Kde ústí a pramení Dunaj + tipy na výlety | VímVíc.cz

Kde ústí a pramení Dunaj?

26. 08. 2019

Pokud se vydáte na cesty, zejména na východ od České republiky, je pravděpodobné, že narazíte na Dunaj, druhou nejdelší řeku Evropy. Vzhledem k tomu, že protéká čtyřmi hlavními městy, mapuje tato řeka zajímavou cestu, kam se můžete, nejen v létě, vydat. Kde ale Dunaj pramení a kam se vlastně vlévá?

Kde ústí a pramení Dunaj - příroda řeka

Dunaj pramení na jihozápadě Německa. Ačkoliv Českou republiku na své cestě míjí, vlévá se do ní řeka Morava. Dunaj protéká několika státy a podél jejího toku najdete několik míst, které se stávají dovolenkovými destinacemi. A které to jsou? Pojďme se na to podívat.

Kde ústí a pramení Dunaj?

Historie hledání pramene Dunaj je přinejmenším zajímavá. První pokusy se datují ještě do dob starověkého Říma, kdy už řeka nesla latinský název Danubius. Dlouhá léta se lidé domnívali, že pramen řeky najdou v blízkosti města Donaueschingen. Bylo zde dokonce vystavěno zřídlo minerální vody, jako symbolické místo, které mělo značit pramen řeky Dunaj.

Až po nějaké době se zjistilo, že skutečný pramen leží jinde. Najdeme jej v nadmořské výšce 1078 m.n.m, kde Dunaj vzniká soutokem říček Breg a Brigach. Název Dunaj se ale používá až od již zmíněného místa u Donauschingen.

Kde protéká Dunaj?

Řeka Dunaj protéká deseti státy. Svou trasu začíná v Německu a teče dále do Rakouska, kde protéká i slavnou metropolí Vídeň. Dále pokračuje na Slovensko, kde opět protíná hlavní město Bratislavu. Stejně tak je tomu v Maďarsku a Budapešti. Dále na své cestě míjí ještě jedno velkoměsto a tím je Bělehrad v Srbsku. Kromě zmíněných států překročí Dunaj ještě hranice s Chorvatskem, Bulharskem, Moldavskem, Ukrajinou a končí v Rumunsku.

Delta Dunaje – kde se vlévá do moře?

Přestože je pramen blíž Severnímu moři, řeka se nakonec vlévá do moře Černého. Cestou přijímá více než 300 přítoků. Delta Dunaje je nejzachovalejší říční delta v Evropě a rozkládá se na ploše 3450 metrů čtverečních. Leží na území rumunského národního parku Delta Dunarii, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Pouze nepatrná část delty zasahuje na území Ukrajiny.

kde ústí a pramení duna - panorama regensburg

K prameni Dunaje autem i na kole

Do města Donaueschingen, které leží v blízkosti hranic se Švýcarskem, se dostanete autem, ale nějakou dobu to potrvá. Z Prahy se sem dostanete přibližně za 7 hodin a bude vás čekat 600 kilometrů dlouhá cesta. Vyrazit můžete až k prameni již zmíněných řek. Najdete tam malebný hotýlek s příjemnou restaurací, který může být příjemným výchozím bodem k dalším výletům. Jednoduše se sem dostanete z blízkého okolí i na kole.

Výlety podél Dunaje

Jak již bylo řečeno, Dunaj a její okolí je ideálním místem pro trávení nejen letní dovolené. Na své si zde přijdou jak milovníci měst, tak i přírody. Přinášíme vám několik tipů, jak na aktivnější a sportovní dovolenou. Doporučení dáme i těm z vás, kteří preferují dovolenou strávenou nad novou knížkou v krásné kavárně s výborným cappuccinem.

Tři města podél Dunaje: Vídeň - Bratislava - Budapešť

Z České republiky si můžete autem udělat velice snadno výlety minimálně do tří hlavních měst, kterými Dunaj protéká. Můžete je všechny spojit a udělat si "metropolitní" týdenní dovolenou. A o jakou trasu se jedná?

Navštívit můžete tři hlavní města: Bratislavu, Vídeň a Budapešť. Doporučujeme začít ve Vídni. Autem do rakouského velkoměsta dojedete za cca. 3 a půl hodiny. To nejkrásnější z Vídně stihnete vidět za jeden až dva dny. Na své si zde přijdou páry hledající romantiku, sportovci, rodiny s dětmi nebo milovníci kaváren a skvělých dortů.

Po Vídni můžete pokračovat dále na východ přibližně 250 kilometrů do Budapeště. Kam v Budapešti, najdete zde. Výlet můžete zakončit v Bratislavě, která je od Budapeště vzdálená 200 kilometrů. Zde vás čeká například hrad Děvín, Bratislavský hrad a vynikající slovenská kuchyně.

Kde ústí a pramení Dunaj - cyklotrasa

Dunajská cyklostezka

Jedná se o jednu z nejstarších cyklostezek v Evropě a bezesporu o jednu z nejpopulárnějších a nejfrekventovanějších. Začíná u oficiálního pramene Dunaje Donauschingenu a končí v hlavním městě Maďarska. Kromě Německa a Maďarska zasahuje ještě na území Rakouska a Slovenska. Pokud byste chtěli projet trasu v její celkové délce, připravte se na delší dovolenou a bolavé nohy. Zvládnout 1200 kilometrů vyžaduje už slušný trénink.

Nejpopulárnější je její Rakouská část, která vede z Pasova do Vídně a měří 320 kilometrů. Známá je zejména pro svoji nízkou náročnost. I proto zde často potkáte rodiny s menšími dětmi nebo seniory. Kvalita stezky je samozřejmě na nejvyšší úrovni. A jak to tak v Rakousku bývá, stezka je obklopená různými restauracemi, kempy a hotely, takže se nemusíte bát, že se nebudete mít kde občerstvit.

Bodamské jezero na kole

Speciální zmínku si zaslouží okolí Bodamského jezera. Kolem jezera se táhne síť cyklostezek v celkové délce 273 kilometrů a prochází třemi státy: Německem, Rakouskem a Švýcarskem.

Vystřídá se zde více terénů, od úplné roviny po kopcovitější úseky. Německá strana je spíše rovinatá a po cestě se můžete kochat krásnou přírodou. Proto tuto část doporučujeme i rodinám s dětmi nebo starším ročníkům. Obtížnější terén se nachází na švýcarské straně, kde se trasa začíná stáčet k Alpám. Náročnost terénu je ale vykompenzována nádhernými scenériemi.

Bodamské jezero – pěší turistika nebo vyhlídkové plavby

Zdejší krajina je vhodná i pro cestovatele, kteří preferují pěší výlety. Vyrazit můžete nejen podél jezera. Pokud už máte pár kilometrů nachozeno, doporučujeme dojet do švýcarského St. Gallen, které je dobrým výchozím bodem. Zvolit si můžete náročné výšlapy až do 2300 m.n.m. nebo klidnější výlety podél jezera.

Vyřádí se zde i rodiny s dětmi nebo lidé, kteří se chtějí i jen tak lehnout na pláž a odpočinout si s dobrou knihou. Obzvlášť v okolí města Bregenz je několik městských pláží. V létě dosahuje teplota Bodamského jezera příjemných 20 – 23 stupňů a je populárním místem i pro vyhlídkové plavby, které nabízejí opět nový pohled na okolní krajinu.

kde ústí a pramení duna - opera Bregenz

Na operu v Bregenz

A na závěr i něco pro milovníky kultury. Letní operní festival Bregenzer Festspiele, který nese název podle města konání Bregenz, je jedinečným zážitkem i pro ty, kteří opeře příliš nefandí. Bregenz je rakouské městečko, které se nachází v těsné blízkosti hranic s Německem a Švýcarskem. A čím je tento festival unikátní?

Jeviště je postavené na hladině vody a jedná se o největší produkci svého druhu. Odehrává se vždy jednou ročně a to na přelomu července a srpna. Historie festivalu sahá až do roku 1946 a od té doby se diváci mohou kochat nejznámějšími operami, jako Carmen, Aida nebo Kouzelná flétna. Tento festival zaručuje skutečně ojedinělý zážitek se špičkovou akustikou. Ne nadarmo se sem sjíždí turisté z celého světa a festival je beznadějně vyprodaný již několik měsíců dopředu.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Cestování a dovolené