16. 07. 2017

Chcete změnit práci a potřebujete trochu „vyšperkovat" životopis zdarma? Mrkněte se na vzory životopisů zdarma a přečtěte si tipy na to, jak napsat kvalitní životopis. Odkaz na stažení najdete uprostřed článku.

Dobrý životopis vám u personalisty jenom pomůže

Jak napsat životopis

Pokud chcete na potenciálního zaměstnavatele zapůsobit, je třeba, aby vás životopis vypadal prostě skvěle. Přestože totiž třeba máte dobré zkušenosti, je také důležité zvýraznit ty, které personalistu skutečně zaujmou, protože jsou relevantní. Pokud si nejste jisti, pomůže vám také kurz Jak napsat kvalitní životopis.

V životopise zvýrazňujte pouze relevantní praxe a zkušenosti.

Životopis vzor

Relevantní informace jsou takové informace, které se vztahují ke konkrétní pozici. Pokud se tedy hlásíte na pozice do kanceláře, pravděpodobně personalistu zaujme praxe, která nějak s danou pozicí souvisí. To, že občasně prodáváte ve stánku na festivalu, se tedy do životopisu pro tuto pozici příliš nehodí. Na druhou stranu ale platí, že nemusíte ovšem vypisovat pouze podobné pozice. Zaměstnavatele zaujme, že máte zkušenost i z jiného odvětví, které se třeba vzdáleně s danou pozicí pojí. Pokaždé tedy při vyplňování vzorového životopisu používejte hlavně selský rozum.

Podívejte se také na to, jak napsat motivační dopis.

Vzor životopisu zdarma

Životopis by měl vypadat opravdu vzorově. Proto, pokud vás vzory životopisů zdarma zajímají, určitě trochu prohledejte internet a zkuste najít nějaké vzory životopisů. Postahujte je a můžete se inspirovat. V našem rozhovoru ovšem personalistka radí, abyste si životopis nestahovali, ale abyste si jej raději napsali sami. Pokud si ale vůbec nevíte rady, tak se můžete inspirovat i naším životopisem.

Vzor životopisu ke stažení a inspiraci

Strukturovaný životopis

Vzor životopisu se hodí pro inspiraci, pokud si nevíte rady. Většinou v profesi využijete takzvaný strukturovaný životopis. Jedná se o vizitku vašeho profesního života, která by měla působit profesionálně. Napsání kvalitního strukturovaného životopisu ovšem není tak jednoduché, jak se zdá a je třeba projít několik vzorových životopisů, než zjistíte, jak by měl správný strukturovaný životopis vypadat.

Pro napsání profesionálního a kvalitního strukturovaného životopisu je vhodné projít různé vzory životopisů.
Vzor životopisu ke stažení vám ulehčí práci

Jak napsat životopis

Nejen tehdy, pokud vytváříte strukturovaný životopis, měli byste se řídit formálními pravidly, které je vhodné dodržet. V podstatě se jedná o to napsat životopis tak, aby byl co nejlépe čitelný, a vyzdvihoval graficky vaše zkušenosti a znalosti. Proto vám poslouží jakási šablona životopisu. Jednoduše, vytvořit profesionální a hlavně přehledný životopis.

Snahou by mělo být vytvořit profesionální a hlavně přehledný životopis.

Struktura životopisu

Jak byste měli při tvorbě životopisu postupovat aneb co napsat do životopisu nejdříve a co naposled? Pro lepší představu přidáváme obsah, kde vám vzorový životopis může posloužit jako šablona.

  • 1. Hlavička životopisu a vaše fotografie
  • 2. Vzdělání
  • 3. Pracovní zkušenosti
  • 4. Kurzy
  • 5. Počítačové znalosti
  • 6. Jazykové znalosti
  • 7. Vlastněné průkazy (řidičský, potravinářský a další, …)

Co můžete do životopisu přidat?

V dnešní době je velké množství životopisů zasíláno online, z čímž se rozšiřují i vaše možnosti, jak životopis vyšperkovat. Není překvapením, že sociální sítě dnes ovlivňují mnohé, včetně právě výběru zaměstnanců. Pokud se o svůj profil dobře staráte a máte pocit, že by mohl oslovit, nebojte se přidat i adresu na něho. V určitých povoláních můžete oslovit například i krátkým videem nebo fotografiemi. S tím, jak vylepšit životopis, aby zaujal v roce 2018 vám pomůže také jeden z našich článků, kde se dozvíte další užitečné tipy a triky.

Zaměstnavatelé si čím dál více váží originality jednotlivých uchazečů.

Na co při psaní životopisu nezapomenout?

Jen relevantní zkušenosti – Až budete psát životopis, tak pamatujte na to, že personalistu zajímají pouze zkušenosti, které souvisí s pozicí na kterou se hlásíte. Vynechte proto staré brigády a ty zkušenosti, které s danou pozicí vůbec nesouvisí.

Jednoduchost – Možná byste nejraději barvitě popsali vaši praxi, zkuste se ale spíše držet hesla "v jednoduchosti je krása".

Jasná struktura – Tento bod tak trochu souvisí s bodem předchozím. Nejen, že životopis by měl být jednoduchý, ale také by měla být na první pohled jasná jeho struktura. Oddělujte jednotlivé sekce a nebojte se zvýraznit některé minulé pozice.

Nejvíce 2 strany A4 – I když se vám zdá, že máte co sdělit, nepřehánějte to. Stačí jedna stránka zkušeností a druhá s přílohami.

Tím je článek o vzorech životopisů téměř u konce. Nezapomeňte však, že ideální vzor CV vlastně neexistuje. Je dobré se držet ukázek a šablon, rozhodující jsou ale vždy vaše zkušenosti a dovednosti.

Podívejte se na aktuální nabídky práce a zaregistrujte se na kariérní portál VímVíc, ať vám už žádná skvělá pracovní nabídka neunikne.

Zpět na seznam