Jak oslovit motivačním dopisem? Pracovní pozice snů na dosah! | VímVíc.cz

Jak napsat motivační dopis, který zaujme?

26. 05. 2019

Perfektně sepsaný životopis v češtině nebo i v angličtině je dnes při hledání zaměstnání již samozřejmostí. Pokud tedy hledáte práci, ať už v Čechách nebo v zahraničí, a chcete být při hledání práce úspěšní, musíte nabídnout něco víc, čím potencionálního zaměstnavatele zaujmete. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je napsat perfektní motivační dopis.

Motivační dopis

Dneska už firmy často ke svým inzerátům připisují, že kromě životopisu požadují i motivační dopis. Není ovšem nic špatného na tom, když jste proaktivní a motivační dopis napíšete i v případě, že jej potencionální zaměstnavatel nevyžaduje.

Co je motivační dopis?

V motivačním dopisu byste měli vyzdvihnout Vaše přednosti a na jejich základě předvést, proč právě vy jste pro nabízenou pozici správnou volbou.

Proto nepřepisujte jen údaje z Vašeho životopisu. Spíš zahrňte informace ze životopisu, jako co máte vystudováno a jaké máte pracovní zkušenosti a na nich ilustrujte, co jste se díky tomu naučili.

Stručně a jasně

Váš motivační dopis by měl toho, kdo jej čte, přesvědčit, že Vy se na danou pozici hodíte. Zároveň to ale nemá být esej na deset stránek, kde budete popisovat, jak se u Vás od mala projevovaly vůdčí schopnosti, a jak už od školky umíte pracovat v týmu. Doporučená délka motivačního dopisu by neměla překročit jednu A4.

Motivační dopis - vzor

Když reagujete na pracovní nabídku, podívejte se, zda v inzerátu stojí nějaké konkrétní jméno. Pokud ano, adresujte dopis přímo na danou osobu. Stejně tak, pokud se snažíte získat práci v nějaké firmě a aktivně ji oslovujete. Podívejte se na webové stránky, kde bude jistě kontakt a snažte se firmu oslovit přes konkrétního člověka.

Jak to má tedy vypadat?

V úvodním odstavci byste měli napsat, kde jste na pracovní nabídku narazili, kdy jste na ní narazili a o jakou konkrétní pracovní pozici máte zájem. Některé firmy mohou dávat najednou inzerátů víc na různé pracovní pozice. Proto buďte konkrétní, ať se vyhnete zbytečným nedorozuměním.

V dalším odstavci napište, proč Vás nabídka oslovila a proč se na tuto pozici hodíte. V této části můžete vypsat nějaké informace o Vás, jako čeho jste dosáhli a jaké jsou Vaše schopnosti: co máte vystudováno, cizí jazyky, schopnost práce s počítačem nebo jiné skutečnosti, které jsou relevantní pro nabídku, na kterou reagujete.

Ke konci můžete vypsat, jaké jsou Vaše přednosti. Vlastnosti, které potencionální zaměstnavatel rád uslyší, jsou například dochvilnost, flexibilita nebo zodpovědnost. Zároveň se ale nestyďte přiznat, pokud Vám něco nejde. Nemusíte psát, že jste bezchybní a že vše na co sáhnete, dopadne perfektně.

  • TIP: Nezapomeňte v hlavičce dokument uvést kontaktní informace! Občas se odpovídá na inzeráty rovnou přes pracovní portály, a proto je nutné nezapomenout zmínit kontakt! Zde platí heslo: Čím víc, tím líp. Proto napište jak Váš kontaktní e-mail tak i telefonní číslo.

Vašim cílem je, přesvědčit člověka, který si Vás motivační dopis čte, že chcete pracovat, že se chcete zdokonalovat a také, že se nebojíte uznat chybu. Zkrátka že budete pro jeho tým nebo firmu přínosem. Pokud jste tedy akorát narazili na vysněnou pracovní nabídku, s kvalitním motivačním dopisem, jste o jeden krok k ní blíž.

Témata:

CV / Životopis Pracovní pohovor Nastartuj kariéru Jak být úspěšný Personalistika a lidské zdroje