Home office - má nějaké nevýhody? | VímVíc.cz

Home office - má nějaké nevýhody?

27. 03. 2018

Když se řekne práce z domova, mnoho lidí si představí dlouhé vyspávání a místo obleku pyžamo. Jenže home office sice dává nezávislost, ale vyžaduje velmi pevnou vůli a disciplínu.

19

Sladký život freelancerů

Externista, který pracuje z domova, má oproti zaměstnancům, kteří docházejí denně do práce, mnoho výhod. Sám si rozvrhuje svůj fond pracovní doby a pracuje v hodinách, kdy ví, že je nejvýkonnější. Nikdo mu neříká, co a jak má dělat, vše si určuje podle vlastních podmínek. Má svobodu pracovat v podstatě odkudkoliv na světě a že to není tak nezvyklé, dokazuje stále početnější skupina digitálních nomádů. Většina externistů potřebuje ke své práci pouze počítač, internet a pohodlnou židli. Jenže práce z domova není jen o tom, že člověk může vstávat, kdy chce. Na home office musí být člověk stavěný. S jakými problémy se volnonožci potýkají?

Home office nabízí lidem svobodu volně nakládat se svou pracovní dobou i místem, odkud budou pracovat.

Motivace, disciplína a vůle

Než se pustíte do práce z domova, zamyslete se, jestli máte dostatek pevné vůle, abyste se sami donutili soustředěně pracovat a ničím se nerozptylovat. Doma vám nebude šéf dýchat za krk a kolegové vás nebudou uhánět kvůli práci, na kterou čekají. Když vám ráno zazvoní budík, musíte se sami motivovat k tomu, abyste ho nezamáčkli, protože nemusíte být v práci v konkrétní hodinu. Také riziko prokrastinace je výrazně vyšší, když jste sami doma. Mnoho freelancerů raději chodí pracovat do coworkingových center, aby si vytvořili dojem pracoviště. Jenže za taková místa se platí a tudíž se to promítá do ceny vaší práce.

Home office vyžaduje velmi silnou vůli a motivaci vykonávat pravidelně svoji práci. Nikdo vás nebude kontrolovat, jestli pracujete.

Benefity pro zaměstnance

Když člověk pracuje na živnostenský list nebo na dohodu, což jsou nejčastější formy práce z domova, nemá nárok na standardní zaměstnanecké benefity. Oficiální placená dovolená ani příplatky za práci o svátcích a víkendech neexistují. Buď pracujete a vyděláváte nebo nepracujete a nedostanete nic. Komplikovanější je to také s nemocenskou. Nikdo vám nedá pracovní počítač, mobil, kancelářské vybavení, ani nezaplatí energie, případně prostor, který si pronajímáte. V home office nedostanete kávu a ovoce zdarma, jak v dnešní době zaměstnavatelé s oblibou nabízejí, ani příspěvky na sport či kulturu. Práce z domova také neposkytuje jasně oddělený pracovní prostor a dobu. Musíte si sami vytvořit mechanismy, které psychologicky práci od volna oddělí. Kromě toho musíte velmi dobře zvládat time management, aby se vám nestalo, že budete pracovat od rána do večera, sedm dní v týdnu.

Pokud budete pracovat sami na sebe, nedostanete klasické benefity pro zaměstnance, přičemž nejpalčivějším problémem je dovolená, kterou vám nikdo nezaplatí.

Lidský faktor

Práce z domova je osamělá činnost. Pokud nepracujete z coworkingového centra nebo jiného veřejného prostoru, může se vám velmi jednoduše stát, že za celý den nepromluvíte slovo s živou duší. Nemáte žádné kolegy, se kterými byste o polední pauze probrali, co je nového a jaké máte plány na víkend. Home office v lidech často vyvolává pocit, že vlastně nic neděláte a povalujete se doma. Z toho mohou vznikat i vztahové problémy, když váš partner či partnerka předpokládají, že například zvládnete domácí práce, zatímco oni jsou v zaměstnání. Jako pracující z domova a na volné noze se připravte také na to, že vás občas bude čekat práce po večerech a o víkendu.

Home office může často způsobit pocit osamělosti. Tomu je třeba předcházet častějšímu styku s lidmi.

Jaká práce jde dělat z domova?

Nejspíše vás nepřekvapí, že mezi nejčastější "home office" pracovní pozice patří redaktoři, programátoři, designéři, umělci anebo architekti. Práce z domova na PC je ale také možným benefitem pro povolání jako je – účetní, manager nahrávací společnosti nebo třeba módní návrhář

Ve kterých firmách můžete pracovat z domova

Jednou z největších firem je Amazon, home office nabízí také česká technologická firma STRV nebo VímVíc. Je jich ale samozřejmě celá škála a většinou je možnost práce z domova na dohodě se zaměstnavatelem.

Tip: Pracujete na home office a trávíte hodně času doma? Zpříjemněte si dny novým bazénem nebo saunou z e-shopu Marimex.cz. Veškeré produkty pořídíte levněji, když na objednávku uplatníte Marimex slevový kupón.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní právo Uvnitř firem a kanceláří