Evidenční kontrola: K čemu slouží a jaká je cena? | VímVíc.cz

Evidenční kontrola: K čemu slouží a jaká je cena?

12. 03. 2020

Pořízení vlastního auta je pro mnohé velkou událostí. Někteří dávají podle svých finančních možností přednost novému, jiní zase ojetému vozu. Starší automobil sice lze pořídit za výrazně nižší cenu než zbrusu nový přímo z autosalonu, ale nese to s sebou řadu povinností a starostí s vyřizováním. Každého, kdo kupuje, nebo prodává ojeté vozidlo, nemine evidenční kontrola. Nezbytnou formalitou je také přepis vozidla na nového majitele v registru vozidel.

Evidenční kontrola: K čemu slouží a jaká je cena?

K čemu slouží evidenční kontrola?

Auto je pro mnohé nepostradatelnou součástí každodenního života. Koupě nového vozu je však poměrně drahá záležitost. Investice do automobilu může být výraznou položkou ve vašem rozpočtu. Proto někteří řidiči volí méně finančně nákladnou variantu, a to pořízení již ojetého auta. Musí ale počítat s tím, že je čeká vyřízení několika nutných formalit. Mezi nimi je povinná evidenční kontrola, jelikož právě doklad o jejím provedení musí nový majitel vozu při přepisu vozidla předložit. Tyto formality jsou jedním z prvních kroků k vašemu vysněnému vozu.

Protokol o evidenční kontrole nesmí být v den přepisu auta starší než 30 dní. Evidenční kontrolu je potřeba absolvovat ještě před přihlášením vozidla do evidence. Pokud tedy dochází ke změně provozovatele a vlastníka auta, nevyhnete se jí. To platí pro kupující již používaného automobilu. Jestliže si ale řidič pořídí vůz zcela nový, protokol o evidenční kontrole může pustit z hlavy, protože ho nebude potřebovat.

Přepis vozidla na nového majitele

Ještě před tím, než se budete radovat z první jízdy novým autem, musíte se postarat o jeho převedení na jiného vlastníka. Nejedná se pouze o formalitu, ale poměrně důležitou povinnost při koupi automobilu. Vozidlo je třeba přehlásit především proto, že zodpovědnost za něj nese jeho majitel. Ten zodpovídá například za přestupky na silnici, přijímá za ně zodpovědnost a placení případných pokut zůstává na něm.

Dnes už se nemusíte starat o to, aby byl vůz nejprve odhlášen od původního majitele. Stačí přejít rovnou k přepisu na budoucího vlastníka. Učiníte tak pomocí přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel. Žádost o zápis stačí vyplnit a podat na úřadě. Jelikož se některé instituce snaží lidem co nejvíce zjednodušit život, tento dokument o registraci vozidla je dostupný ke stažení online, například na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR.

Žádost o zápis auta do registru silničních vozidel obsahuje tyto údaje:

 • Informace o vlastníkovi daného vozidla
 • Údaje o silničním vozidle (typ vozidla, číslo technického průkazu apod.)
 • Údaje o provozovateli silničního vozidla (Pokud není vlastník současně provozovatelem vozidla)
 • Úředně ověřený podpis, popřípadě elektronický podpis žadatele

Na úřad, kde se bude přepis auta provádět, byste neměli přijít s prázdnou. Budete k tomu potřebovat doložit několik dokumentů. Proto si s sebou nezapomeňte vzít následující:

 • Protokol o evidenční kontrole vozidla
 • Osvědčení o platném pojištění auta (zelená karta)
 • Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel
 • Kupní smlouva
 • Velký technický průkaz
 • Malý technický průkaz
 • Doklady totožnosti
 • Poplatek za převod vozidla – ten činí 800 korun
 • Popřípadě i plnou moc k přepisu auta

Jak na kupní smlouvu na auto?

Ať už je ve vašem zájmu koupit auto zcela nové, nebo již používané, vždy musíte bez výjimky s druhou stranou uzavřít kupní smlouvu. Tato smlouva je stvrzením o prodeji či koupi vozidla. Je důležité na její vyplnění pečlivě dbát a rozhodně ji nepodceňovat. Pokud se totiž za nějaký čas na prodaném automobilu prokáže závada, nebo jiný problém, stačí se podívat do smlouvy. Ta vám jasně řekne, kdo za špatný stav vozidla může. Proto je do smlouvy nutno pečlivě zaznamenat technický stav auta.

Kromě protokolu o evidenční kontrole je kupní smlouva na auto rovněž nezbytným dokumentem, který musíte při přihlašování vozu na úřadě předložit. Ve smlouvě nesmí chybět následující náležitosti:

 1. Označení smluvních stran (kdo je kupující a kdo prodávající)
 2. Cena
 3. Prohlášení prodávajícího, že auto bylo jeho majetkem
 4. Informace o technickém stavu vozidla (závady, počet najetých kilometrů, SPZ apod.)
 5. Datum podpisu smlouvy
 6. Podpisy obou smluvních stran

Plná moc pro přepis auta

Převod vozidla může vyřídit kupující, prodávající, nebo někdo úplně jiný. Vyřizovat veškeré papírování a následný kontakt s úřady vůbec nemusíte vyřizovat vy osobně, ať už jste vozidlo prodávali či kupovali. Tyto nezbytné povinnosti může klidně vyřídit někdo za vás. Akorát je k tomu potřeba důležitý právní dokument, a to plná moc. Ta slouží ke zmocnění druhé osoby k danému právnímu úkonu – v tomto případě přehlášení vozidla. K převodu auta můžete zmocnit kohokoliv, komu důvěřujete. Nezapomeňte ale, že plná moc musí být úředně ověřená. Úřední ověření podpis vám vyhotoví na pobočkách Czech POINTU za malý poplatek 30 korun.

Co se stane při nepřevedení auta na nového vlastníka?

Evidenční kontrole se nelze nijak vyhnout. Je totiž stanovená zákonem a při nepřehlášení vozidla na nového vlastníka v zákonné lhůtě čeká řidiče postih. Doba pro převod vozu na jiného majitele činí deset pracovních dní od uzavření smlouvy o prodeji auta. Jestliže i vy kupujete či prodáváte ojeté vozidlo, měli byste si počet dní bedlivě hlídat. Pokud tak řidič neučiní, může za to být nepříjemně sankciován. Při nedodržení stanoveného termínu se dopustí přestupku a má smůlu. Pak mu hrozí nemalá pokuta, a to až 50 tisíc korun.

Kde vyřídit přepis auta?

Pokud tápete, kam se obrátit ohledně převodu automobilu, stačí se obrátit na příslušný orgán. O přepis starého vozidla na jiného majitele můžete požádat na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností v České republice. Stačí, když zajdete na jeho dopravní odbor. Tam musíte podat žádost o přepis ojetého auta na nového majitele. Nutnou součástí žádosti o přepis automobilu je právě protokol o evidenční kontrole.

Kde můžete evidenční kontrolu uskutečnit?

Jestliže máte dojem, že se jedná jen o nepodstatnou formalitu, jste na omylu. Evidenční kontrola vozidla má totiž za úkol zjistit, zda skutečný stav automobilu souhlasí s údaji v technickém průkazu. Tato prohlídka se provádí na počkání při technické kontrole auta. Tuto kontrolu lze pak provést na kterékoliv stanici technické kontroly v České republice, a to bez ohledu na místo, kde majitel auta podával žádost o přepis vozu na jiného vlastníka.

Kam pro protokol o evidenční kontrole?

Stanice technické kontroly po úspěšném dokončení evidenční kontroly vystaví majiteli vozu protokol o evidenční kontrole. Nemusíte si tedy nezbytný dokument vyzvedávat extra, jelikož ho získáte obratem na STK.

Co když je evidenční kontrola neúspěšná?

Budoucí řidič ojetého automobilu má vyhráno, pokud evidenční kontrola proběhla úspěšně, tedy nebyla při ní zjištěna žádná porucha. Pokud ovšem auto evidenční kontrolou neprojde bez problému, nový majitel nemá nárok na náhradu.

Vozidla, u nichž se prokáže závada a protokol o evidenční kontrole jim tedy nebude vystaven, nemohou být uvedena do provozu. Majitel má pak 30 dní na to, aby nechal auto opravit. Pokud tak neučiní, vozidlo ztrácí technickou způsobilost. Cílem kontroly však není znepříjemňovat život lidem, kteří si nevědomky pořídil poničené auto. Naopak opatření lidi vyzývá, aby byli při koupi ojetého automobilu obezřetnější.

Co si nezapomenout na evidenční kontrolu vzít?

Pokud se vlastník vozidla chystá na evidenční kontrolu, měl by si zapsat do seznamu několik položek, které by neměl doma zapomenout. Bez nich se ve stanici technické kontroly neobejde. Pokud vám budou chybět, protokol vám bohužel nebude moct být vystaven. Musíte si sebou vzít:

 1. Osvědčení o registraci vozidla (tedy malý technický průkaz)
 2. Velký technický průkaz
 3. Další doklad – občanský průkaz

Kontrola VIN

Při evidenční kontrole se prohlíží především tak zvaný VIN neboli identifikační číslo vozidla na karoserii. VIN však zdaleka není jedinou částí vašeho vozu, které se mechanik při provádění kontroly podívá na zub. Dále se při evidenční kontrole dbá na:

 • VIN (= výrobní číslo karoserie)
 • Výrobní štítky s údaji
 • Typ motoru
 • Barva vozidla
 • Počet míst k sezení
 • Rozměry pneumatik a ráfků

Jaká je cena evidenční kontroly?

Jelikož má člověk možnost nechat si automobil zkontrolovat kdekoliv, musí počítat s tím, že poplatky za evidenční kontrolu se budou lišit. Co místo, to jiný poplatek. Cenu za provedení evidenční kontroly si technické stanice určují samy. Majitele vozu by však částky neměly zruinovat. Pohybují se v řádu několika set korun. Evidenční kontrola vaši peněženku vyjde přibližně na 300 až 800 korun. Ale průměrná cena tohoto typu kontroly činí 400 korun.

Cena evidenční kontroly v Praze

V částkách se vyskytují rozdíly bez ohledu na město, kde jsou prováděny. Například v Praze vám kontrolu provedou za 400 korun, ale také 800 korun. Proto byste si měli na webových stránkách dané stanice technické kontroly předem zjistit, na jakou částku vás evidenční kontrola vyjde. Pokud chcete ušetřit, není od věci porovnat různé částky a vybrat tu stanice, která je pro vás nejpřijatelnější například nejen dostupností, ale i cenově.

Na co si dát při koupi ojetého automobilu pozor

Zvýšenou pozornost technickému stavu vozidla by měli věnovat ti lidé, kteří uvažují o koupi ojetého auta ze zahraničí. Tam jsou rozdíly mezi reálným stavem vozidla a údaji uvedenými v technickém průkazu běžnou praxí. Nový majitel tak může při koupi auta výrazně prodělat. Cena, za níž je auto prodáváno, nemusí odpovídat jeho skutečné hodnotě a jedná se o podvod. Navíc jestli je takový automobil ve velmi opotřebovaném stavu, mohlo by na silnici dojít i k nehodě. Právě evidenční a technická kontrola mají mimo jiné na problémy tohoto typu upozornit a zároveň motivovat řidiče k větší ostražitosti při koupi ojetého auta.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života zaměstnanců Investice a spoření Cestování a dovolené