Jaká je nejvýhodnější půjčka pro mladé? | VímVíc.cz

Jaká je nejvýhodnější půjčka pro mladé?

18. 11. 2019

Jste mladí a doopravdy Vám chybí finance na rozumnou investici. Pokud jste mladí, nedokázali jste si ušetřit finanční rezervu, existují pro Vás různé možnosti půjček pro mladé. Dobře si ale rozmyslete, jak s penězi naložíte.

Půjčky pro mladé - studenti, půjčky

Státní půjčka pro mladé

Nejdříve bychom Vám rádi představili Úvěrový program na pořízení nebo modernizaci obydlí pro mladé do 36 let pečující o dítě do 15 let, neboli tzv. Státní půjčku pro mladé, která je v České republice poskytována od srpna 2018. V začátku byl o tento státní úvěr obrovský zájem a lidé na něj stáli fronty, v současnosti ale zájem upadá. Proč tomu tak je? Co se stalo? A je tato půjčka doopravdy výhodná?

Primárně tato půjčka slouží ke koupi domu, bytu nebo pozemku a je poskytována Státním fondem rozvoje bydlení pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jedná se tedy o půjčku na bydlení. Mají na ni nárok lidé do 36 let. Teoreticky nabízí výhodnější podmínky, prakticky už to tak výhodné není, protože tato státní půjčka pro mladé přichází s mnoha omezeními.

Půjčky pro mladé - studenti, půjčky

Na co můžeme státní půjčku pro mladé použít?

 • stavba rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m²
 • koupě bytu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 75 m²
 • koupě rodinného domu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 140 m²
 • modernizace obydlí

Podmínky půjčky pro mladé

 • věk maximálně 36 let
 • žadatelé musí být manželé nebo žít v registrovaném partnerství
 • nesezdané páry musí mít alespoň jedno nezletilé dítě do 15 let
 • ani jeden z páru nesmí vlastnit byt či dům
 • doložitelný příjem
Přehledné srovnání půjček!

Výše půjčky pro mladé

 • nejvýše 2 000 000 CZK na koupi rodinného domu, nejvýše však 80 % skutečných nákladů
 • nejvýše 1 200 000 CZK na koupí bytu, nejvýše však 80 % ceny sjednané
 • nejméně 30 000 Kč a nejvýše 300 000 Kč na modernizaci obydlí

Úroková sazba a podmínky splácení půjčky pro mladé

Úroková sazba se počítá podle výše základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však 1 % p.a., fixní nejdéle na dobu 5 let. Splatnost úvěru činí maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci a maximálně 20 let v případě úvěru na pořízení obydlí.

Jak podat žádost o státní půjčku pro mladé?

O státní půjčku pro mladé si musíte zažádat u Státního fondu rozvoje bydlení. Žádosti lze podávat písemně, osobně či poštou na obou pracovištích Státního fondu rozvoje bydlení. Budete muset vyplnit několik formulářů a doložit velké množství dokumentů (např. kopie občanského průkazu, oddací list nebo rodný list dítěte, doklady o příjmech, výpis z Centrální evidence exekucí, potvrzení o bezdlužnosti, aj.).

Státní půjčka pro mladé vs. klasická hypotéka

Státní půjčka pro mladé je relativně mladá finanční služba - pomoc od státu, která byla spuštěna v roce 2018 jen s těmi nejlepšími úmysly a to pomoct mladým rodinám k vlastnímu bydlení. Na začátku byl o tuto státní půjčku obrovský zájem. Ihned se ale objevily nespokojené recenze, kdy si žadatelé stěžovali na nízkou částku půjčky, která např. na vlastní bydlení v Praze pro celou rodinu nemůže stačit. Tyto částky pokryjí spíše domy a byty v odlehlejších a ne tolik frekventovaných částech České republiky. Z těchto důvodů se žadatelé nyní, po původním boomu, opět uchylují ke klasickým hypotékám.

Mladiství - půjčky pro mladé, půjčky na bydlení

Půjčky pro mladé

Jaké další možnosti mají mladí lidé půjčit si peníze, kromě státní půjčky pro mladé a kromě klasické hypotéky?

S půjčkami a úvěry opatrně! Máme pochopení pro touhu po vlastním bydlení, kdy nechcete vyhazovat peníze za pronájem bytu nebo rodinného domku, tady se investice doopravdy vyplatí. Další výdaje si ale dobře propočítejte a rozhodněte se, zda chcete být několik dalších i desítek let povinni platit měsíční splátku za Vaši půjčku či úvěr.

Dobře si promyslete, na co si chcete půjčit a zvažte možnost, že raději budete nějakou dobu šetřit a spořit, uděláte si finanční rezervu, která Vám v budoucnu bude pokrývat nenadálé výdaje. Půjčky a úvěry jsou sice okamžitými řešeními, současně se ale stávají několikaletým závazkem.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nastartuj kariéru Jak být úspěšný Investice a spoření