Nejlepší investice do podílových fondů a dluhopisů | VímVíc.cz

Nejlepší investice do podílových fondů a dluhopisů

11. 10. 2019

Zajímají vás podílové fondy, investice a chcete s nimi začít? Podílové fondy, dluhopisy a spořicí účet jsou poměrně jednoduchou formou investování. Vyznačují se velkou stabilitou v porovnání s jinými možnostmi zhodnocení peněz, a tak jsou vhodné i pro začátečníky. Přesto je ocení i zkušenější investoři při budování konzervativnějšího portfolia.

Nejlepší investice do podílových fondů a dluhopisů_tablet

Co jsou dluhopisové podílové fondy?

Jak již napovídá název, jedná se o klasické podílové fondy, u kterých se investuje primárně do dluhopisových nástrojů a často k nim bývá připojen také spořicí účet. Ve srovnání s peněžními fondy mají i z dlouhodobějšího hlediska vyšší míru kolísání ceny, ale také všeobecně vyšší výnosnost.

Celkově je možné dluhopisové podílové fondy rozdělit na státní dluhopisy, korporátní či spekulativní dluhopisy a dluhopisy emitované státy z rozvinutých či rozvíjejících se ekonomik. Samozřejmě je možná i jejich kombinace, záleží jen na vás, jaké máte s podílovými fondy zkušenosti.

Dluhopisové fondy jsou kolektivní investicí. Usilují o své zhodnocení pomocí výnosů, které plynou z úroků dluhopisových nástrojů a z jejich kapitálového zhodnocení. Z krátkodobého hlediska stoupající úrokové sazby znamenají ztrátu a klesající zisk.

Celkově se však jedná o středně dlouhou až dlouhodobou investici. S ohledem na aktuální vývoj trhu a dle zaměření konkrétních fondů se obvykle hovoří o minimálním horizontu tří let. Pokud nevíte, kde začít, stačí do vyhledávače zadat frází „podílové fondy kalkulačka“, a inspirace je na světě.

Dluhopisové fondy mohou být státní, korporátní i jiné. Jedná se o spíše dlouhodobější a konzervativní investici.

Podílové fondy a zkušenosti s nimi

Přestože je výnos i pohyblivost cen všeobecně mírně vyšší, než je tomu u fondů peněžních trhů, jedná se stále o poměrně stabilní a konzervativní investici. Podobně jako například u investice do zlata. Podílové fondy jsou ideálním základem málo riskantního investičního portfolia, ve kterém tvoří pevný základ. Není však ničím neobvyklým ani investování jen do nich samotných.

Dluhopisové podílové fondy jsou díky malé rizikovosti vhodné i pro začínající investory. Jedná se také o dobře dostupnou investici, do které se může zapojit každý. Nakupovat je může každý občan České republiky i cizí státní příslušník. Podmínkou je pouze prokázání totožnosti a věk více než 18 let.

Nákup je také umožněn právnickým a fyzickým osobám, tedy podnikatelům a zákoně založeným subjektům, jako jsou například různá hnutí a politické strany. Podobně jako u všech ostatních investic, je možné vést podílové fondy jako práci z domu.

S investicemi vám poradí banky i další specialisté. Téměř každý peněžní ústav nabízí své služby a my vám přinášíme přehled těch nejvyhledávanějších. Spořicí účet + podílové fondy srovnání:

  • Moneta spořicí účet (banka 0600)
  • Komerční banka podílové fondy (banka 0100)
  • ING podílové fondy (banka 3500)
  • podílové fondy České spořitelny (banka 0800)
  • ČSOB podílové fondy (0300)

Mezi hlavní výhody podílových fondů patří vysoká likvidita. To znamená, že je bez poplatků nebo sankcí rychle a bezproblémově převedete na peníze. Na rozdíl od investice do nemovitostí nebo investice do akcií. Mnozí také oceňují dobrou transparentnost a možnost investovat krátkodobě s jedním jediným vkladem i pravidelně a po menších částkách. Plusem je také široká nabídka. Skvělou cestou, jak začít investovat, jsou například ING banka 3500 podílové fondy bez vstupních poplatků nebo Top Stocks od ČS banka 0800, které umožňují investování do zajímavých společností. Pokud nechcete investovat do podílových fondů, můžete vyzkoušet například banka 0600 spořicí účet s vyšším úrokem bez podmínek od Monety.

Podílové dluhopisové fondy jsou vhodné pro celou řadu subjektů a nabízejí také pestrou škálu možností.

Jaké podílové fondy jsou nejvhodnější?

Výběr dluhopisových fondů, které by se zhodnotily, nebyl v posledních letech právě jednoduchý. Trvající uvolněná měnová politika srazila výnosy i původně více progresivních investic velice nízko. Kvůli tomu bylo poměrně obtížné najít výhodnou možnost, kam peníze investovat. Výjimkou byly dluhopisy zemí, které prošly během pár let krizí, a následně zase získaly důvěru investorů. Zde bylo stále možné mluvit o výhodné investici.

Nejlepší investice do podílových fondů a dluhopisů_bankéř

Výhodnost investice je možné do určité míry předpovídat, následně ji zpětně měřit a poučit se z minulých chyb. To dobře znají především lidé, kteří se rozhodli pro investice do bitcoinu a dalších kryptoměn. Co se podílových fondů týče, za jeden z nejvíce výnosných a rostoucích fondů za minulý rok 2018 lze považovat HSBC GlobalInvestment – Brazil Bond, který investuje zejména do dluhopisů i jiných cenných papírů spojených s Brazílií. Právě Brazílie je příkladem země, kde lze mluvit o výhodnosti.

Podílové fondy zkušenosti

Zajímavostí je, že smíšený (ne čistě jen na dluhopisy zaměřený) podílový fond J&T Money CZK dosáhl během tří let zhodnocení 3,41 procenta a stal se tak nejperspektivnější ve své kategorii. Výnosnost fondu byla dána především dluhovými cennými papíry, jejichž vydávání skupina J&T často sama připravuje. Portfoliová část zde byla zastoupena především dluhopisy, do kterých často investují privátní investoři, kteří drží tyto dluhopisy do splatnosti. To má za následek velice nízkou volatilitu.

Skupina J&T stojí za zmínku ještě kvůli jednomu svému fondu a to J&T Bond. Ten byl vedle zmíněného J&T Money jedním z mála podílových dluhopisových fondů, které nebyly do nedávné doby ve ztrátě. Ostatní fondy, jak ukazují statiky, jsou aktuálně ztrátové. Bohužel dle analýz odborníků nic nenasvědčuje, že by mělo v krátké době dojít k obratu k výnosnosti.

Na rozdíl od dluhopisů je situace na trhu s dalšími podílovými fondy poněkud veselejší. Investice do akcií je nyní výhodnější. Mezi nejperspektivnější patří již nějaký čas StockSmall Caps, který investuje do firem s nízkou tržní kapitalizací obchodovaných převážně v USA a Evropské unii. Mezi populární investování do fondů v ČR patří smíšené typy. Bohužel většina z nich zaznamenala nyní také pokles. Celkově je ve srovnání s fondy s jasným zaměřením jejich výnosový potenciál menší, byť jsou stabilnější.

V současné době celkově není ideální období pro růst podílových dluhopisových fondů. Přesto se najdou fondy, které zůstávají stále výnosné. Akciím se aktuálně daří o něco lépe než dluhopisům.

Co zvážit, než se do investic pustíte

Ačkoliv aktuálně cena podílových dluhopisových fondů až na světlé výjimky klesá a dle předpovědi odborníků ještě s velkou pravděpodobností klesat bude, neznamená to, že nejsou tyto fondy vhodnou příležitostí pro investici. Právě naopak. Je vhodné nakupovat, když je hodnota nízko a prodávat, když stoupne. Fondy jako investiční příležitost v tomto ohledu nejsou žádnou výjimkou. Je však třeba odhadnout správný čas, kdy je hodnota opravdu nízko a kdy může ještě hodně spadnout.

Důvodem každého investování je bezesporu vidina výdělku. Též zhodnocování u dluhopisových fondů je hlavním cílem. Potenciál poměru rizika k výnosu je parametr, kterým by se měl každý řídit při volbě, kam své peníze vloží. Dobré je však sledovat také další parametry, které v případě využívání fondu velice oceníte a které mohou mít na vaše investice vliv. Příkladem je nákladovost a konstrukce daného fondu, kvalita jeho správy a transparentnost.

V případě podílových dluhopisových fondů i jiných investic je dobré pravidelně sledovat vývoj trhu a zjistit si před vkladem financí všechny potřebné informace. Každý také určitě ocení pomoc při investování do podílových fondů a dobré rady odborníků, kterými se mnohdy vyplatí se řídit. Ideální je vyslechnout více názorů analytiků i investorů a udělat si vlastní obrázek, kam nejlépe investovat. Vyzkoušejte také aplikaci podílové fondy kalkulačka, která vám usnadní výpočty, nebo službu FIO broker.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Úspěch v kariéře Investice a spoření