7 Tipů: Jak být šťastný v práci? | VímVíc.cz

7 Tipů: Jak být šťastný v práci?

24. 02. 2020

Říká se, že šťastní lidé pracují lépe. Dává to smysl, protože, pokud jste například v depresi, řešíte nějaké rodinné problémy nebo se necítíte dobře po fyzické stránce, nebudete odvádět práci na 100 %, nebudete schopní odvádět práci na 100 %. Vy byste možná chtěli, ale Vaše podvědomí Vám to nedovolí, každé pracovní nasazení má své limity, stejně jako každý jedinec má své limity, přes které nedokáže jít. Ideálním stavem může být symbióza, kdy jde ruku v ruce Vaše rodinné/životní štěstí s pracovním štěstím. V článku naleznete 7 tipů, jak být šťastný v práci a spolu s nimi i tipy, jak vést šťastný, spokojený a naplněný život.

Jak být šťastný v práci? - tipy, jak být šťastný v práci, štěstí

Jak být šťastný? Je to psychologie

Nejdříve musíme říct, že pro každého může být představa štěstí odlišná, každý si štěstí představujeme trochu jinak. To, jak se poté cítíme, je pro všechny stejné, šťastný člověk vykazuje z psychologického i fyziologického hlediska stejné vzorce chování a pocitů. Proto se podíváme na obecnou definici štěstí.

Jak být šťastný v práci? - tipy, jak být šťastný v práci, štěstí

Synonymem štěstí je blaženost, jedná se o trvalý pocit blaženosti a spokojenosti. Abychom mohli pociťovat absolutní pocit štěstí, tedy absolutní pocit blaženosti a spokojenosti, musíme být v naprosté psychické a fyzické pohodě. Ano, můžete být šťastní, protože vyhrál Váš oblíbený fotbalový klub, ale pokud se u toho budete rozvádět nebo budete nemocní a ležet v horečkách v posteli, Vaše radost nebude tak velká, ne-li žádná. Musí se tedy sejít všechny 3 faktory:

  • událost, která Vám činí radost
  • psychické rozpoložení
  • dobrý fyzický stav

V případě, že se všechny tyto 3 faktory sejdou, dosáhnete pocitu absolutního štěstí. Jak být šťastný v práci? Jak tento pocit absolutního štěstí převést do pracovního prostředí? V prvním případě určitě doporučujeme najít zaměstnání, které Vás bude bavit, uspokojovat a naplňovat. jen v tomto případě můžete být ve svém zaměstnání šťastní a spokojení. V druhém případě se jedná o Váš psychický stav, jedná se o to, jak v daný okamžik smýšlíte o Vašem životě. Pokud jste spokojení, netrápí Vás žádné starosti, jste v psychické pohodě. Třetí případ se týká stavu Vašeho těla, musíte být zdraví a v plné fyzické kondici. V tom pomůže zdravý jídelníček i dostatek pohybu.

Splníte-li výše zmíněné, můžete pracovat na Vašem štěstí v práci, protože existují další faktory, které dokáží ovlivnit pocit štěstí ve Vašem zaměstnání. My Vám níže přinášíme 7 tipů, jak docílit toho, abyste byli ve Vašem zaměstnání šťastní a spokojení.

1. Příjemné pracovní prostřední

Jak na příjemné pracovní prostředí? Pracovní prostředí z větší části ovlivňuje Váš zaměstnavatel. Vy ale můžete ovlivnit, jak vypadá Váš pracovní stůl či místnost, ve které pracujete, protože květináč s rostlinou si do práce můžete přinést vždy. Na stůl si dejte rámeček s fotografií Vaší rodiny, ke kávovaru si přineste vlastní hrnek, apod. Personalizujte si pracovní prostředí, abyste se zde cítili příjemně, pohodlně a, svým způsobem, jako doma!

2. Organizace času

V zaměstnání je velmi důležitá organizace času. Každé ráno si projděte Vaše pracovní úkoly, seřaďte si je od nejdůležitějšího po ty méně důležité a pusťte se do práce. Počítejte s tím, že se pracovní schůzka může protáhnout. Vždy si rezervujte minimálně 30 minut na Vaši obědovou pauzu. Na konci každého dne si zkontrolujte, zda jste dokončili všechny úkoly, které byly nutné daný den udělat a sumarizujte si povinnosti na den další.

Pokud budete tímto způsobem postupovat každý den, nemůže se Vám stát, že se dostanete do zbytečného stresu, nepohody a časového nesouladu.

3. Spolupráce

Myslete na to, že v dané práci nejste sám. Máte kolegy, nadřízené a musíte komunikovat i s ostatními zaměstnanci firmy, ve které pracujete. Pomozte, bude-li se to od Vás žádat, poproste o pomoc, budete-li ji potřebovat. Není žádným tajemstvím, že nejlépe fungující podniky jsou podniky, ve kterých se udržuje aktivní komunikace a spolupráce mezi nadřízenými a podřízenými, mezi podřízenými a nadřízenými a vzájemně mezi kolegy. Dobře fungující podnik se může srovnávat s dobře fungujícím sportovním týmem.

Práce a štěstí - jak být šťastný v práci, jak být úspěšný a šťastný

4. Sebestřednost

Opakem spolupráce je sebestřednost, neboli soustředění se pouze na sebe. Teď si asi říkáte, jak nám může vlastní sebestřednost přinést štěstí a spokojenost v práci. Pokud máte vedle sebe kolegu, který celou pracovní dobu jen stresuje a panikaří, lehce by se mohlo stát, že se necháte strhnout a propadnete také panice nebo si Váš nadřízený pravidelně vybíjí svou frustraci na podřízených, apod. V takovýchto případech je mnohem jednoduší nevšímat si rušivého elementu a plně se soustředit pouze na vlastní práci.

5. Kariérní růst

Stanovujte si cíle, plňte je a posouvejte se kariérně dále. Vždy, když nastupujete do nové práce, byste si měli stanovit, čeho na dané pozici chcete dosáhnout a kam až se chcete vyvíjet v rámci firmy. Již během výběrového řízení se ptejte, jaké možnosti kariérního postupu ve firmě existují

Možnost kariérního růstu také zvyšuje naše pracovní nasazení a celkovou motivaci k práci. Dosažené výsledky nám poté přináší pocit štěstí, radosti a uspokojení.

6. Sport/pohyb

Jak nám pohyb může přinést štěstí v práci? Pravidelný pohyb nás nabíjí energií, i když by se tomu mohlo zdát právě naopak. Někteří zaměstnavatelé to vědí a nabízí svým zaměstnancům MultiSport karty. Pokud máte možnost chodit do zaměstnání, alespoň z části, pěšky, udělejte to. Pokud máte vedle zaměstnání fitness centrum, navštěvujte ho před nebo po práci. Pokud máte sedavé zaměstnání, procházejte se, protahujte se, apod. Máte-li možnost získat a využít MultiSport kartu, neváhejte. Tato kartička je vstupem i do světa relaxu a odpočinku. Znáte pravidlo 10 000 kroků? Každý jedinec by měl denně nachodit minimálně 10 000 kroků. Většina mobilních telefonů má aplikaci, která bude měřit kroky, mnoho z nás nosí tzv. chytré hodinky nebo si kupte levný krokoměr, ale hlídejte si, kolik denně nachodíte kroků.

To, že se během sportu vyplavují endorfiny, tzv. hormony štěstí víme asi všichni a doopravdy tomu tak je. Nejen, že se díky pravidelnému pohybu budeme cítit šťastní, ale budeme také udržovat naše tělo v dobré fyzické kondici.

7. Odpočinek, spánek a zdravý životní styl

Ruku v ruce s pohybem jde zdravý životní styl, pravidelný spánek a sebeláska. Je důležité o sebe dbát, starat se o své zdraví a tělo. Jak jsme již řekli, pokud žijete ve fyzickém deficitu a Vaše tělo strádá, nemůžete být absolutně šťastní, protože to Vaše fyzické a fyziologické limity nedovolí.

Říká se, že jsme to, co jíme. Je důležité dodržovat vyvážený zdravý jídelníček, aby naše tělo mělo odkud brát energii a abychom do těla dostali potřebné živiny a vitamíny. Dále je důležitý pravidelný spánek, pokud přijdete do zaměstnání unavení, nevyspalí, nebudete pravděpodobně odvádět na 100 % svou práci a už vůbec nebudete pociťovat štěstí z vykonávané práce, když budete myslet jen na to, jak se těšíte, až si doma lehnete do své postele.

Život, blahobyt a štěstí každého z nás a těch, jejichž životy s našimi souvisí, jsou závislé na tom, jak známe pravidla hry daleko složitější a obtížnější než jsou šachy.

Betty MacDonald

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Úspěch v kariéře