Výpočet RPSN | Roční procentní sazba | VímVíc.cz

Výpočet RPSN | Roční procentní sazba nákladů

03. 09. 2019

V našem článku se dnes zaměříme na tzv. RPSN (neboli roční procentní sazbu nákladů). Nejdříve detailně vysvětlíme, co vlastně RPSN je a k čemu se používá (co je rpsn). Upozorníme, na co si musíte u RPSN dávat pozor a pomůžeme Vám s jednoduchým RPSN výpočtem.

Výpočet RPSN - rpsn - roční procentní sazba nákladů.

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Co se pod touto zkratkou ale doopravdy ukrývá? Roční procentní sazba nákladů v sobě zahrnuje všechny náklady spojené s úvěrem (úrokovou sazbu i další poplatky), které nám jsou ročně účtovány za poskytnutý úvěr, hypotéku či leasing. V nabídkách je obvykle tento údaj vyjádřen v procentech.

Pro uživatele je toto číslo rozhodující v tom, jak moc výhodná nebo nevýhodná nabídka to je. Číslo RPSN v sobě skrývá vše. Některé banky nebo jiné instituce skrývají údaj o RPSN hluboko ve smluvních podmínkách. Ono je krásné vidět měsíční splátku za úvěr a myslet si, že si vybíráme tu nejvýhodnější půjčku, ale není tomu tak. V RPSN částce jsou ale také zohledněny všechny další skryté poplatky. Celková částka tedy bude o dost vyšší než jen měsíční splátka. Vždy hledejte údaj o RPSN, protože banky a ostatní instituce jsou od roku 2002 povinovány tento údaj sdělovat. Nerozhodujte se ale pouze na základě tohoto procentního čísla, přečtěte si a prostudujte všechny další podmínky daného produktu.

RPSN je tedy celková částka, kterou zaplatíme ročně (zkratka p.a.) za námi vybraný finanční produkt. Výpočet procent, která tvoří RPSN z celkově zaplacené částky, je tedy klíčovým ukazatelem, zda je produkt výhodný či nikoliv.

Mnoho bankovních institucí poskytujících finanční produkty lákají na nízkou úrokovou sazbu (výpočet úroků), ta se nám může zdát mnohdy velmi výhodná, ale nezahrnuje v sobě všechny výdaje spojené s daným finančním produktem. Úroková sazba pokrývá pouze navýšení vypůjčené částky. Naopak RPSN v sobě slučuje všechny další poplatky spojené s poskytnutým úvěrem, proto se jedná o stěžejní informaci, bez které se nemůžeme pro žádný produkt rozhodnout.

Jaké služby v sobě může tedy RPSN poplatek zahrnovat?
  • poplatek za posouzení žádosti o daný finanční produkt
  • poplatek za přípravu a uzavření smlouvy
  • pojištění produktu
  • poplatek za připsání částky na Váš účet
  • správa dané pohledávky
  • akontace
  • výše splátky a půjčky
  • poplatky za vedení účtu
  • poplatky za převody finančních prostředků
Kde se s RPSN číslem můžeme nejčastěji setkat?
Jak co nejjednodušeji vypočítat RPSN? (výpočet RPSN)
RPSN - kalkulačka - výpočet RPSN.

Na výpočet RPSN existuje poměrně složitý vzorec. My vám ale přinášíme úplně ten nejjednodušší způsob, jak roční procentuální sazbu nákladů vypočítat:

Vezměte výši jedné měsíční splátky, tu vynásobte celkovým počtem splátek, od výsledné částky odečtěte výši úvěru, který jste si pořídili, výsledkem je pak částka, o kterou klient zaplatí navíc, tato částka je celková procentuální sazba nákladů

Pro výpočet RPSN existuje také velké množství online internetových kalkulaček.

Vzorový výpočet si můžeme ukázat i na jednoduchém příkladu. Od bankovní instituce si vypůjčíme 100 000 CZK (půjčka 100 000), RPSN je 20 %. 20 % ze 100 000 je 20 000, celkem tedy za úvěr zaplatíte 120 000 CZK.

Vždy doporučujeme, abyste si dané RPSN sami přepočítali, abyste měli jistotu, že jste se doopravdy nenechali nachytat.

Doufáme, že pro vás už nyní nebude RPSN údaj takovou záhadou.
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Investice a spoření