Dohoda o provedení práce: Kolik peněz se vám strhne? | VímVíc.cz

Dohoda o provedení práce: Kolik peněz se vám strhne?

20. 03. 2018

Dohoda o provedení práce je velice rozšířená, obzvlášť mezi studenty. Jak to je ale s penězi, které z výplaty odvádíte na zdravotní a sociální pojištění a jak vysoké jsou daně? To vše závisí pouze na výši vašeho výdělku.

Dohoda o provedení práce: Kolik peněz se vám strhne?

Dohoda o provedení práce má své plusy i mínusy. Uzavírá se pro brigádníky a je jedno zda jde o studenta, nebo pracujícího člověka, který si ještě potřebuje přivydělat. Daně i pojistné stržené z dohody o provedení práce závisí na tom, kolik si na brigádě vyděláte. Pravidlem ale také je, že na jednu dohodu můžete odpracovat maximálně 300 hodin ročně.

Zdravotní a sociální pojištění

Pokud je člověk zaměstnán na klasický hlavní pracovní poměr, je mu ze mzdy sráženo sociální a zdravotní pojištění. Dohoda o provedení práce 2018 má ale zcela jiné nastavení. Pokud váš výdělek nepřesáhne 10 000 Kč, zdravotní ani sociální pojištění za vás odváděno není a z výplaty se vám tudíž nestrhává. Z hlediska úspor je DPP nejvýhodnější smlouvou, pokud si vyděláte skutečně maximálně 10 000 Kč.

Dohoda o provedení práce (DPP) se skvěle hodí pro občasný přivýdělek.

Vydělat si můžete ve stejný měsíc u několika zaměstnavatelů najednou, příjmy se v takovém případě nesčítají. Výjimečná situace nastává ve chvíli, kdybyste měli uzavřené dvě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele. V takovém případě by se příjmy sčítaly do jednoho, a pokud by součet byl více než 10 000 Kč, musel by za vás zaměstnavatel pojištění odvádět. To má ovšem i své výhody, jelikož v tu chvíli vám vzniká například nárok na nemocenskou. Bez ohledu na výši výdělku za vás musí zaměstnavatel zaplatit minimální vyměřenou část pro sociální a zdravotní pojištění, v tu chvíli už není DPP tak výhodné, pokud si nevyděláte skutečně velkou částku.

Při výdělku nad 10 000 Kč je ze mzdy strháváno pojistné.

Pokud pracujete pouze na DPP a zároveň za vás nikde není odváděno zdravotní pojištění (stát, zaměstnání, OSVČ), jste povinni si ho hradit sami. Stáváte se v tu chvíli tzv. osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP) a musíte každý měsíc zaplatit vyměřenou částku za zdravotní pojištění. Pro rok 2018 je tato částka nastavena na 1 647 Kč měsíčně. Výše měsíčního pojistného se vyměřuje podle minimální mzdy.

Daně a DPP do 10 000 Kč

Daně se srážejí ze mzdy vždycky, díky slevám na dani ale v určitých případech nepřijdete ani o korunu. Zde opět záleží na tom, zda si vyděláte pod nebo nad 10 000 Kč. Mimo jiné je ale taky důležité, zda jste podepsali nebo nepodepsali prohlášení k dani, známé také jako růžové prohlášení.

Prohlášení k dani může ušetřit značnou část výplaty.

Pokud je váš výdělek menší než 10 000 Kč a daňové prohlášení jste podepsali, nepřijdete vlastně ani o korunu. U výdělku do 10 000 Kč se strhává pouze tzv. zálohová daň, na kterou vy ovšem můžete uplatnit všechny slevy, na které vám vzniká nárok (sleva na poplatníka, sleva na studenta atd).

Vysvětlíme si to na konkrétním případu: Při DPP s výdělkem 10 000 Kč by měla být sražena pouze zálohová daň ve výši 1 500 Kč (15 %), sleva na poplatníka daně činí ale 2 070 Kč, takže z výplaty se vám nestrhává vůbec nic.

Existuje také varianta, že prohlášení k dani z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete podepsat. Růžové prohlášení můžete mít podepsáno vždy pouze u jednoho zaměstnavatele. Pokud tedy nemáte prohlášení podepsané, pak se vám ze mzdy strhává srážková daň 15 %. Mzdu sníženou o srážkovou daň už nikde vykazovat nemusíte. Do daňového přiznání si ji přidat ale můžete, a pokud si během roku moc nevyděláte, s největší pravděpodobností budete mít na daních ještě nějaký ten přeplatek.

Dohoda o provedení práce nad 10 000 Kč

Pokud si na DPP vyděláte přes 10 000 Kč je to s daněmi i platbou pojistného trochu jinak. Výdělek nad 10 000 Kč je srážen opět o 15% daň, tento výdělek ale již spadá do daňového přiznání. Dále je z něj odváděno zdravotní a sociální pojištění, které je za vás v tu chvíli zaměstnavatel povinen zaplatit. V tuto chvíli už DPP není úplně výhodné.

DPP nad 10 000 Kč je sníženo nejen o daň, ale i sociální a zdravotní pojištění.

Pokud by váš výdělek byl 10 001 Kč, strhlo by se zdravotní a sociální pojištění ve výši 1 100 Kč a daň 2 025 Kč. Vaše čistá mzda by v tuto chvíli činila pouhých 6 876 Kč. Za předpokladu, že podepíšete daňové prohlášení, je situace o něco lepší, díky slevě na dani. V tomto případě by výsledná čistá mzda byla 8 901 Kč. Pokud si vyděláváte na DPP více než je v našich příkladech, s výpočtem daní vám snadno a rychle pomůže daňová kalkulačka.

Dohoda o provedení práce je výhodná tedy především pro studenty, za které vše potřebné platí stát, případně pak pro někoho, kdo to má jako přivýdělek ke svému zaměstnání. Jak vypadá smlouva u takového pracovního poměru, vám napoví dohoda o provedení práce vzor.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní smlouvy Platy a platové třídy