Mobilní operátoři v ČR: kdo poskytuje neomezená data a neomezené volání? | VímVíc.cz

Mobilní operátoři v ČR: kdo poskytuje neomezená data a neomezené volání?

26. 01. 2021

Mobilní operátoři v ČR mají pořád svou svatou trojku: O2, T-Mobile a Vodafone, na tom se ani v roce 2021 nic nemění. Na českém mobilním trhu figurují také tzv. virtuální operátoři, ti ale nemají svou vlastní mobilní síť a musí operovat na síti jednoho z mobilních gigantů v ČR. Mladí lidé, kteří si vyřizují svůj první paušál nebo klienti, kteří už se jednomu z mobilních operátorů upsali, ale chtějí zjistit, zda mají to nejlepší na trhu, může zajímat, s jakými nabídkami mobilní operátoři v roce 2021 přišly a kteří mobilní operátoři nabízí například neomezená data či neomezené volání, protože tyto služby klienty nejvíce lákají. Který mobilní operátor, ze svaté trojky, je v současnosti nejlepší a nejvýhodnější? Jsou virtuální operátoři konkurenceschopní?

Neomezená data, neomezené volání

Mobilní operátoři v ČR

V České republice jsou 3 hlavní mobilní operátoři, kteří mobilní služby nabízí na své vlastní mobilní síti, jedná se o o2, T-Mobile a Vodafone. Co znamená, že mobilní operátoři mají svou vlastní mobilní síť? O2, T-Mobile a Vodafone mají své vlastní vysílače a frekvenční pásma, proto služby poskytují na své vlastní mobilní síti. Virtuální operátoři, kteří se v České republice rozmohly od roku 2013, musí operovat pod záštitou jednoho ze 3 hlavních mobilních operátorů v České republice:

 • O2 mobilní operátor
 • T-Mobile mobilní operátor
 • Vodafone mobilní operátor

Pro klienty je například důležitý neustálý přístup k internetu, když na svém mobilním zařízení využívají internetové bankovnictví. V současnosti většina bankovních klientů používá internetové bankovnictví a jsou zvyklí ovládat svůj bankovní účet přes mobilní aplikaci.

O2 mobilní operátor

O2 mobilní operátor je na českém trhu od roku 1994, dříve Eurotel. Současný název vznikl až v roce 2006, kdy došlo ke sloučení Českého Telecomu a Eurotelu a společnost byla pojmenována O2, takto je mezi uživateli známa i v současnosti. Nyní se O2 nespecializuje pouze na volání, ale v nabídce má také internetové připojení a O2 televizi. Pro uživatele všech 3 služeb (volání, internet a televize) O2 nabízí výhodnější balíčky. Je doporučováno mít všechny služby od jednoho poskytovatele.

O2 rozlišuje své tarify na 2 druhy: Tarify s neomezenými daty, voláním a SMS a Tarify FREE+ s neomezeným voláním a SMS. Klient se tedy musí rozhodnout, co od mobilního tarifu vyžaduje, pokud to jsou neomezená data, neomezené volání, zvolí první variantu. Pokud využije pouze neomezené volání a stačí mu menší objem dat, zvolí druhou variantu.

Tarify s neomezenými daty, voláním a SMS

Tyto tarify O2 jsou finančně náročnější, ale uživatel může čerpat všechny výhody. Již v bronzové paušální řadě je volání do zahraničí, v zóně EU, zdarma, samozřejmostí jsou neomezená data, neomezené volání a SMS zdarma v ČR a EU zóně. Jednotlivé tarify se zde liší pouze rychlostí dat a například nejvýkonnější platinový paušál má výhodnější podmínky volání, možností poslat SMS zdarma a dat mimo EU zónu.

 • NEO Bronzový: 1 099 Kč/měsíčně
 • NEO Stříbrný: 1 299 Kč/měsíčně
 • NEO Zlatý: 1 599 Kč/měsíčně
 • NEO Platinový: 2 499 Kč/měsíčně

Tarify FREE+ s neomezeným voláním a SMS

O2 tarify FREE+ mají neomezené volání, ale omezená data. V případě, že dojde k vyčerpání zvoleného objemu dat, musí si klient zaplatit nový datový balíček. Pokud klient ví, že používá na svém mobilním telefonu internet minimálně, určitě si zde vhodný balíček vybere, pokud ale ví, že internet používá každý den a nechce být nijak limitován, výhodnější jsou pro něj tarify NEO. Nyní, v době koronaviru, hodně lidí pracuje v tzv. home office režimu a neomezené volání doopravdy potřebuje, nikoliv neomezená data, protože doma mají zaměstnanci svůj pevný internet.

 • FREE+ Modrý: 1 GB, 499 Kč/měsíčně
 • FREE+ Bronzový: 4 GB, 649 Kč/měsíčně
 • FREE+ Stříbrný: 14 GB, 849 Kč/měsíčně
 • FREE+ Zlatý: 60 GB, 1 249 Kč/měsíčně

Mobilní operátor O2 také spolupracuje s dalšími organizacemi. Své služby nabízí například jako zprostředkovatel firemního benefitu VPN Family, který je nabízen zaměstnancům Českých drah a Správy železnic. V rámci VPN Family je zaměstnancům těchto firem a jejich rodinným příslušníkům poskytováno několik zvýhodněných tarifů s různými parametry.

T-Mobile mobilní operátor

T-Mobile mobilní operátor působí na českém trhu již od roku 1996, dříve pod názvem Paegas. V celkovém měřítku lze říci, že T-Mobile je nejúspěšnější mobilní operátor v České republice, ale konkurence je vysoká. Zbylí 2 mobilní operátoři se snaží svou nabídkou konkurovat a dohánět T-Mobile. I T-Mobile má v nabídce, kromě volání, také internet a televizi, protože zákazníci si to žádají. Většina zákazníků preferuje mít všechny tyto služby, pokud je využívá, u jednoho mobilního operátora.

I T-Mobile nabízí omezené a neomezené tarify, vždy záleží pouze na preferencích daného klienta. Dále T-Mobile také zvýhodňuje studenty a jim upravuje paušál přímo na míru. Všechny tarify T-Mobile nabízí neomezené volání a SMS a celkem výhodné volání do zahraničí. Největší rozdíly jsou v objemu dat.

T-Mobile neomezená data

V současnosti nemá T-Mobile tak bohatou nabídku tarifů jako například O2, které je v tomto případě ještě trochu flexibilnější. Neomezená data T-Mobile se liší pouze v maximální rychlosti přenosu dat a množství dat v maximální rychlosti, po vyčerpání dojde k automatickému snížení rychlosti, ale například u tarifu Max Neomezeně ke snížení nedojde nikdy, zákazník se těší pořád maximální rychlosti naprosto neomezeně.

 • SD Neomezeně: 1 075 Kč/měsíčně
 • HD Neomezeně: 1 275 Kč/měsíčně
 • MAX Neomezeně: 1 575 Kč/měsíčně

Datový balíček T-Mobile

Druhou variantou tarifů T-Mobile jsou datové balíčky, kde je omezený měsíční datový objem. Po vyčerpání zvoleného objemu dat si klient musí zaplatit data nová. Opět, pokud člověk ví, že internet v mobilu využívá úplně minimálně, mohou mu tyto omezené paušály stačit. Tyto mobilní tarify se liší pouze objemem dat na měsíc a cenou.

 • 2 GB mobilní tarif: 525 Kč/měsíčně
 • 4 GB mobilní tarif: 625 Kč/měsíčně
 • 15 GB mobilní tarif: 825 Kč/měsíčně

Vodafone mobilní operátor

Vodafone je na českém trhu nejnovějším mobilním operátorem mezi třemi velikány. V České republice začal nabízet své služby od roku 2006, kdy ještě působil pod názvem Oskar Mobil. V současnosti Vodafone dohnal nabídku své konkurence a, kromě volání, nabízí také internet a televizi. Své paušály dělí na neomezená data a neomezené volání jako jeho konkurence. Zde je dobře vidět, co vlastníci mobilních telefonů od svých mobilních operátorů očekávají: někteří chtějí neomezené volání, někteří neomezená data a je tu také vysoké procento těch, kteří chtějí neomezená data, neomezené volání a volání do zahraničí zdarma, i těmto náročným klientům je potřeba vyhovět. Poté Vodafone nabízí také speciálně upravené tarify pro studenty. Vodafone také, stejně jako O2, poskytuje své služby v rámci programu VPN Family.

Vodafone neomezená data

Bohužel neomezený datový tarif Vodafone je s jedním velkým a výrazným omezením, kdy je zákazníkovi tento tarif poskytnut pouze v kombinaci s Vodafone internetem na doma. Toto je velmi limitující. Je dost možné, že klient již má doma svůj internet zavedený a je s ním spokojený a nad jeho změnou neuvažuje. Nebude si tedy poté pořizovat neomezený tarif Vodafone spolu s internetem na doma. K částkám za tarif je nutné přičíst ještě částku za internet na doma. Z tohoto pohledu je neomezený tarif Vodafone velmi limitující.

 • Neomezená data pro jednoho: 799 Kč/měsíčně (za jednu osobu) + platba za internet na doma
 • Neomezená data pro dva: 692 Kč/měsíčně (za jednu osobu) + platba za internet na doma
 • Neomezená data pro tři: 599 Kč/měsíčně (za jednu osobu) + platba za internet na doma

Vodafone neomezené volání

Tarify Vodafone s neomezeným voláním a SMS nabízí standardní podmínky a klient si může také vybrat variantu s určitým objemem dat. Zde není nutnost pořizovat si ještě Vodafone internet na doma, proto klienti Vodafone dávají přednost těmto tarifům.

 • Neomezené volání + 4 GB: 599 Kč/měsíčně
 • Neomezené volání + 15 GB: 799 Kč/měsíčně
 • Neomezené volání + 40 GB: 1 099 Kč/měsíčně

Nejlepší mobilní operátoři v ČR

S ohledem na aktuální nabídku třech hlavních poskytovatelů mobilních služeb v ČR vyhrálo O2, protože má nejpestřejší, nejzajímavější a a zároveň i nejvýhodnější nabídku tarifů. T-Mobile se umístil jen v těsném závěsu, protože nemá tak bohatou nabídku, ale i tak velké množství klientů dá nakonec přednost T-Mobile. Vodafone bohužel svou nabídkou těmto 2 gigantům v současnosti nestačí. Pokud si ale klient pořizuje více služeb najednou (volání, internet, televizi), může být jeho konečný výběr nakonec jiný, protože zde poté rozhoduje více faktorů. Pokud se ale jedná pouze o neomezené volání a SMS, neomezená data a například o volání do zahraničí, O2 má nyní nejvýraznější nabídku.

 1. O2 - vítěz tohoto srovnání
 2. T-Mobile - 2. místo, téměř totožná nabídka s O2
 3. Vodafone - poražen

Velmi často se stává, že nezodpovědní klienti přestanou svůj mobilní paušál platit a poté hrozí velké finanční problémy. Je nutné si uvědomit, že mobilní tarif se smlouvou je závazek a klient si musí dobře nastudovat výpovědní podmínky, pokud by se jednou rozhodl, že už s mobilním operátorem nebude chtít dále spolupracovat. Existují případy, kdy nezaplacení paušálu/paušálů vedlo ke klientovu zadlužení a osobnímu bankrotu.

Virtuální operátoři v ČR

Je nutné říci, že mobilní operátoři s vlastní mobilní sítí pořád ovládají 93 % mobilního trhu v České republice. Virtuální operátoři se na českém mobilním trhu objevili v roce 2013, ale jen menšina z nich má větší množství aktivních SIM karet. V současnosti existuje na českém trhu okolo 150 virtuálních operátorů, ale jen hrstka z nich stojí za zmínku. Virtuální operátoři mohou přijít se zajímavou nabídkou, ale například pokrytí signálu budou mít stejné jako mobilní operátor, jehož mobilní síť virtuální operátor užívá.

Virtuální operátoři obvykle nabízí jednodušší smluvní podmínky, kdy je vyřízení paušálu či SIM karty mnohem jednodušší, než jaké podmínky vyžadují mobilní operátoři. Existují také tzv. podvodní virtuální operátoři, kdy například někteří tito mobilní operátoři nemají souhlas k využívání žádné mobilní sítě v České republice. Většina virtuálních operátorů nemá ve své stále nabídce neomezená data či neomezené volání a volání do zahraničí bývá také velmi výrazně zpoplatněno. Jací virtuální operátoři jsou v České republice v současnosti nejrozšířenější?

Virtuální operátoři v ČR:

 • Bleskmobil (mobilní síť O2)
 • GoMobil (mobilní síť T-Mobile)
 • Mobil.cz (mobilní síť T-Mobile)
 • OpenCall mobilní síť 02)
 • Oskarta (mobilní síť Vodafone)
 • Sazka mobil (mobilní síť Vodafone)
 • Tesco Mobile (mobilní síť O2)

S ohledem na informace výše je klientům mobilních operátorů doporučováno vybrat si jednoho ze 3 hlavních mobilních operátorů v České republice. Pokud klient ví, že každý den telefonuje, potřebuje být neustále připojen na internetu a často využívá například volání do zahraničí, jsou pro něj neomezená data a neomezené volání naprosto nezbytná. Vždy si klient musí určit, jaké mobilní služby nejvíce využívá a kolik je za ně ochoten zaplatit. Poté je doporučeno prohlédnout si nabídku všech mobilních operátorů v ČR a nakonec si vybrat ten nejvíce přizpůsobený vlastním potřebám. Často si také klienti vybírají operátora na základě poskytovaných výhod. Někteří operátoři například k tarifům nabízí možnost sledovat zdarma filmy online na HBO GO nebo jiných platformách.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Jak být úspěšný Investice a spoření