Internet banka a okamžitá platba: které banky v ČR tuto službu umožňují a za kolik? | VímVíc.cz

Internet banka a okamžitá platba: Které banky v ČR tuto službu umožňují a za kolik?

07. 01. 2021

Většina vydělávajících a zaměstnaných občanů České republiky má svůj bankovní účet, na který si nechávají svou mzdu posílat a účet aktivně používají. Svůj bankovní účet mají většinou také brigádníci či starší čeští občané, kterým na účet přichází starobní důchod. Všichni klienti, kteří aktivně používají svůj bankovní účet se snaží, aby platili co nejméně na poplatcích a měli co nejvíce možností. Banky toto vědí a doopravdy se snaží své klienty maximálně benefitovat. Dříve se platilo téměř za vše, za převody mezi účty, za vklady peněz na účet, za výběry z bankomatu apod. V současnosti banky vědí, že klienti neváhají se změnou banky a klidně odejdou k výhodnější a levnější bance, která jim poskytne lepší podmínky. Pro většinu bankovních klientů je nezbytné internetové bankovnictví, bez kterého si nedokáží ovládání svého bankovního účtu představit. Nyní se také stává určitým standardem v bankovnictví okamžitá platba a nejlépe zdarma. Co je okamžitá platba a jak funguje? Které banky okamžitou platbu umožňují? Kolik okamžitá platba klienta stojí? Existuje možnost okamžité platby také do zahraničí?

Internet banka a okamžitá platba - kde nejvýhodněji

Internet banka v České republice

Okamžitá platba se váže k internetovému bankovnictví. Internet banka umožňuje provádět platební příkazy mezi jednotlivými bankami, i mezi jednotlivými státy. Platební příkaz v minulosti trval i několik dní, v současnosti se platby velmi zrychlily a české banky se snaží uspokojit své klienty téměř okamžitě. Dříve trvaly platební příkazy i 3 dny a více, v současnosti je většina plateb mezi českými bankami vyřízena do druhého dne. Musí se jednat o pracovní dny, pokud převod peněz mezi bankami přeruší víkend nebo státní svátky, platební příkaz bude muset počkat a bude proveden až následující pracovní den.

Všechny české banky už mají pro své klienty internetové bankovnictví, pomocí kterého jsou uskutečňovány všechny klientovy požadavky. Pokud klient nepoužívá internetové bankovnictví, nemůže být okamžitá platba uskutečněna.

Převod peněz mezi bankami

V České republice je převod peněz mezi bankami nejčastěji používán při poskytování půjček. Pokud si klient vypůjčí peníze u banky, u které má také bankovní účet, obvykle má vypůjčené peníze na účtu ihned po podepsání smlouvy. Pokud má klient bankovní účet u konkurenční bankovní instituce, může se převod mezi bankami protáhnout a trvat například 2 až 3 dny. Okamžitá platba tento čas výrazně zkrátí a v budoucnu budou moct klienti všech bank převádět peníze okamžitě.

V současnosti české banky převádí peníze 2 způsoby: D+0 nebo D+1. D+0 je, mimo okamžitou platbu, v České republice nejrychlejší převod peněz mezi bankami, kdy, pokud klient zadá platbu do určité hodiny, budou na příchozím účtu ještě v tentýž den. Některé banky mají tento čas limitovaný už 8. hodinou ranní, další například 10:30 nebo 11:30, nejdéle to však může být ve 12. hodin, aby byly peníze připsány ve stejný den. Druhý způsob D+1, jak tomu také název napovídá, jsou peníze na příchozí účet připsány až následující den. Většinou se to týká příkazů, které jsou provedeny v odpoledních hodinách, příchozí bankovní účet tyto peníze uvidí až následující den. I zde je nutné pohlídat si čas, protože některé banky limitují čas pro odchozí platbu do 17. hodiny, aby mohla být platba připsána následující pracovní den.

Všechny tyto platby budou provedeny pouze v pracovní dny, nebudou uskutečněny o víkendech a svátcích. I zde může být velmi vítaná okamžitá platba. Pokud klient posílá peníze z účtu na účet do stejné banky, jsou peníze připsány okamžitě.

Nejnepříjemnější situace nastává například v okamžiku, kdy klient provádí převod peněz mezi bankami v pátek po 17. hodině. Na příchozí účet budou peníze připsány během pondělí, někdy dokonce až v úterý. I zde může situaci velmi ulehčit a urychlit okamžitá platba, kdy musí být platební příkaz podán s tímto požadavkem a obě strany (odchozí i příchozí) musí okamžitou platbu podporovat.

Okamžitá platba 2021

Okamžitá platba je v českém bankovnictví novinkou loňského roku. Nejdříve okamžitou platbu umožňovalo pouze několik českých bank, v současnosti 12 českých bank umožňuje okamžitý převod peněz mezi bankami. Aby mohl být okamžitý převod peněz mezi bankami uskutečněn, musí ho umožňovat obě banky, ta odchozí i ta příchozí.

Jak tomu název napovídá, okamžitá platba je na příchozí bankovní účet připsána okamžitě. Největší výhodou okamžitých plateb je fakt, že okamžitá platba je na příchozí bankovní účet připsána i v noci, o víkendech, státních svátcích apod., okamžitě. Kdy se může okamžitá platba hodit? Nejčastěji klienti využívají služby okamžité platby, pokud například zapomenou na nějakou platbu a spěchají s jejím připsáním. Dále to může být v případech, kdy klient platí přímo za nějaké zboží jiné fyzické osobě nebo posílá peníze rodině či příteli.

Nyní je okamžitá platba v českém bankovnictví spíše horkou novinkou, proto si ji většina bank nechá zaplatit a tato služba není zdarma. V budoucnu můžeme očekávat výrazné zlevnění této služby a zpřístupnění všem bankám v České republice. Nyní okamžitý převod peněz mezi bankami umožňují pouze některé banky, nechají si ho zaplatit a navíc je k němu nezbytná internet banka.

Banky v ČR a okamžitá platba

Platební příkaz ve formě okamžité platby poskytuje stále více českých bank a ty, které okamžitou platbu stále neumožňují, už brzy poskytovat budou. Okamžitá platba je vázána na odchozí i příchozí banku. Okamžitý platební příkaz nemůže být uskutečněn, pokud ho příchozí banka neumožňuje. Které banky v ČR umožňují okamžitý platební příkaz, tzv. okamžitá platba:

 • Air Bank
 • Creditas
 • Česká spořitelna
 • ČSOB
 • Equabank
 • Fio banka
 • Komerční banka
 • mBank
 • Moneta
 • Oberbank
 • PPF banka
 • Raiffeisenbank

Těchto 12 českých bank umožňuje okamžitý převod peněz mezi bankami. Pořád ale existují banky v ČR, které umožňují jen odchozí okamžitou platbu nebo příchozí okamžitou platbu. Jaké banky neumí odchozí okamžitou platbu:

 • mBank
 • Oberbank

Tyto 2 banky (mBank a Oberbank) umožňují svým klientům okamžité platby alespoň přijímat, v současnosti ale klienti těchto bank nemohou odesílat platební příkaz ve formě okamžité platby. Ještě je nutné zmínit také banku Equa bank, která umožňuje odchozí okamžitou platbu pouze ve své aplikaci, ne v internetovém bankovnictví.

V současnosti se klienti s okamžitou platbou teprve seznamují, ale stále si zvykají na možnost okamžitého příjmu nebo odeslání svých financí. Cena okamžitých plateb není nijak závratná. Některé banky si účtují pouze symbolickou 1 Kč nebo 6 Kč, nejčastěji 10 Kč nebo 20 Kč za uskutečnění okamžité platby. Jedná se o cenu symbolickou, proto, pokud chce klient převod peněz mezi bankami uskutečnit okamžitě, tato investice se mu vyplatí.

Okamžitá platba vs. expresní platba

Banky v ČR rozlišují ještě termín expresní platba, který není to stejné jako okamžitá platba. Banky, které neumožňují okamžitý převod peněz mezi bankami, mají v nabídce expresní platbu. Expresní platba není tak rychlá jako okamžitá platba, převod může trvat až několik hodin. Další nevýhodou expresní platby je fakt, že tento převod peněz mezi bankami bývá zpoplatněn vyšší částkou, někdy až v řádech sta korun. Předpokladem pro uskutečnění okamžité platby, i expresní platby, je nutnost manipulace s internetovým bankovnictvím. Internet banka klientovi umožňuje vyřídit vše z pohodlí domova, aniž by musel navštěvovat pobočku banky.

Převod peněz mezi bankami do a ze zahraničí

Dále klienti velmi často využívají možnost převodu peněz do a ze zahraničí. Zahraniční převod peněz mezi bankami je komplikovanější a je ovlivňován cílovou měnou. Každý zahraniční převod peněz mezi bankami musí projít kontrolou mezibankovního systému CERTIS, který je provozován Českou národní bankou, proto platební příkaz zabere delší dobu. Internet banka pomůže uskutečnit zahraniční platbu co nejrychleji, jedná se o tzv. SEPA platby. Převod peněz mezi bankami EU bývá obvykle rychlý a peníze mohou být na příchozím účtu již následující pracovní den.

Pokud je prováděn převod peněz mezi bankami mimo EU, může platební příkaz trvat 5 až 10 dní. Okamžitá platba se v současnosti nevztahuje na platby do a ze zahraničí.

Tip: Hradíte pravidelné platby například za online filmy na HBO GO nebo Netflix? Nastavte si v internetovém bankovnictví trvalý příkaz, ať na splátku nezapomenete.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Úspěch v kariéře Investice a spoření