Jak vybrat kancelářský pracovní stůl, který vám bude sedět? | VímVíc.cz

Jak vybrat kancelářský pracovní stůl, který vám bude sedět?

01. 11. 2019

Na internetu naleznete mnoho praktických rad, jak nejlépe vybrat pracovní židli, aby se vám na ní dobře sedělo. Také na kurzech práce na PC se velice často skloňuje správné sezení na židli, její ergonomie a důležitost. Věcí, na kterou však již mnozí zapomínají, je nezbytnost vhodného pracovního stolu. Ukážeme vám, jaké parametry zvolit, aby vám pracovní stůl vyhovoval, a z čeho můžete vybírat.

Jak vybrat kancelářský pracovní stůl_kancelář

Proč je pracovní stůl důležitý?

Pracovní stůl spolu se židlí tvoří duo, které velká část populace používá při práci v kanceláři nebo na počítači. Ještě více lidí je pak využívá pak pro zábavu, stolování a další činnosti. Psací stoly jsou využívány velice často při práci z domu i v komerčním sektoru. Jedná se o nejpohodlnější a nejpraktičtější řešení pro každého, kdo potřebuje nerušené místo.

Pracovní stůl je pevný a uzpůsobený k tomu, aby se vám na něm dobře psalo. Na rozdíl od jídelního stolu je velice stabilní a vhodný pro umístění PC i dalších těžkých zařízení. V porovnání s menšími nočními stolky má pak tu správnou velikost k tomu, aby pro vás bylo pohodlné na něm mít ruce a aby vás nebolela záda.

Pracovní stoly mají mnoho variant. Při rozhodování často bohužel nebývá možnost vyzkoušet si, jaké provedení vám bude vyhovovat. Proto je důležité vědět, jak chceme daný kus nábytku využívat, abychom mohli vybrat ten správný. Existuje několik základních kritérií, které určují, na co je daný stůl vhodný, a jaký tip práce na něm bude nejpohodlnější. To ovšem neznamená, že by na stole na PC nešlo psát. Jedná se jen o volbu nejčastějšího využití.

Psací stůl je velice důležitý pomocník pro každého, kdo potřebuje místo ke čtení, psaní nebo práci na PC. Existuje několik různých druhů stolů, ze kterých si můžete vybrat.

Rozdíly mezi pracovním a psacím stolem

Základním typem psacích stolů je takové provedení, které znáte jako dětský stolek, na němž si vaše ratolesti píší domácí úkoly. Jedná se o jednoduchý typ, který je určený převážně pro psaní, čtení a pro práci s textem. Tento pracovní stůl ocení díky jeho ergonomii každý, kdo pracuje tímto způsobem. Velice často bývá pořizován do domácích pracoven a studoven.

Právě tento typ můžete vidět ve firmách, které se zabývají například účetnictvím či nákresy. Je to ideální kancelářský stůl, které splňuje všechny požadavky pro výkon těchto profesí. Díky svému provedení spolu s vhodnou židlí zaručí, že bude i při dlouhodobém sezení práce pohodlná a především zmírní možná rizika zdravotních problémů sedavého zaměstnání.

Kancelářské stoly jsou velice dobře dostupné a koupíte je v každé prodejně s nábytkem. Obvykle nemají na sobě příliš doplňkových prvků a jsou velice levné. Nezatíží váš rozpočet a zároveň odvedou svou práci. Lze je použít také jako stolek na počítač. Ty však existují i ve specializované formě a jsou svým provedením od kancelářských stolů mírně odlišné.

Kancelářské a pracovní stoly jsou jednoduché a funkční. Vynikají svou stabilitou a ergonomií. Správným a pečlivým výběrem pak může člověk předejít i zdravotním komplikacím, kterými může být například bolest na hrudi a mezi lopatkami. Tyto stoly se používají často v domácnostech i v kancelářích.

Co mají splňovat počítačové psací stoly

Po klasických jednoduchých stolech, které připomínají to, na čem děti píší úkoly, je zde ještě typ stolu, jež má několik prvků určených pro umístění PC. Každý počítačový stůl musí mít především dostatek místa, aby se samotné zařízení dalo umístit pod něj. Díky stolové konstrukci stůl krabici PC chrání a zároveň ji skryje, aby nepřekážela v prostoru.

Jak vybrat kancelářský pracovní stůl_PC

Dalším často používaným prvkem je vyvýšená zadní část. PC stůl ji má proto, aby se na ni mohla umístit obrazovka, která by kvůli ergonomii měla být ve výši očí. Vedle stupínku pak často nejdete i otvor, kterým se dají ze stolu vést všechny kabely. Díky těmto prvkům je stůl skvěle uzpůsobený k tomu, aby na něm stál počítač.

Na PC stolech se dá i psát, stejně jako na stolech kancelářských. Problém s klávesnicí, která zaujímá velkou část prostoru, hravě vyřeší dolní šuplík, do kterého se v počítačových stolcích dá klávesnice umístit. Můžete ji kdykoliv vysunout nebo zase zasunout a tak rychle a efektivně střídat činnosti, které zde budete vykonávat. Výsuvná klávesnice nijak nebrání ani v psaní všemi deseti.

Počítačové stoly mají speciální prvky, jako je podstavec na obrazovku, šuplík na klávesnici či vývod pro kabely. Hodí se i pro psaní i práci na PC.

Jaké jsou tvary pracovních stolů

Základním kritériem, které si musíte rozmyslet před nákupem, je optimální velikost. Na větší pracovní sůl se toho více vejde, ale zabere mnoho prostoru. Řešením je v takovém případě skládací pracovní stůl. Ten je velice malý se základní plochou, kterou můžete několika pohyby bez problémů rozšířit od další pracovní prostor.

Další možností je využití tzv. slepých míst v místnosti. Pokud máte volný roh, lze do něj pořídit rohový pracovní stůl. Ten vypadá velice efektivně a zároveň vám díky zahnutí poskytuje velkou využitelnou plochu, aniž by byl příliš dlouhý. Velké rohové stoly dokonce nabízejí zajímavou funkci, že v případě potřeby je mohou využívat dva lidé naráz.

Také si můžete vybrat, zda chcete jednoduchý pracovní stůl, který je určený jen pro psaní, či stůl, který má v sobě zabudované šuplíky pro uložení různých věcí. Velkou variabilitu poskytují například Ikea stoly. Jejich výhodou je nízká hmotnost a výběr z mnoha různých typů. Podobné stoly můžete dokonce spolu kombinovat a vytvořit tak jeden velký pracovní prostor.

Pokud chcete ušetřit místo a přitom využívat váš stůl naplno, kupte si rozkládací typ. Velice efektivní a praktické jsou také rohové stoly.

Nepodceňujte ani design pracovního stolu

Možná vám to přijde jako detail, ale i barva hraje při výběru velkou roli. Světlé barvy, jako je například bílá či psací stůl dub sonoma ve světlém dekoru dřeva, pomohou udržet pozornost a soustředit se na práci. Naopak stoly z tmavého dřeva nebo v černé barvě se více hodí pro situace, kdy si chcete u stolu odpočinout s dobrou knihou, podívat se před spaním na internet nebo si zahrát hry na počítači.

Designové slazení s okolními prvky místnosti zajistí, že stůl nebude rušivým prvkem celého prostoru. Do pracovny s bohatým zdobením se proto více hodí psací stůl masiv, zatímco do kanceláře jednoduché provedení například z desek. V dětském pokoji, který je zařizován hravě, se pak budou vyjímat veselé barvy, které dětské stoly často mívají.

Důležitou roli samozřejmě hraje i cena. Čím originálnější provedení stůl má a čím kvalitnější materiály na jeho výrobu byly použity, tím vás vyjde dráze. Ačkoliv byste na tomto kusu nábytku určitě neměli šetřit, můžete naštěstí koupit i ne příliš drahé a přitom spolehlivé kusy. Příkladem je pracovní stůl Ikea . Nestojí příliš mnoho peněz a přitom je maximálně funkční a kvalitní. Kvalitní stoly nabízí také Sconto leták. V letáku Sconto jsou dostupné nejen kancelářské pracovní stoly, ale také počítačové stoly nebo jídelní.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Start kariéry Úspěch v kariéře