostředkovatele. Zprostředkovatel následně nabídne investorům možnost do půjčky investovat. V podstatě se jedná o půjčky od lidí pro lidi. To ale nemusí doslova platit v případě, že je půjčka poskytnuta ještě před tím, než do ní někdo zainvestuje, jak je tomu například u společnosti Zonky.

Co jsou P2P investice

Investice do zlata a kryptoměn nejsou jediné způsoby investování. P2P investice představují pro investory další možnost zafinancovat něčí půjčku. Ze splátek P2P půjčky je pak investorům vyplácen určitý výnos. Konkrétní nastavení pro P2P investice je u každého poskytovatele služby jiné, před zahájením investování je nutné pečlivě zvážit podmínky zprostředkovatele. Alternativou pro P2P investice jsou P2B investice, kdy investoři nepůjčují fyzickým osobám, ale začínajícím i fungujícím firmám. 

P2P investice do půjček jsou považovány za způsob investování především pro začínající investory, případně jako prostředek, jak diverzifikovat investiční riziko. To znamená, že investice do půjček by měly být kombinovány s dalšími možnostmi rozdělení příjmu, jako jsou například termínované vklady a jiné formy spoření. P2P investice do půjček mohou vydělat poměrně slušné peníze, je však nutné pečlivě vybrat správnou platformu i samotnou investici. V Čechách je například velmi známá společnost Zonky. Chce-li začínající investor investovat na této platformě, bude mu velkým pomocníkem Zonky kalkulačka investice, která vyčíslí přibližný výnos investic. Kromě Zonky jsou vhodnými platformami pro první investice do půjček například Bondster nebo Mintos.

Jak na P2P investice do půjček a kde začít

Prvním krokem investora je registrace u společnosti poskytující pro P2P půjčky investice. Následně si investor vybere podle poskytnutých informací žádosti o úvěr, do kterých by rád investoval své peníze. Některé P2P platformy také umožňují žadatele kontaktovat a požádat ho o doplňující informace. Způsob poskytnutí peněz žadateli se u jednotlivých společností liší, P2P investice se vkládá přímo na web zprostředkovatele nebo je zaslána žadateli o půjčku. Následně je investorovi pravidelně vyplácena žadatelova splátka včetně úroků. Postup se může u různých poskytovatelů lišit. U ověřených společností poskytujících pro P2P půjčky investice, jako jsou Zonky, Bondster nebo Mintos, se však není čeho obávat.

Zonky investice do půjček

Zonky jsou ryze českou platformou poskytující P2P půjčky, kde – jak hlásá jejich firemní slogan, “lidé půjčují lidem”. Fakt, že se jedná o českou firmu, nemusí být výhodou, Zonky totiž na českém trhu nemohou nabídnout tak vysoké zhodnocení, jako mezinárodní platformy. Společnost Zonky se stala velmi úspěšnou především díky účinné marketingové kampani, která se dala jen těžko přehlédnout.

U Zonky investice do půjček nejsou tak doslova postavené na firemním sloganu, jak by se mohlo zdát. Žadatelovi o půjčku je totiž půjčka schválena i vyplacena ještě předtím, než o ni projeví zájem jakýkoliv investor. Žádost o půjčku sice prochází schvalovacím procesem, nicméně schvalovatelnost půjček u Zonky je poměrně vysoká. Výhodou pro investory však je, že si mohou vybrat, do jaké P2P půjčky zainvestují, a to na základě příběhu žadatele o půjčku. 

Pokud chce investor v Zonky investice efektivně zhodnotit, ale nemá dostatek času, může využít službu Zonky Rentiér, která investuje jeho prostředky za něj a současně tak zmírňuje investiční riziko. Služba Zonky Rentiér je však spojena s poměrně vysokými vstupními poplatky, ostatně jako další Zonky služby pro investory.

Zonky investice – recenze

Názory investorů na Zonky investice se různí. Kritizovány jsou především poměrně nízké výnosy v kombinaci s rizikem, které investor musí podstoupit. Nutno ale podotknout, že zvýšení výnosů by bylo na úkor dlužníků, kteří si v současné době mohou u Zonky půjčit za poměrně slušné úroky. Plusem je uživatelská přívětivost a rozsáhlá marketingová kampaň, která Zonky rychle dostala do povědomí. Investoři také oceňují možnost investice do půjček na základě příběhů žadatelů.

Bondster investice do půjček

Na investičním portálu Bondster funguje investování v modelu P2B. Zkratka znamená “peer to business” a rozdíl je v tom, že investoři půjčují peníze firmám. Bondster funguje tak, že poskytne žadateli úvěr a investoři pak mají možnost do půjčky investovat a získat podíl. Návratnost platformy Bondster se pohybuje kolem 13 %. Investovat je možné v korunách nebo eurech, a to v minimální částce 100 Kč nebo 5 EUR.

Bondster uživatelům nabízí přívětivé a přehledné prostředí. Případným zájemcům o investice jsou poskytovány kompletní informace, společnost je vůči investorům velmi transparentní. Další výhodou je, že Bondster pečlivě zkoumá finanční stav žádajících firem a hlídá, aby požadovaný úvěr nepřesáhl určitou hranici. Úvěry jsou navíc obvykle zajištěny nemovitostí nebo jinou zástavou. Investice do půjček tak v tomto případě není příliš riziková. Z některých investic je také možné v určené době vystoupit, za tuto možnost si ale určuje společnost Bondster poplatky.

Bondster recenze

Bondster recenze, které jsou k nalezení na internetu, jsou obvykle ve prospěch této společnosti. Investice do půjček prostřednictvím Bondster jsou vyzdvihovány především díky uživatelské přívětivosti, transparentnosti stránek a celého procesu investování. Investor se v detailu půjčky dozví, zda ji dlužník pravidelně splácí i způsob, jakým je zajištěna. Přes všechny kladné recenze je však doporučováno riziko rozložit a investovat i jiným způsobem. Vhodné jsou například investice do akcií.

Mintos P2P investice

Minots je jednou z nejoblíbenějších P2P platforem, nejen na českém trhu. Mintos v současné době nabízí investorům velké množství nabídek, do kterých mohou zainvestovat. Výhodou platformy Mintos je spolupráce se širokým spektrem nebankovních společností, díky které může investorům nabídnout velký výběr příležitostí k investicím. 

V nabídce Mintos jsou P2P půjčky krátkodobé i dlouhodobé a na nejrůznější účely. Platforma je mezinárodní a platby probíhají v eurech. Další nespornou výhodou je česká verze tržiště. Díky širokému záběru a možnosti investic v mezinárodním měřítku se Minos stává stále oblíbenější platformou a co se týče výběru investic do P2P půjček, předčí i Zonky či Bondster.

Mintos recenze

Na internetu je možné najít i Mintos recenze, a to v několika jazycích. Za plusy této platformy recenzenti nejčastěji považují poměrně slušný průměrný výnos dosahující cca 12 % ročně. U některých úvěrů se však výnos může vyšplhat až na 18 %. Dalším plusem je možnost vykoupit se z investice, případné investory jistě zaujme i registrace zdarma a funkce Auto Invest, která investuje prostředky investorů automaticky. Nevýhodou může být mezinárodní dosah platformy spojený s jistým kurzovým rizikem, se kterým ale musí investoři počítat. Toto riziko je navíc možné snížit kombinací s méně rizikovou formou investic, jakou jsou například investice do zlata.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Investice a spoření