Studenti a daňové přiznání | VímVíc.cz

Studenti a daňové přiznání

14. 03. 2018

Přivýdělek ke studiu není nic zvláštního, ať už jste na vysoké nebo střední škole. Jak je to ale v takových situacích s daňovým přiznáním? Je nutné a vyplatí se ho podat? Na tyto i další otázky najdete odpovědi v našem článku.

Studenti a daňové přiznání

Nebojte se daňového přiznání

Daňové přiznání není žádná velká věda. Ne pro každého studenta je toto přiznání povinné, někdo se mu může vyhnout, což je ale spíše na škodu. Daňové přiznání student musí podat ve chvíli, kdy například pracoval během roku pro více zaměstnavatelů najednou nebo k zaměstnání ještě navíc podnikal. Povinnost podat daňové přiznání vzniká také ve chvíli, kdy by měl student příjem ze zaměstnání a navíc i z kapitálového majetku či pronájmu.

Ne každý student má povinnost podat daňové přiznání.

Naopak studenti, kteří mají příjem pouze z jednoho zaměstnání, daňové přiznání podávat nemusí. Překonat ale tu trochu papírování a daňové přiznání podat se studentům vyplatí, jelikož jim vznikne nárok na daňový přeplatek. Do daňového přiznání se ale nikdy nevkládají příjmy, ze kterých byla sražena 15% srážková daň. Taková situace nastává například ve chvíli, když student pracuje na dohodu o provedení práce, ale nepodepíše prohlášení k dani.

Se studiem může skvěle pomoci a podpořit Primát. Portál Primát je online prostor, kde si studenti navzájem pomáhají sdílením studijních materiálů a hodnocením škol a vyučujících.

Pomoct může roční zúčtování

Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale nejjednodušší varianta, jak vyřešit vše okolo daňového přiznáni, je nechat si zaměstnavatelem udělat takzvané roční zúčtování. Žádat o něj můžete za předpokladu, že jste podepsali prohlášení k dani a do 15. února mu doručíte všechny potřebné dokumenty. Dodat mu můžete například i potvrzení o darování krve nebo doklad o platbě za životní pojištění.

Darováním krve nebo platbou životního pojištění si lze snížit základ daně.

Roční zúčtování lze provést pouze za předpokladu, že jste během roku pracovali pouze u jednoho zaměstnavatele nebo vaše zaměstnání na sebe navazovala a nepřekrývala se. Pokud se vás týká druhý případ, roční zúčtování za vás bude samozřejmě dělat aktuální zaměstnavatel. Budete mu ovšem muset doručit potvrzení o zdanitelných příjmech od všech předchozích zaměstnavatelů.

Roční zúčtování není povinnost

Ačkoliv roční zúčtování není povinnost, je škoda si ho nezajistit. Zaměstnavatele o to musíte sami požádat, zúčtování vám totiž nevystaví automaticky. Pokud byste si o zúčtování nepožádali, můžete zbytečně přijít o vratku daně.

Roční zúčtování není samozřejmost, zaměstnavatele o něj musíte požádat.

Vždy pokud je to možné nezapomínejte podepsat prohlášení k dani, které můžete znát také jako tzv. růžové prohlášení. Jeho nepodepsání může značně ovlivnit vaši čistou mzdu, ale i daňové přiznání. Pokud by vás zajímalo, jak jste na tom s daněmi vy, pak je dobré vědět, že existuje daňová kalkulačka, která vám s jejich výpočtem pomůže během pár minut.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pracovní smlouvy Platy a platové třídy