Svátky 2019: Kdy budete mít nárok na volno? | VímVíc.cz

Svátky 2019: kolik pracovních dní budete mít nárok na volno?

14. 01. 2019

Češi jsou považováni za pracanty. Jak si stojíme se 13 státními svátky, které budeme slavit v roce 2019, v porovnání s našimi sousedy? Kolik pracovních dní nás čeká a kolik dovolené v práci Češi vlastně budou mít? Jaké množství svátků připadne v letošním roce na soboty a neděle?

Kolik svátků, a tedy dnů volna, budeme mít v roce 2019?

Češi jsou dříči

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) označuje Českou republiku za jednu ze zemí s nejdelší pracovní dobou. I z toho důvodu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) vyslovila nedávno své “ano” pro zavedení 5 týdnů dovolené, protože Češi pracují příliš mnoho hodin. Zasloužíme si mít podstatně delší nárok na dovolenou?

Máte také pocit, že Češi pracují opravdu tvrdě? Čísla dle poslankyně mluví sama za sebe. V průměru pracujeme cca o 400 hodin ročně více než Němci (každý pracovní den tedy o více než hodinu a půl) a o 300 hodin více než Francouzi. Dle Jany Maláčové si více volna prostě zasloužíme: „Jsme jeden z nejdéle pracujících národů v Evropě vůbec a právě navýšení na 5 týdnů dovolené pro všechny zaměstnance je jeden z dobrých způsobů, jak pracovní dobu zkrátit.”

Jsme jeden z nejdéle pracujících národů v celé Evropě. Pracujeme dokonce o 400 hodin ročně více než Němci.

Svátky 2019 aneb Kdo se má nejlépe

Počet českých státních svátků v roce 2019 v porovnání s našimi sousedy je také tristní. Sousedé ze Slovenska, Německa a Polska se mohou v roce 2019 radovat z 15 volných dnů. Rakušané mají o jeden den volna méně, státních svátků je v Rakousku tedy 14. Češi slaví oficiálně pouze 13 svátků, což nás staví na poslední místo v porovnání s našimi sousedy. Vypadá to, že pracovat v Německu se vyplatí nejen po finanční stránce.

V porovnání s našimi sousedy je počet státních svátků nízký. Rakušané mají o jeden státní svátek více než my, Slováci, Poláci a Němci dokonce o dva.
Kolik svátků, a tedy dnů volna, budeme mít v roce 2019?

Svátky 2019 a bilance

Přestupného roku se dočkáme až následující rok, což znamená, že rok 2019 má 365 dní. Pokud odečteme soboty, neděle a státní svátky, které najdeme v českém kalendáři, pracovní dny čítají 251 dní. Minulý rok bylo pracovních dní méně, konkrétně 250. Dočkáme se tedy 13 svátků, z toho tři připadají na jeden z víkendových dnů. Stejný počet, tři svátky, Čechům zajistí prodloužené víkendy.

Čechy čeká 251 pracovních dnů, tedy o den více než v roce 2018. 3 svátky ze 13 připadají na sobotu nebo neděli.

Svátky přinesou tři prodloužené víkendy

Prvního a také nejdelšího prodlouženého víkendu se Češi dočkají v druhé polovině dubna. Stane se tak díky 19. dubnu (Velkému pátku), kdy si budeme připomínat utrpení a smrt Ježíše Krista, ale také díkykvůli 22. dubnu (Velikonočnímu pondělí), který následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. O čtyřdenním prodlouženém víkendu si tedy můžete dopřát delší aktivní či pasivní odpočinek.

Dovolenou v létě pravidelně začínáme 5. července na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Tento svátek vyjde v roce 2019 na pátek, můžeme se tedy těšit z dalšího prodlouženého víkendu. Pak už zbývá pouze jeden delší víkend, který si můžeme dopřát díky pondělí 28. října. Tento den došlo roku 1918 k vzniku Československa. V minulém roce jsme tedy mohli oslavit krásné stoleté výročí republiky.

Svátky v roce 2019 přinesou tři prodloužené víkendy. Díky Velkému pátku a Velikonočnímu pondělí bude prodloužený víkend trvat čtyři dny.

Dlouhé volno na Vánoce

Dovolenou v práci si vezměte ideálně v pondělí 23. prosince a v pátek 27. prosince. Pokud si totiž schováte dva dny dovolené, v práci se pak nebudete muset objevit celých 9 dní. Štědrý den připadl v roce 2019 na úterý 24. prosince, 1. svátek vánoční je tak logicky ve středu a posledním státním svátkem bude v tomto roce 2. svátek vánoční ve čtvrtek 26. prosince.

Stačí si vzít jen dva dny dovolené v práci a během vánočních svátků si můžete užít devět dní volna.

Přehled svátků 2019

Je sice pravda, že v minulém roce měli Češi pracovních dnů méně, 11 volných dní bylo ale neobvyklých, nadstandardních. Tento počet byl nejvyšší za posledních 18 let. Za 10 dní volna tedy můžeme být v konečném důsledku rádi. Představme si přehledně všech 13 českých státních svátků:

 • 1. ledna - Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok
 • 19. dubna - Velký pátek
 • 22. dubna - Velikonoční pondělí
 • 1. května - Svátek práce
 • 8. května - Den vítězství
 • 5. července - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
 • 6. července - Den upálení mistra Jana Husa (sobota)
 • 28. září - Den české státnosti (sobota)
 • 28. října - Den vzniku samostatného Československa
 • 17. listopadu - Den boje za svobodu a demokracii (neděle)
 • 24. prosince - Štědrý den
 • 25. prosince - Boží hod vánoční
 • 26. prosince - 2. svátek vánoční
Historicky 10 volných dní nelze považovat za nízký počet. I přesto, že v roce 2018 bylo státních svátků připadajících na všední dny ještě více.

Nárok na dovolenou

Zákoník práce prozatím ručí všem minimálně za 4 týdny dovolené. Nárok na dovolenou v délce pěti týdnů mají státní zaměstnanci. Dovolená v práci pro pedagogické pracovníky a akademické pracovníky vysokých škol je celých 8 týdnů v kalendářním roce. Standardní jsou ale právě 4 týdny dovolené a pokud se zaměstnavatel rozhodne přistoupit k týdnu dovolené navíc, zaměstnanci to zpravidla považují za ceněný benefit.

Od roku 2020 by ale mohlo být 5 týdnů dovolené běžná praxe. O nárok na dovolenou v této délce bojuje skupina poslanců KSČM a také MPSV v čele s ministryní Janou Maláčovou. Doufejme, že od příštího roku budeme mít více příležitostí k odpočinku.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva a povinnosti zaměstnanců Pracovní právo Zaměstnání a podnikání Návody