19 Tipů pro přivýdělek i práci z domova | VímVíc.cz

19 Tipů pro přivýdělek i práci z domova

19. 03. 2020

Práce z domova neboli home office je v poslední době velkém trendem. Řada zaměstnavatelů ji nabízí jako možný benefit. Obzvlášť v době nutné karantény se možnost práce z domova hodí. Má samozřejmě své výhody a nevýhody. Pokud můžete využít home office, jste v podstatě pánem svého času. Pokud o přivýdělku, nebo práci z domova přemýšlíte, v tomto článku si můžete přečíst několik tipů, a jakou práci lze vykonávat z pohodlí domova a kde ji hledat.

19 Tipů pro přivýdělek i práci z domova

Práce z domova neboli home office

Práce z domova je pro mnoho lidí velmi atraktivní příležitostí. Zdaleka už není záležitostí jen maminek na mateřské dovolené, nebo alternativní formou přivýdělku na důchodu, nebo pro handicapované. V poslední době tuto formu práce vyhledávají také studenti, lidé, kteří hodně cestují, nebo jen jako přivýdělek k aktuálnímu zaměstnání. Jelikož je možnost home office často vyhledávaná, tak i sami zaměstnavatelé ji nabízejí jako součást zaměstnaneckých benefitů. Mezi firmy, které možnost práce z domova nabízejí, patří například Vím Víc.

Home office je atraktivní především proto, že se dá vykonávat téměř odkudkoliv. Ať už jste na dovolené, doma, v kavárně, nebo cestujete po světě, je to jedno. Většinou vám stačí jen počítač a připojení k internetu, někdy ani to není nutností. Většinou si můžete organizovat čas podle sebe, ale jisté deadliny také musíte někdy splnit. Některé společnosti svým zaměstnancům nabízejí možnost si home office „vybrat“, to znamená, že pracovník někdy dochází do kanceláře a jindy může pracovat na dálku. Ale jsou také profese, u nichž je možná práce z domova na stálo, a dokonce je možné udělat i pracovní pohovor prostřednictvím Skypu.

Práce na doma – tipy

Kvůli pandemii koronaviru čím dál víc lidí pracuje z domova. Jak být ale stejně efektivní, jako kdybyste byli v kanceláři? Při home office se přímo nabízí si přispat, vylézt z postele, a ještě v pyžamu sednout k počítači. To však odborníci nedoporučují. Práce v pyžamu, nebo přímo z postele ve vás evokuje víkendový režim a podle toho může také vypadat vaše pracovní nasazení a výsledky práce. Proto je lepší se osprchovat, nasnídat se, převléknou se – klidně do toho, v čem byste šli nejspíš do práce – a zasednout k pracovnímu stolu. Můžete si rovněž vytvořit takovou malou domácí kancelář a nenechte se ničím rušit. Pro lidi, kteří doposud nebyli zvyklí pracovat z pohodlí domova, může být tato nová zkušenost nezvyk. Ale chce to jen čas a tato skutečnost pro ně bude čím dál víc přijatelnější, až si na ni zvyknou.

Při home office se přímo nabízí si přispat, vylézt z postele, a ještě v pyžamu sednout k počítači. To však odborníci nedoporučují.

Jaké jsou možnosti práce z domova a které profese jsou nabízeny nejčastěji? Přinášíme vám přehled nejžádanějších a nejatraktivnějších z nich.

19 Tipů pro přivýdělek i práci z domova

Překladatel

Pokud jste vystudovaný lingvista, nebo máte prostě jen na jazyky talent, tato práce je pro vás jako stvořená. Jedná se o překládání různých textů z všech možných světových jazyků. Mohou to být články, různé dokumenty, vědecké publikace, online texty z webových stránek, nebo třeba rovnou knihy, i když ty vyžadují větší zkušenosti. Asi netřeba dodávat, že při této práci, by měly být vaše znalosti cizích jazyků na velmi vysoké úrovni. Pro tuto variantu home office je potřeba vlastnit jen počítač, jazykový slovník a připojení k internetu.

Na internetu koluje mnoho nabídek pro překladatele. Pokud byste měli o takovouto pozici zájem, neváhejte se po ní porozhlédnout. Alternativou překladů je například nabídka placené internetové televize Netflix, která čas od času vypisuje online výběrové řízení na psaní titulek v různých jazycích. Součástí pohovorů je i test zaměřený jednak na znalosti jazyků, ale také na vědomosti z oblasti filmů. Tato pozice je poměrně dobře placená, dá se také vykonávat z domova a zároveň může být snem mnoha lidí. Kdo by si nechtěl vydělávat díváním se na online filmy a seriály jen překládáním hlasů postav?

Copywriting

Pokud rádi píšete a máte tak zvané „spisovatelské střevo“, můžete uvažovat o práci copywritera. Je to asi jedna z nejčastějších forem přivýdělku, který můžete získávat prací z domova. Opět vám postačí jen počítač a připojení k internetu. Jde jen o to mít téma, sednout si za stůl a ťukat písmenka do klávesnice. Abyste se mohli stát copywriterem, nemusíte umět psát poetické texty jako spisovatel, ani bádat po skrytých informacích jako investigativní novinář. Stačí chuť k psaní a být schopný podat informaci srozumitelně a zaznamenat myšlenku zajímavým způsobem. Dnes se dá na internetu psát téměř o všem. Od rad ohledně HR, přes recepty, až po zážitky z cestování. Mnoho firem pro své klienty i běžné návštěvníky svých webů připravuje blogy, kde se objevují články na nejrůznější témata. A na těch se právě copywriteři podílejí.

Práce v IT

Možnost home office můžou mít i někteří pracovníci z oblasti IT. Ovšem tady je to už složitější. Firmy IT technikům sice práci z domova nabízejí, ale musí se jim to vyplatit. Proto tuto žádanou alternativu dostávají většinou jen ti zkušenější, nebo ti, kteří vykazují lepší schopnosti než ostatní. Je tedy dobré mít řadu zkušeností a mít za sebou vybudované dobré zázemí. Pak se naděje na sen o práci z domova, nebo z exotické destinace zvyšuje.

Grafika

Přitažlivou formou přivýdělku z domova je tvorba a úprava grafiky. Tam je to bohužel podobně, jako u IT – je dobré mít zázemí, nebo alespoň kontakty. Ale pokud máte v této oblasti dobré zkušenosti, najdou se společnosti, které lidi na home office hledají. Zajímavou práci pro grafiky nabízejí například reklamní společnosti, nebo různá vydavatelství a knižní nakladatelství. Příbuzné profesi grafika je ilustrátorství, které lze v některých případech také vykonávat z pohodlí domova.

Blogování

Blogy jsou v poslední době velmi populární. Buď se můžete stát součástí firemního blogu, kde můžete působit i jako copywriter, nebo zkusit rozjet svůj vlastní blog. Ve druhém případě to ale může chvíli trvat, třeba, než se blog pořádně rozjede a než získáte stálé čtenáře. Ale může to stát za to. Od blogování není daleko k influencerství – a tím už se dá dost slušně vydělávat. Není to ale nic lehkého. Rozjezd blogu trvá zhruba 1-2 roky a vyžaduje to každodenní práci. Při blogování na firemní blog je výhoda, že máte většinou v zádech nějaký kapitál a je Vás na to více. Firmy dnes dokáží poměrně slušně zaplatit za dobře fungující blog, který mohou svěřit někomu zodpovědnému.

Influencer

Ovlivňovat velké množství lidí je snem mnoha mladých. Tento trend se u nás rozmohl teprve před několika lety, ale už nyní patří mnoho influencerů k nejlépe vydělávanějším mladým lidem. Do jisté míry jsou tito lidé veřejně známými osobami a s jejich prací je spojena zodpovědnost. Influencer si může vydělat klidně i stovky tisíc měsíčně. Úplně bez práce to také není. Chce to vybudovat si silnou základnu, ať už v podobě profilu na sociálních sítích, YouTube kanálu či blogu – zkrátka vytvořit si platformu, z níž hodláte lidi zajímavou cestou „ovlivňovat“. Důležité je také mít nápad, přijít s něčím novým. A může to i chvíli trvat. Ale pak možná začnou chodit nabídky samy.

Správce sociálních sítí

Mnoho firem, ale i známých osobností hledá kreativní lidi k tomu, aby jim spravovaly profil na sociálních sítích. Je to proste, samy na to nemají čas. Přidávat fotky a zajímavé popisky je jednoduchá, ale i zábavná práce. A navíc se dá dělat odkudkoliv. Důležitá je především dobrá komunikace s vašim nadřízeným.

Korektor stylistiky a gramatiky

V případě dělaní korektur textů je to podobné, jako u překladatelství. Akorát že nepřekládáte, ale texty opravujete a kontrolujete, zda jsou po jazykové i stylistické stránce správně. Takové lidi hledají především nakladatelství a vydavatelství. Tato profese se dá spolehlivě vykonávat i z domova. Podmínkou však je dobrá znalost jazyka, pravopisu a schopnost možné chyby opravit a posunout psaný dokument, článek, nebo knihu někam dál.

19 Tipů pro přivýdělek i práci z domova

Doučování

Tento způsob přivýdělku z domova je vhodný jak pro pracující učitele, tak pro maminky na mateřské, ale i pro chytré studenty, kteří se v látce orientují. Na této práci ale závisí především možnosti klienta. Musel by být ochotný docházet k vám domů. Ale pokud na takového narazíte, máte vyhráno. Obzvlášť nyní je po domácím vyučování či doučování poptávka. Můžete si tak vydělat a zároveň udělat dobrou věc.

Tvorba webů

Pokud máte zkušenosti s vytvářením webových stránek, můžete zkusit tuto variantu práce z domova. Nabízí nejen kreativní vyžití, možnost pracovat odkudkoliv, ale také zajímavý výdělek. V této oblasti je dobré mít už nějaké zkušenosti. Takové zdatné a šikovné lidi hledají především začínající firmy, které ještě žádné webové stránky nemají a teprve své podnikání chtějí rozjet. Zakázky ovšem nabízejí i firmy již zaběhnuté, nikoliv na tvorbu, ale vylepšování. Společnosti rovněž mohou shánět lidi, kteří jim budou web spravovat. Někdy je ale potřeba více zkušeností.

Účetnictví

Další variantou, jak vydělávat peníze z pohodlí domova, je účetnictví. Pokud máte účetnictví vystudováno, nebo s ním máte zkušenosti, tím lépe. Snadněji tak seženete práci. Pokud ne, nemusíte zoufat, jelikož naučit se účtovat není v dnešní době problém. Stačí se podívat na nabídku různých online kurzů. Dost účetních se stará o účetnictví firem právě z domova. V tomto směru se dá i dobře podnikat. Možná bude chvíli trvat, než si získáte přízeň klientů. Ale jako účetní pracující z domova si časem můžete vybudovat poměrně dobrou živnost.

Tvorba či spravování e-shopu

Svět internetových obchodů nabízí hned několik variant, jak vydělávat. Z domácího prostředí si klidně můžete zřídit vlastní e-shop a začít podnikat. To však vyžaduje zařizování několikaa formalit a také počáteční vklad. Pokud se tomu chcete vyhnout, ale stejně vás e-shopy lákají, máte i jiné možnosti. Můžete zkusit například tak zvaný dropshipping, což znamená, že ve svém e-shopu budete nabízet zboží z velkoobchodů. Pokud ve vašem e-shopu zákazník nakoupí, velkoobchodu přijde informace o objednávce, kterou sám vyřídí. Vy se ze své home office budete starat jen o propagaci e-shopu a bude vám chodit provize z každé objednávky. Nebo můžete oslovit některé z větších e-shopů a nabídněte jim, že se bude starat o jejich plnění.

Prodej fotek

Rádi fotíte? I takto si můžete finančně přilepšit. Existuje totiž mnoho fotobank, které potřebují svůj obsah obměňovat a rozšiřovat o další díla. Pokud máte tedy focení v malíčku a také pocit, že vaše fotografie mají potenciál být někde publikovány, zkuste je fotobankám nabídnout. Můžete za ně pak obdržet zajímavý honorář. Sice se takhle nejspíš neuživíte, ale jako přivýdělek není prodej fotek k zahození. Mezi fotobanky, které platí autorům za poskytnutí svých fotek, patří například Adobe Stock, BigStock, Shutterstock, nebo třeba iStockphoto.

Online marketing

Také valná většina věcí souvisejících s online marketingem se dá korigovat z domova. Pokud rozumíte termínu SEO, umíte udělat atraktivní obsah, možná je digitální marketing právě pro vás. Můžete například pracovat pro nějakou společnost a starat se o její webové stránky, nebo poskytovat své služby přímo marketingovým agenturám.

Virtuální asistentka

Ani asistentky ve firmách nemusí být přítomny přímo na místě činu. Jinak je tomu u „pravých rukou“ lidí a vysokých postech, jako je třeba generální ředitel společnosti. Jako asistentka však můžete pracovat externě, a to dokonce z domova. Virtuální asistent či asistentka se stará například o administrativní práci na počítači, účetnictví, organizační záležitosti, spravuje kalendáře, nebo může vést firemní databázi.

Tip: Pro vykonávání většiny z uvedených přivýdělků potřebujete počítač a další chytrá zařízení. Při jejich nákupu ušetříte na e-shopu Smarty, když uplatníte Smarty slevový kupón.

Prodej MLM

Touto prací se nejspíš neuživíte, ale pro některé, zejména dámy, může být takzvaný MLM prodej atraktivní způsob, jak si přivydělat. Jedná se o prodávání kosmetiky a drogerie z domu. Tuto formu výdělku, která může být i nejistá, nabízejí značky jako například Avon, Oriflaime, Mary Kay, nebo Just. Každý vámi prodaný výrobek firma zaregistruje a vy z něj jako prodejce získáte provizi.

Domácí výrobky

Dobře si vydělávat z domova můžete i jako řemeslník. K tomu ale často potřebujete vlastní dílnu. Můžete také začít se svým řemeslem podnikat – například jako truhlář, kovář či hodinář. Ale pokud jste kreativní, zruční, nebo jen něco doma rádi vyrábíte spíše ze záliby, můžete toho také využít. Utržit se dá i z prodeje domácích výrobků. Pokud jsou vkusné, dá se i tímto způsobem dobře utržit. Jestli budete prodávat vlastní obrazy, keramické nádobí, dřevěné dekorace, nebo pletené šály, je už na vás. Můžete zkusit své výrobky nabídnout tematicky zaměřeným e-shopům, nebo je propagovat ve facebookových skupinách či na sociálních sítích.

Šití textilních výrobků

Pokud jste zručná švadlena a máte doma šicí stroj, klidně si můžete zřídit menší šicí dílnu i doma. Zákazníci můžou chodit za vámi a ven si můžete chodit jen pro materiál. Šitím si můžete vydělávat, nebo jen přivydělávat ve volném čase. Zručné švadleny amatérky či profesionálky pak mohou v dobou nouze šít také roušky.

Pečení dortů, koláčů a zákusků

Jestliže umíte upéct chutný a vzhledově krásný dort, můžete svých schopností využít a začít tímto způsobem vydělávat. Po jídle je poptávka vždy a pokud zvládnete upéct atraktivní narozeninový či svatební dort, mohou vám začít chodit objednávky po hromadách. Reklamu si můžete vylepšit na sociálních sítích, kde své výtvory budete sdílet.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva a povinnosti zaměstnanců Úspěch v kariéře