Znáte nejznámější filmová místa v ČR? | VímVíc.cz

Znáte nejznámější filmová místa v ČR?

13. 08. 2019

Sledujete rádi filmy a znáte některé už prakticky nazpaměť? Potom pro vás máme skvělou inspiraci, jak poznat vaše oblíbené příběhy i z jiného úhlu pohledu a ještě si užít skvělý výlet. Návštěva filmových míst je nezapomenutelným zážitkem nejen díky tomu, že máte místo spojené s herci a dějem filmu, ale i proto, že právě pro natáčení bývají vybrány mnohdy ty nejefektivnější a nejatraktivnější lokality. A že o ně není v České republice nouze.

Klasické české pohádky a filmová místa

Nejčastěji navštěvovanými filmovými místy bývají ta, která známe ze starých klasických pohádek. Všichni milujeme filmy jako je Popelka, a proto je návštěva prostředí, kde se natáčely, opravdovým zážitkem. Za atmosférou Popelky vyrazte na hrad Švihov, který znázorňuje statek, kde žije Popelka s macechou a Dorou. Bydliště prince je ale až v Německu na zámku Moritzburg a statek s ukrytými oříšky dnes již nestojí.

Další oblíbenou pohádkou je snímek S čerty nejsou žerty. Petrův Mlýn objevíte v obci Střehom u Sobotky. Mezi další filmová místa S čerty nejsou žerty patří od statku nedaleký Hrad Kost, kde byl Petr vězněný a ve kterém se natáčela kuchyně. Jako sídlo princezny byl využit zámek Průhonice. Peklo najdete v místě s trefným pojmenováním Pekelné doly mezi obcemi Velenice a Svitava a vstup do něj ztvárnila zřícenina hradu Rotštejn.

Pokud se vám nechce cestovat a bydlíte přímo v hlavním městě, nezoufejte, že by byla nouze o filmová místa. Například pohádka Princezna a písař se natáčela v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí, a to jak při bližším pohledu na stavbu, tak také v interiéru. Zde se odehrává většina scén. Výjimkou je vězení, které hostí hrad Sloup a pohled na hrad z dálky je pořízený v Německu na cyklostezce Braubach–Osterspai, vysoko na kopci nad Rýnem.

Mezi typické české pohádky patří bezesporu Šíleně smutná princezna. Ačkoliv mezi místa natáčení patří také slovenský zámek Bojnice, za mnohými záběry stojí české zajímavosti a památky. Například krásné zahrady ze Šíleně smutné princezny najdete v zámku Bojnice, zatímco nádvoří, popraviště a jeho okolí hostil jihočeský zámek Blatná.

Za zmínku pak stojí ještě Ať žijí duchové. Tento oblíbený český film pro děti i dospělé je známý svým hradem, kterým je ve skutečnosti hrad Krakovec. Záběry, na kterých je město, jsou pak z obce Nový Knín, často z oblasti okolo náměstí Jiřího z Poděbrad. Město Krakovec a Malý Chlumec, kde se nachází hájovna, je pak lokalitou, která posloužila pro natáčení v přírodě v lese. Samoobsluha, ve které děti zpívaly „pramen zdraví z Posázaví“ se nachází v Mníšku pod Brdy.

Hlavním žánrem, kde uvidíte nejkrásnější filmová místa z ČR, jsou jednoznačně tradiční pohádky. Poznáte v nich zejména hrady, které můžete ve skutečnosti navštívit.
Nejznámější filmová místa v ČR - filmový pás

Novější české pohádky a oblíbená filmová místa

Mezi nejznámější nové české pohádky patří Anděl páně. První díl se odehrával na Šumavě. Záběry celkového stavení jsou z hradu Kašperk, některá místa, jako je například tržiště, z hradu Křivoklát a interiéry byly natáčeny na Českém Šternberku. Filmová místa Anděl páně 2 jsou pak zasazena především do prostředí Českého Krumlova. Místo před barákem Magdaleny a Anežky, kde prodává párkař, je filmováno na hradu Ledeč nad Sázavou, dílna pak v zámku Dolní Beřkovice.

Mezi nové pohádky patří i Tři bratři. Jasná lokace pohádky je velice obtížná a pro návštěvu míst, kde se natáčelo, objedete mnoho různých památek, jako je zámek Hluboká nad Vltavou, zámek Žleby, Benediktinský klášter Kladruby nebo hrad Velhartice. Statek je pak ve skutečnosti Vodní mlýn Hoslovice a mokřiny ježibaby, za kterou jde král pro radu, když královna nemůže otěhotnět, jsou Blata Borkovice.

Znáte také novější pohádku Řachanda? I v jejím případě se můžete vydat na zajímavý výlet na místa, kde se natáčelo. Velké množství záběrů pochází z hradu Kost a jeho okolí. Princeznin zámek, jeho ložnice a další interiéry se ve skutečnosti nachází v zámku Dětenice. Odtud také pochází záběr ze sklepení. Pokud máte rádi pohádky, podívejte se na program nejbližšího letního kina a vyrazte se je užít pod širou oblohou.

Nezáleží na tom, kdy byla pohádka natočena. Nádherná místa najdete i v těch novějších filmech. V případě záběrů z měst danou lokalitu lépe poznáte.

Další české filmy

Kromě pohádek existují i místa spojená s dalšími filmy, které zná každý. Chalupa z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny má adresu Dobšice čp. 19, okres Jičín. Je však jasné, že ve filmu každého více než chaloupka zaujala nádherná okolní příroda. Za ní vyrazte do Českého ráje. Samotná ves, kde se natáčelo, se ve skutečnosti jmenuje Vesec u Sobotky.

Říká vám něco vesnice Křečovice? Většina lidí o ní nejspíše nikdy neslyšela, ale téměř každý ji viděl v televizi. Křečovice jsou totiž místem, kde se odehrává příběh Vesničko má středisková, jež patří mezi nejznámější filmy v Česku. Záběry z Prahy nepřekvapivě i ve skutečnosti pocházejí z hlavního města. Vidět můžete Vinohrady, Háje a Hlubočepy.

Oblíbení Černí baroni se odehrávají také v lokalitách, která mnoho lidí nezná. Mezi hlavní filmové místo v tomto případě rozhodně patří zámek Zelená Hora, kde se udála většina děje. Na záběrech však můžeme vidět i dřívější podobu letiště Točná a Masarykovo nádraží v Praze nebo město Nepomuk a jeho přilehlý hřbitov. Až budete chtít zvolit jiný žánr, než jsou pohádky a komedie, podívejte se třeba na nejlepší motivační filmy.

Nejen pohádky, ale i klasické české filmy, které všichni známe, vás mohou zavést na hrady nebo do malých vesniček a k dalším zajímavým přírodním památkám.

Zahraniční filmy natáčené v ČR

Nejen zdejší filmy se natáčejí v České republice. Zapomenout nesmíme ani na ty zahraniční, kvůli kterým vyrazili herci z ciziny k nám, nejčastěji do Prahy. Ideálním příkladem je historické drama Amadeus z roku 1984. To se odehrává nejčastěji na Malé straně. Vidět ale můžeme i záběry, které pocházejí z Karlína, Starého města či z Hradčan. Ve filmu můžete poznat také zámeckou oboru Žehušice nebo zámek Veltrusy.

Možná vás to překvapí, ale i tak známý film jako Mission: Impossible se natáčel u nás. Některé záběhy pocházejí z Prahy z Hradu, byť jsou ve filmu zařazeny do Kremlu. Barrandovské ateliéry pak posloužily pro některé, především interiérové scény. Samozřejmě ale celý Mission: Impossible nepatří mezi filmy s ryze českými lokalitami. Ze zahraničních měst můžeme vidět například Budapešť a Moskvu. Nechybí pak také lokality v USA.

Zmínit je také nutné film Van Helsing. Scéna, kde se Anin bratr lezoucí po zdi změní ve vlkodlaka, byla natáčená v táborském husitském muzeu. Také ve filmu oblíbená akční jízda kočáru v lese se točila nedaleko od Tábora, konkrétně ve Dlouhé Lhotě. Kromě České republiky pocházejí záběry z Kalifornie, z Floridy, Itálii a z Francie. I v případě, že budete sledovat seriály, narazíte na mnoho českých lokací.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata: