Roaming v roce 2018 – Čeká nás zlevnění? | VímVíc.cz

Roaming v roce 2018 – Čeká nás zlevnění?

14. 03. 2018

Roaming, volání do zahraničí i internet v EU stále zlevňují. I přesto za mobilní data budeme v zahraničí platit. Na kolik vás přijdou poplatky za telefon v zahraničí v roce 2018?

Roaming

Konec roamingových poplatků

V polovině loňského roku vydala Evropská komise novou směrnici, která upravuje pravidla pro roaming ve všech osmadvaceti členských zemích EU a ve třech zemích Evropského hospodářského společenství. Tato regulace vám zaručuje, že můžete po celé Evropské unii telefonovat, posílat SMS a používat mobilní data jako v České republice v rámci vašeho tarifu. Má to ale několik háčků.

Od června 2017 zaplatíte za volání a internet po celé EU jako v ČR.

Roaming jako doma, ale…

Nová regulace EU by měla zaručovat, že volání do zahraničí i z ciziny, psaní zpráv a internet vás bude stát za hranicemi stejně jako doma. Samozřejmě ale podle toho, jaké tarify máte. Prvním omezením je zakázaný tzv. permanentní roaming. Tato výjimka má zamezit, aby lidé trvale používali výhodnější tarif sousední země. V českém kontextu to konkrétně znamená používání výrazně lacinějších polských tarifů. Operátoři tak získali možnost vás monitorovat a v případě pochybností po vás žádat vysvětlení. Pokud roaming zneužijete, můžete za to být penalizováni. Na tento problém si dejte pozor, pokud zvažujete dlouhodobou práci v zahraničí.

Jednou z výjimek je tzv. permanentní roaming, který zakazuje dlouhodobé využívání levnějších tarifů sousední země.

Internet v zahraničí jen omezeně

Kromě permanentního roamingu se při cestě do zahraničí v rámci EU musíte připravit na další omezení. Tím je limit na mobilní data, která můžete využít. Množství dat udávají tarify v kombinaci s poplatky za 1 GB (gigabyte). K tomu, abyste si vypočítali, kolik dat budete moci v zahraničí využít, potřebujete tři čísla. První je velkoobchodní cena za 1 GB, která je dána tabulkově. Pro rok 2018 je stanovena na 6 euro. V roce 2019 klesne na 4,5 eura a cena se bude postupně snižovat až do roku 2022, kdy bude činit 2,5 eura. Další proměnné jsou výše vašeho tarifu bez DPH a aktuální kurz eura.

Limit na využití mobilních dat se určuje podle fixně stanovené ceny za 1 GB, výše vašeho tarifu a aktuálního kurzu eura.

Výpočet ceny mobilních dat v zahraničí

Zjistit, do jaké míry budete mít internet v zahraničí zadarmo a od jakého množství dat začnete platit, je jednoduché. Ukážeme vám to na hypotetickém příkladu. Pro konkrétní čísla se můžete podívat na webové stránky jednoho z operátorů, například na Vodafone.

Řekněme, že máte tarif za 500 korun bez DPH, v rámci něhož máte 2 GB dat, a aktuální kurz eura je 25 korun. Velkoobchodní cena 1 GB je letos 6 euro. Pak už jen stačí jednoduchý matematický úkon:

  • Vynásobte svůj tarif bez DPH dvěma (500 x 2 = 1000)
  • Přepočtěte výsledek na eura (1000:25 = 40)
  • Výsledek vydělte velkoobchodní cenou 1 GB (40:6 = 6,66)

Velmi rychle jste tedy zjistili, že v rámci svého tarifu můžete v zahraničí využít 6,66 GB dat. Vzhledem k tomu, že váš tarif vám nabízí jen 2 GB, budete po jejich vyčerpání upozorněni operátorem a nic se neděje.

Jiná situace nastane, pokud máte nastavený tarif na výhodná data. Řekněme, že za 500 korun bez DPH máte 10 GB dat a kurz eura i velkoobchodní cena 1 GB jsou stejné jako v minulém případě. Výsledek bude stejný jako předchozí výpočet (6,66 GB) s tím rozdílem, že váš tarif vám umožňuje využití 10 GB. Nikdo vás tedy neupozorní a mobilní data si musíte hlídat sami.

Zvláště takoví mileniálové, kteří nedají telefon z ruky, by měli zvážit správný tarif do zahraničí.

Před cestou do zemí EU si vypočtěte množství dat, která budete mít zadarmo podle jednoduché rovnice. V zahraničí si pak využití dat hlídejte.
článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života Ze života firem a kanceláří