Jaká firma je dobrá a jaká špatná aneb kde (ne)pracovat | VímVíc.cz

Jaká firma je dobrá a jaká špatná aneb kde (ne)pracovat

07. 03. 2017

Hledáte novou práci a rozhodujete se, kam vlastně poslat svůj životopis? Nebo už se rozhodujete přímo, na kterou pracovní pozici nastoupíte? Jaká firma je dobrá a jaká špatná?

test

Jak najít tu nejlepší firmu

Pokud práci teprve hledáte, pravděpodobně hledáte to nejlepší, co zrovna na trhu je. Anebo v to alespoň doufáte. Jak ale poznat, jaká firma je dobrá a jaká špatná?

Kde pracovat a kde nepracovat? Máte mnoho možností.

Na trhu je k dispozici spousta různých zaměstnavatelů, a často je až obtížné se v tom vyznat. Má pozice všechno, co jste si představovali, splňujete všechny požadavky, které jsou na uchazeče kladeny, ale stále nemáte tak nějak jistotu toho, že chcete pracovat zrovna tady?

Jaké jsou možnosti?

Myslete na to, že vše vždy záleží především na vás. Chtěli byste pracovat v tradiční firmě, nebo v rychle se rozrůstajícím start-upu? Lákají vás menší rodinné firmy anebo byste raději chtěli být součástí nadnárodní společnosti? V dnešním světě možností, si vybere každý.

Někdo se bude cítit lépe v menším start-upu, někdo bude nejspokojenější ve velké nadnárodní společnosti.

Volba podle svého

Pokud splňujete všechny požadavky, ale stále si nejste jisti, zda je pro vás firma to pravé, dejte si čas a vše pořádně promyslete. Je mnoho různých firem, a v některé vám může být dobře a v jiné nikoliv. Jaká je vaše osobnost? Jste spíše extrovertní nebo introvertní? Co máte rádi? Bydlíte ve městě, za městem nebo na vesnici?

Jaká firma je dobrá a jaká špatná? Udělejte si průzkum

Jsme zvyklí hledat na internetu spoustu věcí. Pokud hledáme práci, mělo by to platit dvojnásob. Zadejte si přímo název firmy, do které chcete nastoupit, a hledejte reference firem, názory, partnery. Může vám to pomoci udělat si celkem dobrý obrázek o firmě.

Hledáte práci? Prozkoumejte internet a různé pracovní nabídky.

Pokud jste teprve na začátku a zatím pouze hledáte, zkuste napsat hesla jako „nejlepší práce“, „skvělý zaměstnavatel“, „nejlepší zaměstnavatelé“, a tak dále. Sepište si všechno zajímavé, co jste našli. Pomůže vám to se poté správně rozhodnout.

Co vaše sociální síť?

Pokud práci teprve hledáte, není nic jednoduššího, než se zeptat přímo vašich přátel nebo známých. Kde pracují oni? Nehledá jejich zaměstnavatel nové tváře? Co když se pracovní nabídka skrývá tak blízko? Lidé často odsuzují protekci, ale na zeptání se přátel přece nic není. Až se budete rozhodovat, do jaké firmy nastoupíte, pamatujte, že existují tři hlavní typy firem. Pracovní poměr v jedné či druhé může znamenat velké rozdíly.

Najměte svoje zaměstnance přes sociální sítě.

Jaké tři hlavní rozlišujeme?

Tradičně rozlišujeme společnosti na malé, středně velké a velké

Malé společnosti

V malých společnostech většinou nejsou tak velké platy, jelikož má firma zatím malé zisky. Na druhou stranu ale můžete být součástí kolektivu, ve kterém se všichni znají, spolupracovat na několika úkolech zároveň a ještě k tomu mít velmi dobré výhledy do budoucna. Jestliže se totiž firma dobře rozvíjí, máte větší šanci na postup, než kdybyste pracovali ve velké společnosti.

Středně velké společnosti

Pracuje zde více lidí a je možné očekávat větší zaměstnanecké výhody, než v menších společnostech. Na druhou stranu mohou mít tyto firmy poměrně velké nároky na zaměstnance. Je zde také menší možnost postupu z hlediska vyššího počtu zaměstnanců.

Velké společnosti

Velké firmy mohou nabídnout největší výhody, co se týče stability velké společnosti a také zaměstnanecké výhody. Tyto firmy bývají více neosobní kvůli velkému počtu lidí. Někomu ale může vyhovovat určitý pocit anonymity. Možnost na kariérní postup je zde ale značně nízká.

Jestliže už jste se pro svoji vysněnou práci rozhodli, stejně je dobré mít ve smlouvě zapracovanou zkušební dobu. Díky ní si tak můžete vyzkoušet, zda je pro vás pozice skutečně to pravé, jak to budete zvládat, a zda vás bude práce bavit.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Nastartuj kariéru Nahlédni do firem a kanceláří