Klady a zápory práce na zkrácený úvazek | VímVíc.cz

Klady a zápory práce na zkrácený úvazek

07. 03. 2018

Stále rozšířenějším trendem mezi zaměstnanci je dnes práce na zkrácený úvazek. Využívají ho především studenti nebo třeba maminky s dětmi, které se musejí přizpůsobovat školkám a školám. Najít si takovou práci může naprosto kdokoliv. Tento druh práce má ovšem své světlé i stinné stránky.

Práce na zkrácený úvazek

Obliba zkrácených úvazků stoupá

Zkrácené úvazky jsou stále oblíbenější, a to především v zahraničí. U nás tento trend zatím získává své příznivce hlavně ze stran uchazečů o práci, kdežto firmy se mu naopak většinou brání. I tak ale najdete na pracovních portálech několik inzerátů, kde se částečný či poloviční úvazek nabízí.

V ČR se zkrácené úvazky vyskytují zatím jen v menším počtu.

Důležité ale je dát si pozor, zda bude zkrácený úvazek veden jako klasický pracovní poměr nebo dostanete dohodu o provedení práce. Samotný zkrácený úvazek obnáší mnohé komplikace, pokud byste ale pracovali pouze na DPP, je to ještě složitější.

Zdravotní, sociální a daně

Pokud si najdete práci na částečný úvazek, měla by vám být vystavena klasická smlouva, jako u HPP, jen s polovičním počtem hodin a rozdílnou mzdou. V tomto případě za vás ale bude zaměstnavatel klasicky odvádět vše potřebné a vy se o nic starat nemusíte.

U dohody o provedení práce závisí odvádění pojištění i daní hlavně na tom, kolik si skutečně vyděláte. Může se tedy stát, že pokud si vyděláte málo, zaměstnavatel za vás nic odvádět nemusí a vy si tak musíte platbu zdravotního pojištění ohlídat sami. Na jednu stranu je to samozřejmě výhoda, na druhou stranu práce, ze které se neodvádí sociální pojištění, se vám nepočítá například na důchod či mateřskou dovolenou.

Pracovat na takovýto druh smlouvy se vyplatí především pokud máte ještě další práci, a hlavně pokud tato činnost nepřesáhne 300 hodin ročně. Více na dohodu o provedení práce totiž odpracovat nesmíte.

Zkrácené úvazky v ČR se stále častěji nabízejí pouze jako DPP.

V případě klasického zkráceného úvazku je ale několik dalších faktorů, na které si dát pozor. Například zdravotní pojištění placené příslušné zdravotní pojišťovně musí být vždy odvedeno z minimálního vyměřovacího základu, kterým je minimální mzda. Pokud by tedy váš plat byl nižší než zákonem stanovená minimální mzda, zdravotní pojištění bude i tak vyměřeno podle mzdy minimální a vám tudíž bude z platu chybět více peněz. V praxi to funguje tak, že zaměstnanec si rozdíl ve zdravotním pojištění musí doplatit zvlášť, někteří zaměstnavatelé ale svým pracovníkům nabízejí možnost, že jim tento rozdíl doplatí jako benefit za jejich práci.

Zdravotní pojištění se vždy musí odvádět z aktuální minimální mzdy.

Pro koho je zkrácený úvazek vhodný?

Zkrácený úvazek nepotřebují zpravidla lidé, kteří nejsou omezeni časově. Takový druh pracovního úvazku se hodí spíše pro maminky, které musí vyzvedávat své děti ze školy a nemohou tedy v práci sedět od rána do večera. Pro ty je ideální najít si práci přes poledne, kdy jsou děti ve školce či ve škole.

Zkrácený úvazek stále více vyhledávají maminky s dětmi, které musí skloubit pracovní a školní rozvrh.

Další typ lidí, kterým může zkrácený úvazek přijít vhod, jsou studenti vysokých škol. Těm se takový objem práce lépe kombinuje se studiem a výdělek jim již poskytuje určitou nezávislost.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní smlouvy Ze života zaměstnanců