Z brigádnice k vedoucí podniku – Barbora Hamplová popisuje svoji Mc cestu | VímVíc.cz

Z brigádnice k vedoucí podniku – Barbora Hamplová popisuje svoji Mc cestu

19. 10. 2018

Drtivá většina lidí vnímá práci u McDonald´s hlavně jako přivýdělek během středoškolského, popřípadě vysokoškolského studia. Zkuste si ale představit, že ne ve všech případech musí mít kariéra u řetězce rychlého občerstvení takovýto průběh.

Z brigádnice k vedoucí podniku - Barbora Hamplová popisuje svoji Mc cestu

Dvanáct let u McDonald´s

Barbora Hamplová je toho zářným příkladem. Cílevědomá absolventka vysoké školy s titulem inženýrky zůstává restauracím se zlatými oblouky věrna už dvanáctým rokem. Během zajímavého rozhovoru, který se odehrával v restauraci plné zákazníků, čtenářům odkrývá, jak probíhá vedení podniku s bezmála 150 zaměstnanci ve věku pouhých osmadvaceti let.

Barbora Hamplová vede v osmadvaceti letech podnik s bezmála 150 zaměstnanci.

Kdybyste měla vést na vysoké škole obor vedení restaurace, které předměty by nesměly chybět?

Základem by byla profitabilita, řízení lidí, komunikace a prezentační dovednosti. Bohatě by stačil tříletý bakalářský obor, ale na práci s lidmi, jak zaměstnanci, tak zákazníky, vás žádná škola nepřipraví. Manažerské dovednosti si musíte osvojit sami.

Můžeš popsat, jak dlouhá byla tvoje cesta od brigádnice k vedoucí podniku?

Jako vedoucí pracuji tři roky, takže má cesta trvala relativně dlouhých 9 let. Během této doby jsem ale vystudovala střední i vysokou školu. Ten postup ale může být i rychlejší, jsou tací, kteří ho zvládli i za ty tři roky.

Má cesta trvala relativně dlouhých 9 let. Jsou tací, kteří ho zvládli i za tři roky.

Bylo zprvu těžké zkombinovat kariéru u McDonald´s se školní docházkou?

Měla jsem o něco méně volného času než měli mí vrstevníci. Přece jenom jsem musela odpracovat naplánované směny a slíbený počet hodin, se kterými byla spojená jistá zodpovědnost.

Jaká je momentálně spolupráce se zaměstnanci? Platí stále, že jde převážně o studenty?

Je to tak, studenti v mekáči často využívají možnosti práce na částečný úvazek. Hlavně víkendové směny jsou na nich postavené. Přes týden zase rády pracují maminky na rodičovské. Počet částečných úvazků u nás překračuje 70 % a moji práci samozřejmě ovlivňuje. Zatímco v jiných restauracích pracuje 20-30 lidí, v té, kterou vedu já, je to asi 140. Náročnost pak stoupá hlavně během zaškolování, na druhou stranu máme i díky nim v restauraci velmi pestrý kolektiv.

Počet částečných úvazků u nás překračuje 70 %. Zatímco v jiných restauracích pracuje 20-30 lidí, v té, kterou vedu já, je to asi 140.

Mění něco na tvém přístupu k brigádníkům fakt, že jsi na stejné pozici dříve pracovala?

Můj příběh není v McDonald´s nic až tak neobvyklého. V McDonald´s jsem pracovala už od střední a zpočátku jsem i na pozici vedoucího restaurace měla převážně kamarádský přístup. S tím by člověk asi do běžného korporátního života nevstupoval. Zároveň však rozumím tomu, že moji kolegové, kteří stále ještě studují, mají vlastní povinnosti i mimo práci, své koníčky a omezený čas, který práci mohou věnovat.

Z brigádnice k vedoucí podniku - Barbora Hamplová popisuje svoji Mc cestu

Jak je člověk v pozici vedoucího restaurace důležitý pro samotné zaměstnance?

Ten, kdo vás v práci vede, bude důležitý v každém zaměstnání. Byl to můj vedoucí, kdo mě v práci motivoval zůstat a mířit výš. Později pro mě bylo důležité, že mi nechal svobodnou ruku, měl ve mně důvěru a přenechal mi větší zodpovědnost. Jeho odhad je velice důležitý. I dnes to stále vnímám ve svých rozhodnutích.

Ten, kdo vás v práci vede, bude důležitý v každém zaměstnání.

Co všechno vlastně spadá do popisu tvojí práce?

V McDonald´s máme určené cíle. Jde o kvalitu, servis, čistotu a hodnotu. Na tom restaurace stojí a já ji v každé z těchto oblastí musím udržovat na dobré úrovni. Práce vedoucího restaurace by se dala srovnat s tím, když vedete vlastní firmu. Řeším HR a částečně i trénink pro 140 lidí, smlouvy s dodavateli, reklamace, plány do budoucna a samozřejmě i profit restaurace. Do jisté míry máte zodpovědnost za zákazníky, kteří u vás jí, nebo za majetek, jelikož je na vás, aby s ním zaměstnanci uměli pracovat. Těch položek by mohla být i stovka. Na druhé straně, i jako vedoucí restaurace prostě dělám hambáče.

Při vstupu do McDonald´s může prostředí často působit poněkud hekticky, i když je vlastně uspořádané. Jak se v takové prostoru pracuje?

Myslím, že v tom pramení důvod, proč jsou lidé, kteří McDonald´s prošli, žádaní na trhu práce. V současné době se na to všechno už ale nedívám jako na něco, co „musím zvládnout,“ ale jako na běžnou agendu, která by mi možná v jiné práci i chyběla. To, co jsem dříve brala jako krizovou situaci, dnes už vidím jinak. Zrovna nedávno se mi stalo, že za celý den žádná taková chvíle nenastala, ani zákazníků nebylo tolik, a já jsem začala přemýšlet nad tím, že se nudím.

To, co dříve byla krizová situace, dnes už není. Zrovna nedávno se mi stalo, že za celý den žádná taková chvíle nenastala, ani zákazníků nebylo tolik, a já jsem začala přemýšlet nad tím, že se nudím.

Co bys na závěr poradila čtenářům, kteří by například rádi inspirovali tvojí cestou?

To stejné, co v každé jiné firmě. Ať vydrží, pracují tak, aby byli sami se sebou spokojení. Často se ptali se a hledali cesty, jak práci dělat co nejlépe. Zbytek přijde sám.

Zaujal vás Bářin příběh a máte zájem nastartovat svoji kariéru u McDonald´s? Neváhejte a vyberte si z široké nabídky pracovních pozic.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Pohovory bleskově Start kariéry Úspěch v kariéře Uvnitř firem a kanceláří Zajímavosti z firem a kanceláří