Platy českých sportovců: Jaký příjem má Voráček, Čech nebo Plíšková | VímVíc.cz

Platy českých sportovců: Jaký příjem má Voráček, Čech nebo Plíšková

05. 12. 2018

Kdo se umístil mezi deseti nejlépe placenými českými sportovci za období červenec 2017 až červen 2018? A kdo může být nejlépe placeným sportovce budoucnosti? Hraje roli věk a jak často se v tomto žebříčku objevují ženy? Platy českých sportovců jsou bezesporu vysoké. Jak si ale vedou v porovnání s minulým rokem?

Mezi nejlépe placenými sportovci Česka jsou hlavně hokejisté

Kdo si obecně vede nejlépe

Patříte mezi necelých 50 % Čechů, kterým se v posledních měsících zvýšila průměrná mzda? Kromě blahopřání vám bohužel musíme oznámit, že v porovnání s českými sportovci si vás zaměstnavatelé stále tolik neváží. I když jejich mzda dosahuje nebeských výšin, stále chybějí v celosvětově nejlepší stovce.

Nejlépe placení čeští sportovci

Nejlépe placeným sportovcem na planetě byl v minulém roce americký boxer Floyd Mayweather, který utržil 285 miliónů dolarů. Velkou část (275 milionů dolarů) ale inkasoval za letní zápas s šampiónem smíšených bojových umění Conorem McGregorem, který se v žebříčku nejlépe placených sportovců světa umístil (s 99 miliony dolarů) jako čtvrtý. Druhý byl argentinský fotbalista Lionel Messi s 111 miliony a třetí jeho portugalský soupeř Cristiano Ronaldo se 108 miliony. Kolik ale berou Češi?

O platu českých sportovců si můžeme nechat jenom zdát. Ve stovce nejlépe placených sportovců se ale neobjevili.

TOP „ten”

V žebříčku 10 nejlépe placených českých sportovců roku 2018 časopisu Forbes nalezneme 7 hokejistů a 1 fotbalistu, basketbalistu a tenistku. Kromě hrubých hráčských platů či prize money (v tenise je tím míněna finanční odměna za výhru) byly do výsledné částky započítány také příjmy od sponzorů a partnerů.

Časopis Forbes čerpá z otevřených zdrojů. Díky řádově desítkám konzultací se samotnými sportovci, jejich agenty, sponzory a insidery z oboru dokázal sestavit v pořadí již několikátý žebříček nejlépe placených českých sportovců. Pro letošní rok tomu nebylo jinak. Jste nedočkaví? Čtěte dál a zjistíte, kdo je tedy nejlépe placeným českým sportovcem za období červenec 2017 – červen 2018.

Časopis Forbes ve svém srpnovém tištěném vydání prezentoval 25 nejlépe placených českých sportovců.

Kdo neskáče není Čech: Jaký plat má Petr Čech

Prvním na pomyslném stupni vítězů, a zároveň jediným fotbalistou, se stal brankář Petr Čech s 242 miliony korun. Pro hráče londýnského Arsenalu se nejedná o ojedinělou situaci, i když si od minulých let značně pohoršil. V období od července 2014 až června 2015 byl pro Forbes také jedničkou, jeho příjem byl ale ještě vyšší. Plat Petra Čecha čítal v té době 351 milionů korun. O rok později se stal opět nejlépe placeným českým sportovcem, pobíral ale o 100 milionů méně. V letošním roce se do čela vrátil po roční pauze.

V minulém roce ho totiž předběhl hokejista Jakub Voráček, který se v tomto roce musel spokojit s druhým místem. Voráček si přišel na 222 milionů korun a pohoršil si oproti minulému roku také o 100 milionů. V období 2014 - 2015 byl ale na devátém místě, což značně vypovídá o jeho v řadě nekončících úspěších.

První Petr Čech a druhý Jakub Voráček si od minulého roku pohoršili o 100 milionů korun.

Pasta la vista!

David Pastrňák, hokejový útočník Boston Bruins (s tímto hokejovým klubem má smlouvu od minulého roku podepsanou na šest let), se mezi nejlépe placenými českými sportovci objevuje poprvé. A hned si pro sebe ukořistil třetí místo. Plat Davida Pastrňáka je krásných 176 milionů korun.

Čtvrté místo patří ostřílenému veteránovi (alespoň co se tohoto žebříčku týče) Davidovi Krejčímu, kerý byl minulý rok dokonce třetí. Bostonský kolega Davida Pastrňáka se objevil mezi 10 nejlépe placenými českými sportovci již v období červenec 2014 až červen 2015 a červenec 2015 až červen 2016. V obou případech obsadil 6. místo.

David Pastrňák je třetím nejlépe placeným sportovcem i díky podpisu smlouvy s Boston Bruins na šest let.

Žebříčku prostě kralují hokejisté

Na pátém místě se umístil hokejista Tampa Bay Lightning Ondřej Palát. Jeho plat se v žebříčku „top ten” objevuje poprvé a čítá 123 milionů korun. O tři miliony méně pobíral Jan Veselý, basketbalista týmu Fenerbahce Istanbul. Už v minulém roce byl mezi nejlépe placenými sportovci jediným basketbalistou. Polepšil si o krásná 4 místa. Přitom se ještě před rokem musel spokojit s 10. místem.

Sedmé a osmé místo patří opět hokejistům. Zatímco sedmý Martin Hanzal hrající za Dallas Stars se mezi těmi s nejvyššími platy teprve rozkoukává, osmý Tomáš Plekanec pobírající 110 miliónů se v žebříčku objevuje pravidelně. Mezi lety 2014 a 2015 byl sedmý (122,5 milionů korun), další rok se o sedmé a osmé místo dělil s Radimem Vrbatou (121,5). Před rokem se na jeho účtu objevil dokonce největší obnos (161), díky kterému se mohl pochlubit 4. místem. V současné době už ale Tomáš Plekanec v NHL nepůsobí, přesunul se do svého rodného Kladna.

2. až 8. místo patří téměř jen hokejistům. „Kazí” jim to pouze basketbalista Jan Veselý.

Karolína Plíšková, žena na výsluní

České sportovkyně se mezi deseti nejlépe placenými sportovci objevují jen sporadicky. Mezi lety 2014 a 2015 s krásnými 178 miliony obsadila tenistka Petra Kvitová druhé místo. O rok později byli v top desítce jen muži a mezi roky 2016 až 2017 se na 6. místě objevila tenistka Karolína Plíšková.

Tento rok mezi sportovci nalezneme opět pouze jednu ženu. Opět tenistku. Stejně jako předchozí rok se jedná o Karolínu Plíškovou, která se v roce 2017 stala světovou jedničkou ve dvouhře žen. Její plat skončil v desítce nejlépe placených sportovců jako první pod hranicí 100 milionů (96). O pět milionů méně pobíral (kdo jiný, než hokejista) Petr Mrázek.

Poslední čtyři ročníky se mezi 10 nejlépe placenými sportovci objevuje vždy maximálně jedna žena. Tento rok to byla tenistka Karolína Plíšková.

Čechům plat roste, sportovci chudnou

Oproti minulému roku čeští sportovci mírně zchudli. V sezóně 2016/2017 si totiž 25 nejlépe placených přišlo v součtu na 2,73 miliardy korun, letos je to o 0,3 miliardy méně. V minulém roce si všichni vydělali nad 50 milionů, tento rok skončili dva sportovci dokonce pod touto hranicí.

V žebříčku se objevil rekordní počet nováčků. Devět. Plat „nováčka” Davida Pastrňáka byl tak vysoký, že si zasloužil právě třetí místo. Oproti loňskému žebříčku se obměnilo celých 44 % sportovců. Při porovnání platů vypadli z žebříčku například Jaromír Jágr, Ondřej Pavelec, Aleš Hemský či Roman Polák.

Desítka nejlépe placených českých sportovců mírně zchudla. V součtu si přišla na „pouhých” 2,43 miliardy korun, tedy o 0,3 miliardy méně než v minulém roce.

Hraje roli věk sportovců?

Nelze jasně říct, zda v tomto případě hraje roli také věk sportovců. Čtyřem sportovcům je mezi 30 a 40 lety, zbylých 6 se pohybuje v rozmezí 20 a 29 let. Kolik komu je? Plat Petra Čecha (36 let) je nejvyšší a spolu s Tomášem Plekancem (36) je také nejstarší. Více než 30 let je jen dalším dvěma hokejistům. Davidovi Krejčímu (32) a Martinovi Hanzalovi (31).

Útočník Jakub Voráček oslaví příští rok kulatiny (29). Nejvyššímu sportovci, basketbalistovi měřícímu 213 cm, Janu Veselému je 28 let. O rok mladší je profesionální hokejový útočník Tampa Bay Lightning Ondřej Palát. Stejně staří jsou devátá Karolína Plíšková (26) a desátý Petr Mrázek (26). Bez debat nejmladším je David Pastrňák (22 let) přezdíván také „Pasta”. Ve dvaadvaceti to není špatný plat, co říkáte?

Jak se živit sportem?

Nutno říci, že většina vrcholových sportovců začínala se sportem už v raném dětství. Neznamená to však, že pokud se chcete začít věnovat sportu ve vyšším věku, měl by to být problém. Klíčem k úspěchu je u sportu především disciplína a pravidelný trénink. Vybraný sport vás ale samozřejmě musí i bavit. A jak začít? Po malých krůčcích. Zřiďte si MultiSport kartu a začněte pravidelně navštěvovat sportovní zařízení. Využijte každou volnou chvilku, abyste se dostali na úroveň, po jaké toužíte.

Tip: Chystáte se začít sportovat? E-shop Decathlon nabízí zboží pro začátečníky i vrcholové sportovce. Využijte akční kód Decathlon a vybavte se na sport za příznivé ceny.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Platy a platové třídy Úspěch v kariéře