Syndrom nemocných domů: co to vlastně je? | VímVíc.cz

Syndrom nemocných domů: co to vlastně je?

20. 03. 2018

Možná už jste také slyšeli o takzvaném syndromu nemocných domů. Víte ale co to vlastně jde? Kde se takový syndrom vyskytuje a v čem může být rizikový pro obyvatele domu? Máme pro vás článek, který vám tento problém nastíní.

14

O syndromu nemocných domů je slyšet především ve spojitosti s velkými místnostmi, kde pracuje mnoho lidí, takzvaný open space office. Tímto syndromem ale trpí například i staré domky a chaloupky. Starší budovy jsou totiž často postaveny například na místech, kde se vyskytuje radon, nebo byly upravovány v pozdější době a k úpravě byly použity nezdravé materiály.

Jak se nemocný dům projevuje

Mezi námi lidmi existují povahy, které takový nemocný dům moc dobře poznají. Většinou se ale časem syndrom nemocného domu odhalí tak jako tak. V takovém prostoru se zpravidla necítíte dobře, je vám tam nepříjemně a většinou jaksi vycítíte, že něco není v pořádku. V řadě případů skončíte u lékaře, který pak už přijde na onu příčinu, pramenící z nemocného domu.

Syndrom nemocného domu může člověka absolutně rozhodit.

Osoba, kterou například živí práce z domova a bydlí v takto poškozené budově, na tuto skutečnost přijde mnohem dříve, než někdo, kdo v tom domě bude trávit minimum času. To ovšem neznamená, že pokud se domů jezdíte jen vyspat, tak se vám taková situace vyhne. Dříve nebo později si tohoto problému všimne zkrátka každý.

Co vše je špatně

Možná si hledáte nové bydlení, třeba už jste ho dokonce našli. Co když je ale to nové hnízdečko taky nemocné? Existují indicie, které vám mohou napovědět, že je něco špatně. U starých domů je dobré dát si pozor především na to, zda se v domě neobjevují nebo někdy neobjevovaly plísně. Ty vznikají především kvůli špatnému či nedostatečnému větrání nebo vlhkosti. Už i obyčejná plíseň může být znamením, že dům je nemocný.

Vlhkost, nedostatečné větrání či málo světla, to vše je pro budovu špatné.

Stále oblíbenější kancelářské budovy, které nemají jediné okno, jsou celé prosklené nebo mají dokonce jen malinká okénka, která se nedají ani otevřít a veškerý vzduch má tedy na starosti ventilace, jsou také hrozbou. Pokud tedy v budově není možné vyvětrat nebo dokonce nemůžete využívat denní světlo a jste odkázáni jen na to umělé, tak raději ruce pryč. Klasickým příkladem jsou právě dnešní open space kanceláře, které bývají v prosklených budovách bez možnosti větrání. Klimatizace navíc skvěle roznáší jakýkoliv bacil, takže v době chřipek, je to skutečný zážitek.

Prosklené kancelářské budovy nejsou ideální stavbou pro zdraví zaměstnanců.

Dalším problémem jsou materiály. Pokud je budova postavena či „vylepšena“ z nezdravých materiálů, je téměř stoprocentní jistota, že dům bude nemocný.

Bavíme se zde například o škváře či azbestu.

Škvára

V minulém století, především v jeho druhé polovině, se ve velkém množství případů používaly ke stavbám tvárnice vyráběné z betonu a škváry. Jako vylepšení se do tvárnic přidával popílek z tepelných elektráren. Tento přídavek byl však v několika málo případech radioaktivní. Ačkoliv skutečně nešlo o mnoho případů, do dnes se mohou objevit domy, kde se tyto tvárnice najdou. Radioaktivita se pak může ze stěn uvolňovat a to je zdraví škodlivé. Radioaktivní záření má totiž velice blízko k rakovině.

Azbest

Azbest byl dříve považován za naprosto ideální materiál. Byl pevný, nehořlavý a dostupný. Do dnes se s ním můžete setkat, a to především na střechách, jako vlněné pláty. Dříve se také z tohoto materiálu vyráběly například trubky. Pokud se azbest nechává v klidu, je neškodný. Při manipulaci s ním, ale musíte být opatrní. Pokud by se například střecha vyrobená z azbestu rozbila, začnou se z ní uvolňovat mikroskopická vlákna, která člověk lehce vdechne. Pokud se azbest dostane do lidského těla, může způsobit znatelné potíže s dechem nebo dokonce rakovinu plic.

Azbest byl považován za ideální materiál, dnes je ale práce s ním velice nebezpečná.

Azbest je vysoce nebezpečný pro lidi ve stavebních firmách. Pracovníci mají na starost sundávání a rozbíjení střech. I přes opatrnou manipulaci, je však riziko vdechnutí mikroskopických vláken vysoké. Navíc se vlákna azbestu mohou rozlétnout a ohrozit i lidi v okolí stavby.

Radon

Ačkoliv se radon nepoužívá jako stavební materiál, i tak může budovy ohrožovat. Jedná se především o starší budovy, jelikož novostavby jsou proti němu izolovány. Staré stavby ovšem izolaci proti radonu nemají a ten do nich tak může vnikat z jejich podloží. Radon je plyn, a ačkoliv ho necítíme ani nevidíme, je nebezpečný, jelikož je radioaktivní a zvyšuje riziko rakoviny plic.

Radon je rizikový především pro staré budovy, které proti němu nejsou izolovány.

Jak se izolovat od radonu při stavbě nového domu vám poradí zkušený projektant. Starý dům se ale většinou už dokonale zachránit nepovede. Prevencí proti radonu je ale pravidelné odvětrávání. Je nutné stále větrat prostor pod podlahou přízemí. To pomohou vyřešit například větrací jímky či tunely. Pokud domu náleží sklep, pak je dobré ve sklepě stále větrat.

Rada na závěr

Pokud si hledáte nové bydlení, rozhodně se ptejte na všechny materiály použité při stavbě a podobně. A jestliže máte problémy s financováním bydlení, stát vám může být nápomocen příspěvkem na bydlení, za to si sice nekoupíte nový dům, ale při placení nájemného, to jistě přijde vhod. Příspěvek na bydlení můžete využít na byt nájemní, ale také na ten, který máte v osobním či družstevním vlastnictví.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života Ze života firem a kanceláří