Nejoblíbenější zaměstnanecké benefity | VímVíc.cz

TOP 7: Nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

Benefity jako MultiSport karta nebo stravenky jsou skoro samozřejmostí. Zahraniční, ale i české firmy nabízejí vedle mzdy, také jiné benefity, které jsou především pro přilákání a udržení si kvalitních zaměstnanců. Benefity se mění podle toho, jaké jsou právě trendy. Pojďte se podívat na top 7 nejoblíbenějších zaměstnaneckých benefitů.

Benefit a benefity

Zaměstnanecký benefit je výhoda, kterou nabízí zaměstnavatel svému zaměstnanci navíc ještě k pravidelné mzdě. Benefity nejsou vymahatelné ani nijak povinně stanovené ze strany zákona. Mohou být jak peněžní, hmotné tak i v podobě nějaké služby. Příklady benefitů:

TOP 7: Nejoblíbenější zaměstnanecké benefity

K čemu jsou benefity?

Zaměstnavatelé využívají benefitů k motivování a zároveň k udržení kvalitních zaměstnanců. Nárok na benefity nezíská ten zaměstnanec, který uzavře smlouvu o díle a jiné podobné výjimky.

Pro výpočet čisté mzdy se používá online nástroj mzdová kalkulačka. Výpočet čisté mzdy se zobrazí během pár minut.

Zaměstnanecké benefity jsou ve většině případů poskytována plošně, jen u některých se přihlíží k funkci nebo postavení zaměstnance. Z některých výhod mohou těžit totiž i členové rodiny zaměstnance. V současné době přibývá firem, které nabízí benefity i mimo běžné smlouvy, tzn. pro zaměstnance, kteří mají smlouvu typu DPP nebo DPČ atd. Nejžádanější benefity jsou:

 • Služební auto i k soukromým účelům
 • Třináctý plat
 • Bezúročná půjčka zaměstnanci
 • 6 týdnů dovolené
 • Pružná pracovní doba

Cafeteria Systém

V případě, že každý zaměstnanec má na benefity odlišné požadavky, zaměstnavatel to může vyřešit tzv. Cafeteria Systémem. Tento systém umožňuje zaměstnancům si vybrat z nabízených alternativ podle sebe. V nabídce je řada odlišných benefitů, ze kterých si každý z pracovníků vybere podle svého uvážení a podle svých potřeb.

Firma tak může ušetřit na výhodách, které se jeví jako neatraktivní. Samotný výběr z dané nabídky, dává zaměstnancům větší pocit autonomie a rovnoprávnosti. Vzhledem k tomu, že se v podstatě zaměstnanec sám ohodnotí má i větší motivační zdroj. Nevýhodou tohoto systému je jeho složitost oproti jednoduše nastaveným a jasně přiděleným výhodám.

Sodexo benefity

Společnost Sodexo poskytuje zaměstnanecké benefity již od roku 1966. Sodexo pracuje s více než 375 000 společnostmi ve 32 zemích světa. Snaží se motivovat přes 25 milionů zaměstnanců. Benefity Sodexo se řadí do více kategorií. Nejvíce využívanými produkty jsou benefity zaměřené na stravování. Těsně za ním najdeme volnočasové produkty.

Nově jsou k dispozici daňově nejvýhodnější stravenky. Stravenka roku 2020 má hodnotu až 131 Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí zvyšuje od 1. ledna 2020 hodnotu stravenky na pracovních cestách na 103 Kč na den. V České republice využívá stravenky více než 1,3 milionů zaměstnanců. Tuto stravenku přivítají jak zaměstnanci tak i zaměstnavatelé.

Edenred benefity

Společnost Edenred poskytuje zaměstnanecké benefity pro více než 23 000 společností a veřejných institucí. Na českém trhu působí už 25 let. Společnost najdete ve 45 zemích světa. Edenred se řídí několika prioritami, díky kterým se drží na prvních příčkách českého trhu. Snaží se vytvářet jednoduché řešení benefitů a motivačních programů.

Produkty společnosti Edenred mají více podob. Edenred nabízí benefity ve formě karet, papírových poukázek i online benefitů. Nejznámější benefitem je stravenka. Nejčastěji pochází právě od společnosti Edenred - Ticket Restaurant, která řeší problém jak na straně zaměstnavatele tak i na straně zaměstnance. Pro zaměstnance přináší možnosti kvalitního jídla v síti restaurací po celé České republice. Pro zaměstnavatele představuje úsporu na daních.

1: Home-office

Stále více roste poptávka po zaměstnání, které můžete vykonávat z domova. Tzv. home-office vyhledává čím dál tím větší část uchazečů. Někteří zaměstnavatelé nabízí možnost home-office určité dny v týdnu nebo v měsíci. Výhodou je, že si zaměstnanec může rozvrhnou práci při home-office podle sebe. Tento benefit ocení především ženy na mateřské dovolené nebo ti, kteří musí pravidelně dojíždět na pracoviště.

Home-office má ale také velikou nevýhodu. Problém může nastat ve chvíli, kdy se začne řešit například pracovní úraz. Zaměstnanec není schopen stoprocentně dosvědčit, že se mu úraz stal při výkonu práce a ne ve volném čase. I přes to, jak je home-office složitý k provedení, tak je vysoce žádaný.

2: Sabbatical

Sabbatical neboli neplacené volno po celý rok slouží k duševní očistě v délce až několika týdnů. Tento benefit můžeme vídat čím dál tím častěji. Tento typ volna vyhledávají především zaměstnanci na vysoce postavených pozicích, jako například manažerské profese. Sabbatical je určen hlavně pro profese, které vyžadují dlouhodobý stres a psychické vypětí. Díky sabbaticalu byste měli předejít syndromu vyhoření.

Místo sabbaticalu můžou zaměstnavatelé nabízet také celoroční dovolenou v rozsahu 365 dnů v roce. To znamená, že zaměstnanec si může vzít dovolenou podle jeho potřeb. Paradoxem je, že zaměstnanci si často svojí dovolenou nevyčerpají a to z jednoho prostého důvodu. Bojí se, že v případě, že by se něco stalo, oni by už neměli nárok na volno.

3: Péče o zdraví zaměstnanců

Zdraví zaměstnanců by mělo být prioritou každého zaměstnavatele, protože zdravý zaměstnanec = výkonný zaměstnanec. Standardem na pracovišti by mělo být poskytnutí občerstvení, ve formě nápojů, tak ale jídla. Někde dokonce zaměstnavatelé poskytují občerstvovací bary po celý den.

Ke zdraví zaměstnanců přispívají také relaxační zóny na pracovišti. Během pracovní doby tam mohou zaměstnanci zajít na krátký odpočinek. Takové relaxační zóny by měly být vybavené relaxačními křesly, lehátky, dokonce i nějaké herní prvky - šipky, kulečník, stolní fotbal. Zóna by měla být takovým místem, kde se zaměstnanci mohou odreagovat.

4: Podpora rodičovství

Mateřství i rodičovství silně ovlivňuje profesní kariéru jak otce, tak i matky. Rodiče si musí rozdělit čas tak, aby byli výkonní v práci, ale i doma, což není lehký úkol. Řešení takového problému může být nabídka firemní školky, dětské skupiny nebo příspěvek od zaměstnavatele na školku nebo tzv. školkovné.

5: 5 hodinový pracovní den

Pětihodinový pracovní doba vznikla původně jako experiment. Muž, který ji vymyslel vycházel ze svých vlastních zkušeností s efektivitou práce. Nejdříve to zkusit u sebe ve firmě tak, že po obědě šli zaměstnanci prostě kam chtěli. Do kina, na pláž, domů, kamkoliv, jen ne zpátky do práce. Průzkumy ukazují, že zaměstnanci stráví až 61 % svého času v práci neproduktivními činnostmi.

Jejich neefektivita má dopad také na jejich psychiku a loajalitu vůči zaměstnanci. Pětihodinový pracovní den se tak osvědčil a dnes ho využívají ve firmách po celém světě. Takový pracovní den vypadá tak, že pracujete od 8 ráno do 1 hodiny odpolední. Podmínkou pro pětihodinový den je, že neklesnou zisky. V případě, že je potřeba, zaměstnanci budou pracovat déle.

6: E-stravenka

Na český trh přichází v roce 2020 nový typ stravenky. Tzv. e-stravenka nabízí celou řadu výhod. Díky nové elektronické e-stravence se zbavíte nadbytečné administrativy, všude zaplatíte na korunu přesně. To znamená, že už nikdy nebudete muset řešit, jestli v dané restauraci na stravenky vrací nebo ne. Dokonce si můžete ke každé e-stravence objednat ještě jednu pro vašeho rodinného člena.

7: Spací boxy

Jedním z nejoblíbenějších benefitů jsou spací boxy na pracovišti. Jestliže máte možnost si po obědě na chvíli lehnout, určitě nebudete chtít svojí práci jen tak opustit. Možnost si jít kdykoliv odpočinout a vzdálit se na chvíli od počítače je skvělou odměnou od zaměstnavatele.

Zajímavosti: neobvyklé benefity

  Firemní komorník
 • Jestliže potřebujete jít na poštu, ale nemáte úplně čas čekat tu dlouhou frontu nebo nesnášíte běhání po úřadech? Jedním z neobvyklých byť chtěných benefitů je tzv. firemní komorník, který za vás vyzvedne balíček na poště. Vám tím ušetří spoustu času, který můžete věnovat své práci.
  Nevyhoditelní
 • Většina zaměstnanců investuje více úsilí do své práce jen proto, že se bojí, že by je mohl nahradit někdo mladší nebo více kompetentní na tu danou pozici. Jestliže získáte status nevyhoditelnosti, tak vám nic podobného hrozit nebude. V některých firmách ho získáte po několika letech dobře odvedené práce - po 3 nebo 5 letech.
  Fitko a masér na pracovišti
 • Kromě spacích boxů vám může zaměstnavatel poskytnout fitness nebo maséra v pracovní době a přímo na pracovišti. Takové benefity jsou většinou regulované mírou, to znamená, že nemůžete být na masáži celý pracovní den. Odpočinek na masáži nebo ve fitku vám může pomoct s odbouráním stresu nebo předejít syndromu vyhoření.
  Příspěvek na svatbu
 • Někteří zaměstnavatelé rádi podporují mladé páry, a proto jim také může poskytnout příspěvek na svatbu. Neočekávejte částku v řádu desetitisíců. Jedná se spíše o symbolický svatební dar. Podobný příspěvek můžete dostat také v případě, že se vám narodí první dítě.
  Bezúročná půjčka zaměstnanci
 • Ne všichni zaměstnavatelé nabízejí svým zaměstnancům výhodné půjčky. Bezúročná půjčka zaměstnanci je pro zaměstnance velmi výhodná, protože neplatí žádné úroky. Půjčka bez úroku může být poskytnuta až do výše 300.000 Kč, nad tuto částku je nutné peníze zdanit.

Jak motivují své zaměstnance Google, Facebook nebo Netflix?

Peníze za chůzi po schodech, sněžné dny nebo pandí pátky. Světoznámé americké firmy nabízejí lehce zvláštní benefity. Často Evropany překvapují svojí štědrostí.

Netflix nabízí benefit neomezené dovolené. Zaměstnanci Netflixu si můžou od roku 2004 vzít tolik volna, kolik chtějí. Díky tomu mohl Netflix zavést štědrou rodičovskou dovolenou nebo v prvním roce po narození dítěte rodiče dostávají plnou výši svého platu.

Facebook také přispívá na rodičovskou, konkrétně 4 000 dolarů za nově narozené dítě. Neobvyklejší benefit, který Facebook nabízí svým zaměstnankyním je příspěvek ve výši až 20 000 dolarů za zmražení jejich vlastních vajíček.

Google zavedl méně tradiční benefit, který se týká smrti jejich zaměstnanců. V případě, že zaměstnanec zemře, bez ohledu na to, na jaké pozici pracoval, internetový gigant Google, bude vyplácet jeho partnerovi, po dobu 10 let, polovinu jeho ročního platu. Jestliže má zaměstnanec děti, tak jeho dítě do 19 let bude pobírat od Googlu 1 000 dolarů měsíčně.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Úspěch v kariéře Uvnitř firem a kanceláří