První školní den 2019: Kdy nás čeká a co s sebou? | VímVíc.cz

První školní den 2019: Kdy a co s sebou?

15. 08. 2019

První školní den vychází v roce 2019 na pondělí 2. září. Pro mnoho školáků to znamená návrat do rutiny. Budíček brzy ráno, psaní úkolů, učení se na testy a konec ponocování. Některé děti čeká školní premiéra.

První školní den 2019: Kdy a co s sebou?

Ačkoliv se nám může zdát, že je ještě brzy, čas neúprosně letí. Přípravy na první školní den není radno podceňovat a shánět vše poslední víkend, před začátkem školního roku, se nevyplácí.

Co mít s sebou první školní den?

Asi nejvíce záleží na věku vašeho andílka. U starších ročníků se už nejedná o tak významný den jako u prvňáčků, které čeká školní premiéra. V obecnosti ale platí: Dohlédněte na to, ať má vaše dítě alespoň připravený penál, dva malé a větší sešity, přezůvky a oblečení na tělesnou výchovu.

Jaké má mít učebnice a co dál potřebuje, se stejně dozví až po začátku výuky. S tímto „balíčkem záchrany“ ale přežijí minimálně první týden školy.

První školní den podle věku dítěte

Středoškolák

Pokud jsou vaše ratolesti již na středních školách pravděpodobně vám bude vysvětleno, že nic nepotřebují. Buďme upřímní, se staršími dětmi asi nemá moc smysl první školní den řešit. Navíc, už mají věk na to, aby si takové věci pohlídali a sami zařídili. První školní den proto dohlédněte na to, ať se obtěžují do školy vůbec dorazit a nezaspí.

Základoškolák

Zde už je na místě, abyste zkontrolovali, zda v batohu nezůstala svačina z minulého roku a jaké pomůcky přežily. Již máte nějaké zkušenosti, takže víte, co je třeba a co ne. V pozdním období letních prázdnin doporučujeme navštívit nepřátelské území (dětský pokoj) a pokusit se zjistit, co vše se skrývá pod hromadou čehosi na psacím stole a v blízkém okolí. Vyhnete se tak zbytečnému utrácení za věci, které dítě již dávno má. Procentuálně je třeba ovšem každý rok doplnit zhruba 30 % výbavy, což může stát i 4500 Kč.

Prvňáček

Hlavní rada pro rodiče prvňáčku zní: Nestresujte se.

První školní den nerozhodne o tom, zda z vašeho dítěte bude doktor nebo ne
. Snažte se především, aby vaše ratolest byla v klidu a do školy se těšila. Nadšení sice dříve nebo později zmizí i u prvňáčka, ale aspoň chvilku se ho snažte udržet v blažené nevědomosti.

Přestože snad všichni máme doma fotografii z prvního dne školy, kdy aktovka je větší než my, nebojte se, že hned první den musí být batoh narván k prasknutí. U prvňáčků stačí vzít jen přezůvky a jeden sešit a penál.

První školní den 2019: Kdy a co s sebou?

Vybavení pro prvňáčka

V dnešní době elektronických žákovských a podobných vychytávek jsou rodiče zpravidla informováni skrze školní server, co je třeba pro prvňáčky sehnat. Určitě ale neuděláte chybu, když dopředu seženete pro děti sportovní oblečení na tělocvik a kreslící potřeby na hodiny výtvarné výchovy. Podrobný seznam ale očekávejte až po prvním dni.

První školní den se ale netýká jen samotných žáků. Značně ovlivňuje i rodiče. Jak udělat tento den jednodušším i pro vás?

 1. Nachystejte dopředu oblečení
 2. Nejen sobě, především prvňáčkovi. Doporučujeme zvolit oblíbený outfit vašeho dítěte. Pokud se nejedná o převlek draka nebo něco podobného, zkuste přimhouřit oči a vyjít dítěti vstříc. Koneckonců jde o to, aby se dítě cítilo příjemně. Jestliže si zvolí obzvlášť zajímavou módní kreaci, vy získáte materiál do rodinného alba, který jistě s chutí v budoucnu využijete.

 3. Focení na první školní den
 4. Večer před velkým dnem zkontrolujte elektrotechniku, jestli je připravená na velký den s vámi. Jsou zkrátka chvíle, které si budete chtít zvěčnit na památku. Toto je bezesporu jedna z nich.

 5. Kornout pro prvňáčky
 6. Tato novinka k nám přišla z Německa. Kornout má symbolizovat připravenost žáka na školní docházku. Byť se ne všude tato tradice uchytila, je dobré si zjistit, jak se k tomu trendu staví vaše škola a další rodiče. Vždy je lepší být připraven.

  Kornout se obyčejně plní sladkostmi a nebo malými dárečky. Můžete ale zvolit i zdravější variantu a místo bonbonů zabalit oříšky nebo sušené ovoce.

 7. Aktivity na první školní den
 8. Nezapomínejte, že ve škole budete na první den jen krátce. Pro dítě (a i pro vás) se jedná o významné datum, tak tomu přizpůsobte i zbytek dne. Můžete se dopředu domluvit s dalšími rodiči a vyrazit společně s dětmi do parku nebo zábavního centra. Vymyslete program takový, aby dítě na tento den s radostí vzpomínalo.

  Pokuste se dopředu vyjednat se zaměstnavatelem volno alespoň na půl dne. Spíše než o zákoník práce se opřete o lidské city a doufejte, že váš šéf bude mít pochopení.

 9. Kapesníčky
 10. Můžete si říkat, že o nic nejde, ale není snad rodiče, který by se na první školní den alespoň trochu nedojal. Raději s tím počítejte a přibalte dostatečnou zásobu kapesníčků pro vás a pro vašeho partnera, případně další rodinné příslušníky.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Ze života zaměstnanců