Jak vybrat nejlevnější nové auto: Leasing automobilu, dovoz auta z Německa nebo auto bazar? | VímVíc.cz

Jak vybrat nejlevnější nové auto: Leasing automobilu, dovoz auta z Německa nebo auto bazar?

09. 09. 2021

Jak vybrat nové auto? Nebo ještě lépe: Jak vybrat nejlevnější nové auto? Rodinný automobil, sedan, hatchback, SUV nebo sportovní auto? Nové nebo raději ojeté? Při koupi auta se nabízí několik variant – leasing automobilu, koupě auta od soukromé osoby (hodně oblíbený dovoz auta z Německa), auto bazar nebo zcela nové vozy pořízené přes automobilky. V tomto článku pomůžeme zodpovědět mnohé otázky.

Jak vybrat nejlevnější nové auto: Leasing automobilu, dovoz auta z Německa nebo auto bazar?

Jak vybrat nejlevnější nové auto a na co se zaměřit?

V první řadě je nutné si ujasnit, jaký vůz je potřeba. Jiný automobil si vybere rodina s dětmi a jiný vůz si koupí člověk žijící sám, který má navíc 2 psy. To je základní otázka, na kterou bychom měli znát odpověď, tedy jaký typ karoserie auta si vybrat:

 • Rodinný automobil / MPV
 • SUV
 • Sportovní auto
 • Sedan
 • Kabriolet
 • Hatchback
 • Pick-up
 • Kombi

Mnoho lidí se zaměřuje především na cenu a hledá nejlevnější nové auto. Ne každý má našetřeno dostatek peněz, aby si koupil automobil za hotové. V tomto případě může být řešením buď bankovní půjčka (kupříkladu Česká spořitelna půjčka na auto), anebo online půjčka. Výběr konkrétní automobilové značky je záležitostí osobního vkusu nebo předešlých zkušeností, ať už vlastních nebo přátel. Velmi podobné to je s výbavou daného auta.

Doporučujeme zjistit alespoň orientačně výši povinného ručení automobilu, abychom při první platbě nebyli překvapení vysokou cenou pojištění. Velmi praktickým ukazatelem ceny je srovnání povinného ručení, kdy se jako nejvhodnější varianta ukáže například axa povinné ručení. Dále je celkem důležitý údaj o spotřebě konkrétního vozu, tedy kolik litrů benzinu či nafty si vezme auto na 100 km. Když jsme se dotkli spotřeby paliva, můžeme si něco popsat také o tankování pohonných hmot. Existuje velká spousta webových stránek a mobilních aplikací pro zjištění aktuální ceny pohonných hmot. Čerpací stanice se předhánějí v tom, aby zákazníkům nabídly vždy nejlepší benefity. Například tankovací karta od Benziny: čerpání s Tankkartou je díky ní ještě výhodnější. Benzina karta je platební tankovací karta, kterou přijímají i čerpací stanice OMV, Shell, EuroOil a Slovnaft.

Na základě budgetu, který máme na nákup auta k dispozici, se budeme rozhodovat, zda koupíme nový automobil nebo ojeté auto.

Nové automobily – jak vybrat nové auto?

Vůně nového automobilu – to je sen většiny lidí. Ten, kdo si vybere nové auto z automobilky, je rozhodnutý, požaduje spolehlivost a neřeší levné nové auto. Chce kvalitní automobil bez nutnosti dalších investic. Koupě nového vozu s sebou přináší spoustu výhod jako je jistota, že auto není kradené, havarované nebo poškozené. Nové auto také nepotřebuje ihned údržbu nebo investice do oprav.

Ne každý si však může dovolit koupi nového vozu, obzvláště v této době, kdy se kvůli pandemické situaci změnila finanční situace v několika rodinách. Zájemci o nová auta nemusí zoufat, pomoci splnit jejich sen mohou bankovní či nebankovní instituce. Třeba online půjčka, anebo konkrétní Česká spořitelna půjčka na auto.

Jak vybrat ojeté auto?

V současné době se zvyšují ceny ojetých automobilů jak v bazarech, tak u soukromých osob. Důvodem je pandemická situace a nedostatek nově vyrobených vozů. V roce 2020 se zvýšila cena ojetých aut o 5 %. V první polovině letošního roku se cena zvedla podle Asociace prodejců použitých automobilů v průměru o 10 %. Při koupi auta z bazaru nebo online je nejlepší auto vidět na vlastní oči, jen fotky nestačí. Skvělé je si automobil projet a nebát se ptát na otázky, které nás napadnou. Bylo auto bourané? Do kdy je platná STK? Jaké jsou nutné investice v nejbližší době? Dobré je také pročíst si hodnocení auto bazarů, do internetového vyhledávače můžeme zadat například heslo ,,recenze auto esa".

Tip: Vybavení a doplňky pro každý automobil nabízí akční leták Auto Kelly, a to za skvělé ceny.

Nákup auta online nebo přes bazar?

Ať už kupujeme vůz jakkoliv, obecně se doporučuje jet s autem na stanici technické kontroly, kde bude provedena technická a evidenční kontrola. Auto se dá vybrat i online přes webové stránky soukromých inzercí či na Marketplace na Facebooku. V těchto případech je lepší být opatrnější a případnou kupní smlouvu si raději dvakrát přečíst před finálním podpisem. U bazarových nabídek jsou k prodeji různé automobilové značky, jež jsou na stránkách většinou seřazené v přehledných kategoriích. Nejvíce prodávanou značkou je jednoznačně Škoda auto, na druhé místo se řadí Volkswagen a následuje Ford, Hyundai a Renault.

Mezi nejznámější bazary v České republice se řadí:

 • Auto ESA
 • AAA AUTO
 • TipCars

Auto ESA se pyšní prestižní certifikací od společnosti TÜV NORD GROUP, je tak schopna svým zákazníkům garantovat kvalitu služeb – od financování vozu, přes jeho pojištění až po zabezpečení vozu proti krádeži či výhodné asistenční služby. Auto ESA recenze zohledňují hodnocení klientů, kteří mají s Auto ESA zkušenosti.

AAA AUTO má na svých webových stránkách 12 kategorií, ze kterých je možné vozy prohlédnout a zakoupit. AAA AUTO působí na 4 evropských trzích, má 47 poboček a disponuje s více než 15 000 automobily. U každého vozu se kontroluje 107 parametrů, na původ vozu je poskytována doživotní záruka. Pokud si vyberete automobil z pobočky na druhé straně republiky, není problém – AAA AUTO přiveze vůz na nejbližší pobočku.

Tipcars je český inzertní web nabízející vozy, náhradní díly, příslušenství a také vozy k pronájmu. Nabídka TipCars obsahuje přes 70 000 inzerátů. Pokud své vysněné auto v nabídce nenajdete, můžete si přes formulář zadat poptávku a denně bude nabídka kontrolována. Jakmile se ,,vaše auto“ objeví, TipCars vám pošle e-mailem informaci.

Leasing automobilu srovnání

Leasing automobilu je vlastně dlouhodobý pronájem vozu. Dříve byl používaný hlavně společnostmi pro firemní vozidla, dnes je poměrně často využívaný v běžných domácnostech. Leasing automobilu je trojího druhu:

 1. Finanční leasing
 2. Operativní leasing
 3. Zpětný leasing

U finančního leasingu klient splácí měsíčně vůz, který má pronajatý od leasingové společnosti (nejčastěji prodejce automobilů). Auto přechází do vlastnictví klienta až po jeho úplném splacení. Součástí finančního leasingu bývá povinné ručení a havarijní pojištění. Naopak na opravy a servis automobilu se finanční leasing nevztahuje – výdaje hradí sám klient. České leasingové společnosti poskytující finanční leasing jsou například MONETA leasing nebo UniCredit Leasing CZ.

Operativní leasing je nejvíce oblíbený u společností a jejich flotil. Princip spočívá v pronájmu vozu za určitou částku, ale nikdy nepřejde do vlastnictví klienta. To je zásadní rozdíl v porovnání s finančním leasingem. Výhodou zde je, že všechny služby hradí leasingová společnost (povinné ručení, havarijní pojištění, servis a opravy). Pro někoho může být nevýhodou limit najetých kilometrů, anebo omezení, kdo může vůz řídit – vše bývá vymezeno v konkrétní smlouvě. Kupříkladu Škoda auto se svým Škoda Financial Services nabízí ŠKODA Pojištění – pojištění odpovědnosti vozidla, havarijní pojištění včetně pojištění všech skel. Podmínkou je délka pronájmu 24 až 48 měsíců a maximální nájezd až 150 000 km za celou dobu pronájmu. Již zmíněná společnost UniCredit Leasing CZ poskytuje i operativní leasing.

Zpětný leasing využívají v České republice především podnikatelé. Auto nabídnou leasingové společnosti k odkupu a formou pronájmu jej používají pro své účely. Jde o snížení nákladů na provoz vozového parku.

Nejen nákup nového auta, ale i leasing automobilu se řadí mezi nejlepší investice.

Dovoz auta z Německa a převozní značky Německo

Jak vybrat nové auto v Německu? Koupě auta z Německa je často zárukou auta ve skvělé kondici, navíc za lepší cenu než u nás. Svou roli hraje i větší nabídka kvalitnější vozů s menším opotřebením. Je to způsobené i kvalitou německých silnic a dálnic. Dovoz auta z Německa s sebou přináší jisté odlišnosti, hlavně zajištění povinného ručení v Německu, zaregistrování vozidla, převozní značky Německo a získání malého německého technického průkazu s osvědčením o registraci a plnou moc.

Dále jsou možné 3 varianty: zařízení dočasné registrační značky, tedy převozní značky Německo, převoz auta na vozíku (pokud chce řidič zajistit registrační značku až v České republice), anebo si zažádat na registračním úřadu o registrační značku se samolepkou a exportní průkaz. Na území České republiky musí automobil na stanici technické kontroly, kde dojde k měření emisí a provede se technická a evidenční kontrola. Následuje schválení technického průkazu, zřízení českého povinného ručení, přihlášení vozidla do českého registru motorových vozidel a získání české registrační značky.

Darování auta

Přepis auta je příjemnou záležitostí, která si ovšem vyžaduje sepsání darovací smlouvy. Toto doporučujeme i v případě, že se jedná o přepis vozu na rodinného příslušníka nebo darování auta v rodině. Jistota je jistota a pořádek dělá přátele. Darovací smlouva by měla obsahovat stejné náležitosti jako kupní smlouva, tedy jméno a příjmení smluvních stran, předmět smlouvy, závěrečná ustanovení atd. S darovací smlouvou se pojí také darovací daň.

Darovací daň se však v roce 2021 nepoužije pro dary získané v roce předešlém, protože dary jsou několik let zahrnuty pod daň z příjmů. Od daně z příjmů jsou osvobozené dary, jejichž hodnota od jednoho dárce nepřesáhne částku 15 000 Kč za jeden rok – což v případě automobilů bývá téměř ve všech případech. A bez ohledu na výši daru jsou vždy od daně z příjmů osvobozené dary od příbuzného v linii přímé a linii vedlejší (tedy dary od rodičů, prarodičů, strýce, tety, manžela, manželky, sestry, bratra apod.). Jestli nám někdy daruje automobil člen naší rodiny, nemusíme si lámat hlavu s darovací daní, ta se zde neplatí.

Spotřebitelský úvěr na auto

Jednou z variant, jak přijít k penězům potřebných na pořízení nového, či ojetého vozu, je spotřebitelský úvěr na auto. Nejvýhodnější je u bankovních společností, které nabízejí velmi přijatelné úrokové sazby. Stejně tak je ale možné spotřebitelský úvěr na auto sjednat u nebankovní instituce, a to například v momentě, kdy máte u banky špatnou platební minulost. V současné době se na trhu dokonce dají najít společnosti, které nabízejí nižší úrokovou sazbu v momentě, kdy si máte v plánu pořídit elektromobil, nikoliv klasický vůz poháněný naftou nebo benzinem.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata: