Jak ušít roušku a jinak se chránit? | VímVíc.cz

Jak ušít roušku a jinak se chránit?

20. 03. 2020

V dnešní době je třeba chránit nejen sebe, ale i své okolí. K tomu nám slouží roušky a respirátory. Bohužel dnes nenajdeme snad méně nedostatkového zboží, než jsou právě roušky. Proto se lidé napříč celým Českem snaží pomoct nejen sobě, ale i nemocnicím a sociálním zařízením – tam, kde jsou nejvíc potřeba. Jak? Roušky se dají vyrobit i doma. V následujícím článku se dozvíte, k čemu rouška slouží a jak si ji můžete vyrobit i doma.

Jak ušít roušku a jinak se chránit?

Proč si vyrobit vlastní roušku?

Není v dnešní době diskutovanějšího tématu než nový typ koronaviru způsobující onemocnění COVID-19. V souvislosti s jeho příchodem do Česka došlo v českých nemocnicích a sociálních zařízeních k nedostatku ochranných pomůcek. Těmi se myslí chirurgické roušky a respirátory. Ve státních hmotných rezervách, za které je zodpovědná vláda, jich nebylo dostatek. Pracovníci ve zdravotnictví je potřebují dnes a denně. A obzvlášť na infekčních odděleních, kde by lékaři mohli přijít do styku s nakaženými, se bez nich neobejdou. Chránit by se ale měli i běžní občané. Například při cestě do práce od 18. 3. 2020 byl vstup do pražské MHD povolen pouze s rouškou, nebo se zakrytím nosu a úst. Počínaje však datem 19. 3. 2020 je po celé České republice povolen pobyt venku pouze s rouškou, nebo jinou ochrannou alternativou. Nařídila tak vláda.Pokud občané zrovna nebudou sedět doma a koukat na filmy, měli by se chovat zodpovědně a nosit roušku při každém pobytu venku.

Roušku nosíme především proto, abychom ochránili ostatní. Samotné nás před případnou nákazou koronavirem neochrání. Lidé by tedy měli být ohleduplní ke svému okolí. Především v místech jako je městský hromadná doprava, vlaky, supermarkety, lékárny a parky, kde se lidé shromažďují ve velkém počtu. Nikdy nevíte, kdy může být člověk nositelem nákazy a ohrozit tak své okolí. Pokud se totiž infekce dostane do vzduchu, rouška ji zachytit spíš nemůže. To ale není důvodem, proč nošení roušek zanedbávat. Díky roušce je totiž menší pravděpodobnost, že osoba nedostane do vzduchu infekci, kterou by se mohli ostatní nakazit. Koronavirus se přenáší právě kapénkovou infekcí – takže kašláním, kýcháním, dýcháním, mluvením a smrkáním.

Roušku nosíme především proto, abychom ochránili ostatní. Díky roušce je menší pravděpodobnost, že osoba nedostane do vzduchu infekci, kterou by se mohli ostatní nakazit.
Jak ušít roušku a jinak se chránit?

Před čím rouška ochrání?

Na rozdíl od respirátorů je rouška méně účinná. Respirátory jsou vybaveny speciální filtrací. Oproti nim je tkanina u roušek řidší a nedokáže tak zcela odfiltrovat virové částice, které jsou velké jen několik nanometrů. Velikost nového typu koronaviru je přibližně 120 nm. Profesionální chirurgické roušky jsou navíc vyrobeny ze speciální tkaniny a obohacené o stříbro, které má schopnost pohlcovat škodlivé látky. Vzhledem k nedostatku roušek a respirátorů je asi neseženete, ale i po domácku vyrobená rouška může prokázat vekou službu.

I rouška domácí výroby nás dokáže poměrně účinně ochránit. Hlavně ale dokáže zachytit naše kapénky, kterými se pak nemůže nakazit nikdo další. Vzhledem k vývoji koronavirové pandemie je nošení roušky správné a doporučované. Ve společnosti totiž rouška dokáže snížit šíření nákazy koronaviru. Pokud doma roušku nemáte, není problém si ji opatřit, a to vlastní výrobou. O její účinnosti mluví i výzkumy jasně. Zatímco lidé bez roušky vykašlali v průměru 200 infekčních kapének, lidé s vlastnoručně vyrobenou rouškou pouze 43.

I rouška domácí výroby nás dokáže poměrně účinně ochránit. Hlavně ale dokáže zachytit naše kapénky, kterými se nemůže nakazit nikdo další.

Důkazy o účinnosti nošení roušek

Existuje několik vědeckých studií, podle kterých i po domácku vyrobené roušky redukují možnost nákazy. Popisují především účinnost masek při chřipkových onemocněních. Závěry nicméně platí i pro další virová onemocnění, včetně současné epidemie koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Nošení roušek se rovněž osvědčilo při epidemii SARS. Chirurgické roušky snižují riziko nákazy 4,1 až 5,3krát a roušky vlastní výroby přibližně 2,2 až 2,5krát. Stále má ale nejvyšší činnost profesionální respirátor, který může pravděpodobnost nákazy snížit až 113krát.

Účinnost roušek se dá doložit také na nedávném reálném případu, nikoli pouze na teoretickém. Názorným příkladem je Mongolsko, země sousedící s Čínou, kde už od ledna 2020 všichni povinně nosili roušky, aby zamezili šíření koronaviru. Za celou dobu zaznamenalo Mongolsko pouze jediný případ nákazy, a to u francouzského turisty, který se novým typem viru nakazil pravděpodobně právě v Číně.

jak ušít roušku a jinak se chránit

Z jakého materiálnu roušku vyrobit?

Prvním krokem k výrobě roušky je volba vhodného materiálu. Je třeba myslet na to, aby byl účinný a pohodlný zároveň. Tedy aby zachycoval co nevíce virových částic a měla by být prodyšná, aby se nám v něm dobře dýchalo, nebo aby nám nedráždil obličej. Ideální je tedy taková látka, kterou když podržíte proti světlu, tak neuvidíte mezery ve tkanině. Myslete na to, že rouškou musíte mít zakrytou přibližně polovinu obličeje, především nos a ústa. Jako nejlepší varianta pro výrobu domácí roušky se zatím jeví čistá bavlna.

Nejvíce efektivní je pochopitelně chirurgický materiál, v závěsu za ním jsou pytlíky do vysavače. Ty ovšem na ústech asi nosit nechcete. Přes filtr vysavače se dost špatně nedýchá. Na třetím místě je právě zmíněná bavlna. Podobnou službu vám prokáže i bavlna smíšená s umělým vláknem, nebo antibakteriální povlak na polštář. Nejmenší účinnost má pak šála. Ale jakákoliv ochrana (i provizorní jako je šátek a šála přes ústa) snižuje pravděpodobnost nákazy. Doma vyrobená rouška z čistě bavlněné látky dokáže zachytit až 80 % infekčních částic, většinou ale aspoň 70 % z nich. Dá se tak srovnat s chirurgickou rouškou, která jich zachytí asi 85 %. Z toho plyne, že vyrábět roušky doma má smysl.

Jaké materiály zachycují viry nejvíce?

 • Chirurgická rouška až 89,5 %
 • Pytlík od vysavače až 86 %
 • Bavlněná utěrka cca 75 %
 • Mix bavlny a umělého vlákna cca 70 %
 • Antibakteriální povlak na polštář až 69 %
 • Dále plátno, hedvábí, vlna

Sterilizace roušek

Každá po domácku vyrobená rouška by měla splňovat možnost sterilizace, aby se dala znovu použít. Roušky zakoupené v lékárnách jsou často jednorázové a po použití se musí vyhodit, nemusí se tedy sterilizovat. Nejlepším způsobem sterilizace je vyvaření. Pro odstranění všech virů a bakterií je třeba nechat roušku projít varem. Nejlepší je ji v horké vodě ponechat až do vychladnutí. Zatím není známo, jakou dobu a při jaké teplotě se koronavirus s jistotou zahubí. Ale příbuzný typ viru způsobující onemocnění SARS se dal zlikvidovat po 30 minutách vyváření při 60 stupních. Proto je třeba přemýšlet i o materiálu z hlediska toho, jestli vyvaření vydrží a také kolikrát. Takovou tkaninou je například stoprocentní bavlna.

Každá po domácku vyrobená rouška by měla splňovat možnost sterilizace, aby se dala znovu použít. Nejlepším způsobem sterilizace je vyvaření. Pro odstranění všech virů a bakterií je třeba nechat roušku projít varem.
Jak ušít roušku a jinak se chránit?

Jak vyrobit domácí roušku

Je jedno, jakou barvu látky zvolíte. Může být klidně s potiskem, vzorovaná, jednobarevná, zkrátka to, co doma najdete. Důležité je, aby látka byla čistá, nebyla v ní díra, nebo nebyla roztržená. Ideální je čistá bavlna. Na výrobu roušky budete potřebovat:

 • Čtvereček látky (ideálně 100% bavlna) 20 x 20 cm
 • Dva proužky látky o délce 1 m a šířce 3,5 cm, nebo textilní gumu
 • Nůžky
 • Nit a jehlu, nebo šicí stroj
 • Tužku
 • Žehličku na oblečení
 • Pravítko, nebo metr

Výroba roušky - postup

 1. Vaše rouška bude mít ve finále jen 17 cm na šířku, jelikož se na okraje musí připevnit proužky látky jako úchyty. Na čtvereček látky si tužkou vyznačíme místa nástřihů. Vezměte si pravítko a od každého okraje odměřte 3 cm. Body spojte čarou přes celou látku (tak, aby přímka vyznačovala proužek látky).
 2. U vyměřování ještě zůstaneme. Od přímky, která odděluje třícentimetrový okraj, odměříme dva centimetry a znovu nakreslíme přímku. Opakujeme i na druhém okraji.
 3. Dále odměříme od nově vzniklé přímky 2,5 cm a vytvoříme novou přímku. To uděláme znovu na obou stranách. Pokud jste měřili a kreslili přesně, měla by vám zůstat mezi nejbližšími přímkami dvoucentimetrová mezera. Vaše látka tak bude mít 6 vyznačených dílků.
 4. U konce každé přímky (na kraji látky) vystřihneme přibližně 3 – 4 milimetrový zobáček. Tak učiníme na obou stranách čtverce.
 5. Třícentimetrové okraje přehnete napůl. Vznikne vám tedy pouze 1,5 cm okraj, který zažehlíte a následně zašijete tak, aby držel.
 6. Následující krok je takový, že přehněte látku vždy v místě, kde máte nástřih a zažehlete. Vzniknou vám tak záhyby.
 7. Podobně tou udělejte i s proužky látky. Okraje přehněte ke středu a zažehlete.
 8. Zažehlené proužky přehněte ještě jednou napůl, takže vám vznikne několik vrstev a zažehlete.
 9. Zažehlené záhyby na roušce zašpendlete.
 10. Budeme vkládat roušku do popruhů (proužků látky). Okraj roušky (ten, kde jsou nástřihy) vložte mezi vzniklý záhyb v proužku – proužek je přeložen napůl a zobáčkem tak z obou stran obejme okraj roušky.
 11. Proužky látky k roušce přišpendlete.
 12. Přišpendlete i zbytek popruhů k sobě tak, aby byl proužek zacelený a neotevíral. Se. Až budete mít zašpendleno, můžete šít.
 13. Proužky látky přišijte k sobě a tam, kde mají držet s rouškou je přišijte k látce roušky. Záhyby na roušce přišívat nemusíte, budou držet díky přišitým popruhem.
 14. Rouška je hotová!

Pokud vám více vyhovuje přichycovat si roušku gumičkou než zavazovacími popruhy, můžete místo nich použít ji. Postupujte podle návodu stejně až do kroku číslo deset. Vyměřte si, kolik gumičky budete potřebovat, ustříhněte a okraje našijte do každého rohu podél kratších stran obdélníkové roušky.

jak ušít roušku a jinak se chránit

Jak správně nosit roušku

Než si před odchodem ven roušku nasadíte, umyjte si ruce. Poté ochrannou roušku přiložte na nos a ústa a pomozte jí se vytvarovat tak, aby přiléhala k vašemu obličeji. Následně ji přichytněte popruhy tak, aby držela a nepadala. Během používání roušky se jí, pokud možno, nedotýkejte. Pokus se jí dotknete, umyjte si ruce, aby na nich neutkvěly kapénky. Po jejím sundání si rovněž umyjte ruce. Jednorázovou roušku vyhoďte do koše, tu vámi vyrobenou sterilizujte. Nepoužívejte jednu roušku dvakrát.

Rouška by měla zakrývat partie, kterými můžete roznášet do vzduchu infekční kapénky. Pod rouškou by měla být skryta vaše ústa a nos zároveň. Je třeba tomu proto přizpůsobit velikost látky, z níž se chystáte roušku vyrobit. Zároveň by měla rouška zakrýt vaše tváře i bradu, aby dokázala šíření kapének spolehlivě zamezit.

Během používání roušky se jí, pokud možno, nedotýkejte. Před i po jejím sundání si umyjte ruce. Nepoužívejte jednu roušku dvakrát.

Jak se chránit jinak?

Pokud jste zatím neměli čas vyrobit si vlastní roušku, můžete použít různé alternativy. Ty ovšem nejsou tolik účinné, s výjimkou respirátorů či plynových masek. Pomůže například i to, když si zakryjete nos a ústa bavlněným šátkem, nebo bavlněnou utěrkou. U dalších materiálů se schopnost zachycovat malé částice, tedy i viry, snižuje. Ovšem použít například částečně bavlněnou látku s příměsí, krepový povlak na polštář, nebo vlnu, je stále lepší než nic.

Chránit se pouze rouškou a dál pro své zdraví nedělat nic nestačí. Je třeba myslet i na jiná odvětví ochrany, než je ochrana obličeje a domácí karanténa. Infekční kapénky se mohou šířit i jinak než vzduchem. Mohou utkvět také na vašich rukou, obličeji, nebo display mobilu. Proto si po každém příchodu z venku myjte ruce ať už jste doma, nebo kdekoliv jinde. Je třeba si je mýt i během dne, především při kontaktu s něčím, co by mohlo přijít do kontaktu s jinou osobou – dopis, noviny ze schránky, jídlo od dodavatele, jakýkoliv nákup z obchodu apod. Zároveň se nedotýkejte svého obličeje špinavýma rukama. Můžete si tak přenést infekci na příklad do očí. Zároveň se vyhněte tělesnému kontaktu s ostatními lidmi – podávání rukou, objímání či polibky.

Jak dále chránit sebe i své okolí?

 • Myjte si ruce a dezinfikujte je (pokud máte čím)
 • Pravidelně si čistěte display mobilu, nejlépe dezinfekcí, nebo mýdlem s nepatrným množstvím vody
 • Nosit roušku, nebo si jinak zakrýt nos a ústa
 • Chránit si oči i ruce – nosit třeba sluneční brýle a rukavice
 • Dodržovat dvoumetrové rozestupy (koronavirus se šíří na tuto vzdálenost)
 • Podporovat imunitní systém – jíst vitamíny, hodně spát…
 • Omezit alkohol a kouření (především kuřáci jsou rizikovou skupinou, která je náchylnější k nákaze)

Tip: Zlepšete si po celém dni nošení roušky domácí kvalitu vzduchu pomocí čističky. Na oficiálním e-shopu Philips najdete čističky vzduchu i další zboží za zvýhodněné ceny. Nezapomeňte na objednávku uplatnit Philips slevový kupón a ušetřit tak své peníze.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Zábava a volný čas Rodina Návody