Spořící účty 2018 – Srovnání | VímVíc.cz

Spořící účty 2018 – Srovnání

26. 04. 2018

Uvažujete o založení spořícího účtu, ale nevíte, kde ho nejvýhodněji sjednat? Možná budete překvapeni, kdo stojí v popředí. To, jaká banka je nejvýhodnější, si ověříme na jejich zhodnocení sto tisíc a milionu korun.

Srovnání spořících účtů

V popředí jsou nováčci

Už před několika měsíci byl vidět tento jev, kdy se na první příčky mezi nejvýhodnější spořící účty začali řadit nováčci ve sféře bankovnictví. Na začátku letošního roku obsadila první místo Banka Creditas, která patří také mezi nové společnosti. Dnes je na tomto místě další nová společnost, a to Hello Bank. Ta vznikla teprve na konci minulého roku, a to odštěpením od společnosti Cetelem. Tato banka, které patří do francouzské finanční skupiny BNP Paribas, se stala velmi rychle oblíbenou mezi lidmi. Své místo v popředí všech spořících účtů si vysloužila březnovým zvýšením úrokové sazby z 0,3 na 0,6 %.

Ani Banka Creditas neusnula na vavřínech a s úrokovou sazbou se snaží něco dělat. Rozhodla se tedy pro všechny spořící účty založené od 1. 4. 2017 zvýšit základní úrokovou sazbu na 0,5 %. Další institucí, která se snaží nováčkům vyrovnat, je již ne tak nová spořitelna Wüstenrot. Ta od dubna do konce června umožňuje zhodnocení až 1,2 % ročně. Má to ale háček, tento výhodný úrok platí pouze pro nově vložené peníze v tomto období.

Nejvýhodnější spořící účty vám momentálně nabídkou nové společnosti na trhu.

Inflace převyšuje úrokové sazby

Ačkoliv byl za poslední rok zaznamenán výrazný pokles inflace, a to z 2,6 % na 1,7 %, pohybuje se stále v mnohem vyšších hodnotách, než jsou úrokové sazby u spořících účtů. Určitě je tedy na místě uvažovat o nějaké investici. Momentálně se za výhodnou opět považuje investice do diamantů. Pokud se takového kroku například z nedostatku zkušeností bojíte a zvolíte raději uložení peněz na spořícím účtu, musíte počítat s tím, že budou vaše úspory ztrácet hodnotu. A změna se bohužel neočekává ani do budoucna. Ačkoliv by měla inflace nadále mírně klesat, stále bude vyšší než úrokové sazby.

Inflace je i přes její pokles stále vyšší než úrokové sazby u spořících účtů.

Úrokové sazby určuje ČNB

Výši úrokových sazeb ovlivňuje především Česká národní banka. Od té se ale očekávala značně větší aktivita v ohledu úroků. Neochota zvedání úrokových sazeb je ovšem problémem celé eurozóny, což se pak odráží právě na situaci v České republice. ČNB ale bude muset v tomto roce ještě alespoň jednou hodnotu úrokových sazeb zvýšit, a to v důsledku tzv. přehřívané ekonomiky, o které se u nás v posledních dnech mluví.

Tento název označuje především situaci rekordně nízké nezaměstnanosti u nás, díky které nabírají platové tabulky mnohem vyšších hodnot. Firmy se čím dál více setkávají s nutností přeplácení zaměstnanců, aby o ně nepřišly, jelikož množství nabídek práce by mohlo být brzy vyšší než počet samotných uchazečů.

Úroková sazba bude zvýšena na 1 %, očekávat toto navýšení můžeme ale pravděpodobně až ke konci letošního roku. Někteří lidé poukazují na fakt, že hypoteční sazby se zvyšují, ale těch v případě spořících účtů se to nijak nedotýká. To je způsobeno tím, že hypoteční sazby nezávisí na hladině úrokových sazeb na trhu. Dalším důvodem, proč úrokové sazby u spořících účtů nerostou, je fakt, že české banky mají dostatečný příjem z vkladů od klientů, takže nejsou ke zvyšování sazeb nucené. Trochu jinak tomu je právě u malých společností, které obsadily první místa, jelikož je k tomu nutí boj o klienty.

ČNB ještě alespoň jednou úrokové sazby zvedne, a to na 1 %.

Přečtěte si také, jak na výhodné spoření pro děti.

Žebříček spořících účtů

A nyní přicházíme k fázi, kdy se podíváme na zhodnocení úspor u jednotlivých společností. Souboj spořících účtů rozdělíme do dvou disciplín, a to při vkladu 100 tis. korun a dále 1 mil. korun. Na konkrétních číslech tedy zjistíme, u které banky je výhodné spoření v určité hodnotě.

Celý výpočet probíhá na základě toho, že klient ze spořícího účtu nic nevybírá ani dodatečně nevkládá. Do soutěže se nedostali spořící účty podmíněné minimálním obratem, útratou prostřednictvím platebních karet nebo povinností zřízení zpoplatněného běžného účtu. Stejně tak zde nenajdete spořící účty omezené výpovědní lhůtou. Pojďme se tedy podívat, jak jednotlivé kategorie dopadly.

Vklad sto tisíc korun

První žebříček bude tedy mezi spořícími účty s vkladem 100 tis. korun. V této kategorii obsadily první místo hned dvě banky. Ty klientům nabízí zhodnocení ve výši 0,6 %, které po roce spoření dělá 511 Kč. A o kterých bankách je řeč?

Na prvním místě se umístily společnosti Hello bank a spořící účet u Creditas. Ačkoliv je míra jejich zhodnocení na první pohled stejná, malý rozdíl zde máme. Hello bank vám tuto úrokovou sazbu zaručuje bez jakýchkoliv dodatečných podmínek, nemusíte se tedy bát, že se v průběhu něco změní. U Creditas už to tak jednoduché není. Zde je kladena podmínka, že nesmíte v průběhu čtvrtletí ze spořícího účtu nic vybrat, jinak sazba klesne na 0,5 %.

Dalšími společnostmi v pořadí jsou Sberbank se sazbou 0,53 % a ING Bank s úrokem 0,5 %. Po roce spoření tedy úspory navýšíte o 451 Kč v případě Sberbank a o 426 Kč u ING Bank.

Při vkladu 100 tis. korun je pro vás nejvýhodnější spořící účet u Hello Bank.

Top 5 spořících účtů s vkladem 100 tis. korun

  • Hello Bank! – po roce naspořeno 100 511,19 Kč
  • Creditas – po roce naspořeno 100 511,19 Kč
  • Sberbank – po roce naspořeno 100 451,44 Kč
  • ING Bank – po roce naspořeno 100 425, 83 Kč
  • Expobank – po roce naspořeno 100 255,31 Kč

Vklad jeden milion korun

V této kategorii si již Hello Bank tak dobře nevede. Její umístění je až na 7. místě. Svou pozici ale se stále stejnými podmínkami obhájila banka Creditas s úrokem 0,6 %. Po roce spoření si pak můžete přijít na 5111 Kč navíc, pokud splníte podmínku zákazu výběru v rámci čtvrtletí. Druhé místo obsadila Sberbank se zhodnocením 2 720 Kč. Na třetím místě je pak Expobank s úrokem 0,3 % a zhodnocením po roce ve výši 2 552 Kč.

Při vkladu 1 mil. korun je nejvýhodnější spořící účet u banky Creditas.

Top 5 spořících účtů s vkladem 1 mil. korun

  • Creditas – po roce naspořeno 1 005 111,94 Kč
  • Sberbank – po roce naspořeno 1 002 720,13 Kč
  • Expobank – po roce naspořeno 1 002 552,98 Kč
  • ING Bank – po roce naspořeno 1 001 870,73 Kč
  • Equa bank – po roce naspořeno 1 001 701,33 Kč
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Jak být úspěšný