Seznam dlužníků: Jak to chodí? | VímVíc.cz

Seznam dlužníků: Jak to chodí?

02. 05. 2018

Co to je registr dlužníků a jak by vás ovlivnilo to, pokud byste se do něj dostali? Přečtěte si, jak se do registru neplatičů můžete dostat a jak případně záznam z registru dlužníků smazat.

Seznam dlužníků: Jak to chodí?

Schvalování půjčky: Zásadní je registr dlužníků

Pokud si plánujete půjčit, je třeba počítat s tím, že každá banka, ale i poskytovatelé plynu, elektřiny nebo mobilního tarifu, si nejdříve pečlivě prověří zájemce o půjčku. Hlavním bodem je zejména to, zda není žadatel veden jako neplatič nebo dlužník v některém ze seznamů a registrů dlužníků. Důvodem těchto kontrol v registrech dlužníků je ověřit si, aby neměl potenciální klient posléze problémy s placením.

Půjčky pro dlužníky jsou samostatnou kategorií na půjčkovém trhu. Většina poskytovatelů nebankovních půjček, ale i těch bankovních, neposkytují půjčky pro dlužníky v registru. Jedná se o ochranu jak pro poskytovatele úvěru, tak pro samotného klienta, případně zájemce o takový druh půjčky online.

Banky i různí poskytovatelé si zjišťují, zda jejich potenciální klient není veden jako neplatič nebo dlužník v registru dlužníků.

Centrální registr dlužníků

Jestli si chcete zjistit, zda se nějaká právnická nebo fyzická osoba nachází v seznamu dlužníků, podívejte se na stránku Centrálního registru dlužníků. Můžete díky němu vyhledávat v registru a potvrzení o bezdlužnosti. Dále se dostanete i do registru dlužníků, Černé knihy nebo k upomínkové korespondenci. V centrálním registru dlužníků dále můžete také vkládat návrhy na konkurs a poté přímo konkursy na majetek. Můžete také přímo vložit dlužníka do registru. Najdete tam ale také věřitele, osoby v pátrání, neplatné doklady, obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, registr plátců DPH i kontrolu majetku nebo protikorupční linku.

Co dalšího můžete v Centrálním registru dlužníků nalézt?

  • Registr závadných webů
  • Registr advokátů
  • Registr exekutorů
  • Informace o poplatcích
  • Informace pro občany, státní instituce, PČR, OSZ, BIS aj
  • Vymáhání pohledávek
  • Mnoho dalších informací

Platit nebo neplatit DPH? Podívejte se na článek Plátce DPH nebo na to, jak si správně nechat vytvořit živnostenský list.

V Centrálním seznamu dlužníků najdete informace o problémových fyzických a právnických osobách.

Seznam dlužníků: Černá kniha

V centrálním registru dlužníků můžete najít také Černou knihu. Je to aplikace, díky které můžete veřejně sledovat seznam společností, které jsou problémové a nebo také osoby, jež mají se svým jménem a podnikáním spojenou špatnou obchodní etiku, jsou stíhány proti korupci a nebo se nacházejí v trestním řízení. V Černé knize tedy můžete najít firmy, u nichž je podezření na účast na trestné činnosti nebo proti nim bylo zahájeno trestní stíhání.

Které registry jsou používány

V České republice používáme tři hlavní registry, do kterých se zanáší informace o problémových nebo zadlužených osobách.

Registr neplatičů Solus

Nejznámější a také nejvyužívanější registr dlužníků je registr neplatičů Solus. Pokud se do něj budete chtít dostat, tak to lze velmi snadno. Používají ho totiž kromě bank také například dodavatelé energií, telefonní operátoři, ale také třeba leasingové společnosti. Sice tento registr nemá tak velkou váhu, ale stále je nejvyužívanější a může být důvodem k odmítnutí půjčky nebo třeba schválení hypotéky.

V ČR se používají hlavní tři registry dlužníků.

Bankovní registr klientských informací

V tomto bankovním registru se nachází nejen údaje o neplatičích, ale také všechny informace o těch klientech jakékoli české banky, kteří si u ní vzali úvěr. Spadá do toho také i hypotéka. BRKI je spravován společností Czech Banking Credit Bureau, která vznikla v roce 2002. D tohoto seznamu se můžete dostat také tehdy, kdy přečerpáte svůj kontokorent.

Do registru neplatičů BRKI se můžete dostat i v tu chvíli, kdy přečerpáte svůj kontokorent.

Zatímco v registru neplatičů Solos trvá záznam 3 roky, v BRKI jsou to roky 4. Nejde ho tedy předčasně nějak vymazat. Dejte si navíc pozor v tu chvíli, kdy si chcete vzít hypotéku a současně máte žádost o krátkodobou půjčku nebo čerpáte kontokorent. V takovou chvíli byste si mohli přístup k hypotéce velmi jednoduše zablokovat.

Nebankovní registr klientských informací

Tento registr slouží hlavně splátkovým a leasingovým společnostem. Záznam v registru trvá, stejně jako u předešlého seznamu dlužníků, 4 roky. A pokud se ptáte na to, jak se do těchto registrů můžete nechtěně dostat, stane se tak tehdy, kdy výrazně přesáhnete dobu splatnosti určitého vyúčtování.

Které známé firmy seznam dlužníků využívají?

Informace o tom, zda je potenciální klient bezproblémový, hledá několik firem. Jaké o například jsou?

Vodafone

Vodafone do registru dlužníků Solus nahlíží, ovšem pouze v tom případě, že mu to byl udělen klientem souhlas k nahlédnutí. Jinak tedy do registru potenciálních klientů nenahlíží. A kdy může být člověk, který má mobilní tarif u Vodafone dostat na seznam dlužníků? Zpravidla je to tehdy, pokud se zákazník zpozdí s placením faktury o 30 dní, může být do seznamu dlužníků přidán. Je tedy třeba dát si na placení faktur včas pozor.

Pokud se zpozdíte se zaplacením faktury o více, jak 30 dní, mobilní operátor vás může přidat na seznam dlužníků.

T-Mobile

T-Mobile využívá stejně jako Vodafone také registr dlužníků Solus. Pokaždé, když sjednává novou smlouvu, tak do seznamu dlužníků T-Mobile nahlíží. A kdy se bát toho, že byste se dostali na seznam dlužníků? Zpravidla je to tehdy, kdy nezaplatíte minimálně dvě faktury a nebo se, stejně jako u Vodafone, zpozdíte s placením o 30 dní.

Komerční banka

Komerční banka používá registr BRKI. Do něj zaznamenává, pokud má klient pozitivní splátkovou historii, ale také bohužel to, zda se dopustil neuhrazení nějaké dlužné částky. Můžete se tedy, pokud jste klientem Komerční banky a máte problémovou splátkovou historii, do seznamu dlužníků dostat. Kromě BRKI Komerční banka využívá také seznam dlužníků Solus.

Co dělat, pokud máte záznam v seznamu dlužníků?

Jestliže se dostanete do registru dlužníků, pak vás může čekat mnoho nepříjemností. A to zejména například tehdy, kdy se snažíte o to, dostat schválení na hypotéku nebo jinou splátku. Je třeba dát si pozor i na nízké dlužné částky. Jak jednou dlužíte, a to třeba i jednu korunu, tak budete po 3- 4 roky vedeni v některém z registrů jako dlužník. Smazat tedy takový záznam opravdu nejde. Pouze tehdy, pokud by byl vytvořen neprávem.

Jak jednou dlužíte, a to třeba i jednu korunu, tak budete po 3- 4 roky vedeni v některém z registrů jako dlužník.

Jste v registru omylem?

Pokud máte pocit, že jste se do registru dlužníků dostali omylem, vaše jediná možnost je obrátit se na správce registru, ve kterém jste se našli. Správce tohoto registru poté může kontaktovat toho, kdo záznam vytvořil, a jestliže se ukáže, že máte pravdu a skutečně jste veden v daném seznamu dlužníků neprávem, budete ze seznamu dlužníků vymazáni.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy