MAFRA vzkazuje zájemcům: Přijít s odhodláním a úsměvem, o zbytek se postaráme my | VímVíc.cz

MAFRA vzkazuje zájemcům: Přijít s odhodláním a úsměvem, o zbytek se postaráme my

02. 10. 2019

Zajímá vás, jak vypadá přijímání nových zaměstnanců do jednoho z největších tuzemských mediálních domů? O výběru kandidátů, jejich uvedením do firmy i prvních krocích ve společnosti MAFRA nám pohovořila Kateřina Cedzová zastávající pozici HR recruiter.

MAFRA vzkazuje zájemcům: Přijít s odhodláním a úsměvem, o zbytek se postaráme my

Co je MAFRA

Multimediální skupina MAFRA je jedním z největších mediálních domů v České republice. Zastřešuje tisk, online, televizi i rozhlas. Nejznámějšími tituly jsou Mladá fronta DNES, Lidové noviny či týdeník TÉMA, do online světa hodně promlouvá portál iDNES.cz, Playtvak.cz či lidovky.cz. Centrála sídlí na v Praze, přímo v Anděl Media Centru v blízkosti metra Anděl.

Co nového kolegu první den v práci čeká? Co je u vás ve firmě na prvním dni v práci pro nového kolegu zajímavého či netradičního?

Před nástupem je kandidát v kontaktu s HR oddělením, aby se zajistily potřebné administrativní náležitosti. Dále je také naplánována vstupní lékařská prohlídka. Náš budoucí kolega pak obdrží pozvánku na uvítací den, který probíhá vždy první pracovní den v měsíci na naší centrále v Praze.

Program uvítacího dne:

 • Přivítání nováčků ze strany HR – nově příchozí obdrží desky s pracovně právní dokumentací a následně se všichni seznámí i mezi sebou
 • Právní minimum – kolegové z právního oddělení představí základní směrnice, kterými je třeba se řídit
 • Seznámení s vedením společnosti – osobní prezentace představenstva
 • Exkurze do historie iDNES – soutěž o cenu
 • Oběd v našem firemním Bifé
 • HR minimum – zástupce HR oddělení představí základní směrnice, procesy a systémy, se kterými je třeba pracovat
 • IT minimum – kolegové z IT seznámí nováčky se systémem, technikou a poučí o bezpečnosti využívání svěřené techniky
 • Focení do telefonního seznamu
 • Prohlídka budovy – zástupci jednotlivých oddělení vždy představí, co konkrétně mají na starosti a také, v čem jim mohou v praxi pomoci
 • Školení bezpečnosti práce
 • Uvítání v novém týmu – každý nováček má připraven pracovní stůl, techniku a obdrží dáreček
 • Uvítací e-mail od HR – shrnutí všeho důležitého + příručka pro nové zaměstnance i odkaz na intranet, kde je možné najít veškeré aktuální informace a novinky
Každý náš budoucí kolega obdrží pozvánku na uvítací den.

Probíhá u vás ve firmě adaptační proces? Máte definované přesné kroky?

Konkrétní proces je závislý na pozici. V portfoliu pozic naší mediální skupiny jsou pracovní pozice od tiskaře, přes specialisty call centra, obchodníka až po specialisty v IT. Mimo uvítacího dne se pak novému kolegovi věnují přímí nadřízení a seniorní kolegové tak, jak to má dané oddělení nastavené.

Jakým způsobem seznamujete nového kolegu s kolektivem?

V rámci uvítacího dne provedeme nové kolegy po budově tak, aby věděli, kde se nachází jednotlivá oddělení a poslechli si od kolegů, co které oddělení dělá. V rámci týmu se pak nováčka ujme kolega, který ho kolečkem seznámí se zbytkem týmu a zasvětí ho do všeho důležitého. Zároveň máme firemní intranet, kde je telefonní seznam s fotkami všech zaměstnanců (kteří s tím souhlasí). Díky němu si nový kolega ke konkrétnímu jménu může snadno přiřadit konkrétní tvář. V neposlední řadě je důležité zmínit, že vztahy navázané první uvítací den přetrvávají a nováčci mají známé napříč společností – nejen ve svém oddělení.

Vztahy navázané první uvítací den přetrvávají a nováčci mají známé napříč společností – nejen ve svém oddělení.

Jaká firemní kultura a atmosféra u vás panuje? Máte například přesně stanovený dress code?

V rámci naší firemní kultury nemáme zaveden jednotný systém oslovování. Nejbližší kolegové si standardně tykají. Záleží na konkrétní situaci, ale dále se zachovává oslovení jménem a vykání. U nás ve společnosti není dress code oficiálně nařízen. Respektujeme osobitý styl každého zaměstnance. Při jednání s klienty a na schůzkách se vzhledem k reprezentaci naší skupiny doporučuje styl business casual.

MAFRA vzkazuje zájemcům: Přijít s odhodláním a úsměvem, o zbytek se postaráme my

Proběhne nějaké školení? Jak dlouhé je a co všechno je jeho obsahem?

Samozřejmě, záleží však na pozici, kterou nováček zastává. Už celý uvítací den je vlastně takové školení. Nováčkům je představeno portfolio našich produktů, směrnice i pracovně právní agenda. Samozřejmě se absolvuje školení bezpečnosti práce, školení řidičů, v odborných pozicích tiskáren jsou zaměstnanci školeni na specifika konkrétních strojů, se kterými budou pracovat.

Celý uvítací den je vlastně takové školení. Nováčkům je představeno portfolio našich produktů, směrnice i pracovně právní agenda.

Má nový kolega k dispozici zkušenějšího kolegu/mentora, který se mu po určitý čas věnuje? Jak zaučení a mentoring případně funguje?

Ano, vždy. Zaučování funguje na každé pozici trochu jinak. Například obchodníci se musí nejprve naučit portfolio produktů a možnosti, které mohou klientovi prezentovat. Postupně doprovází seniornější kolegy nebo regionálního ředitele na osobní schůzky s klienty, aby získali know-how v praxi a mohli se plnohodnotně zapojit do procesu.

Je rozdíl v zaškolování juniorního a seniorního kolegy?

Proces zaškolování je vždy individuální. Obecně záleží na zkušenostech nového kolegy a na tom, jaké jsou jeho potřeby. V průběhu spolupráce se snažíme podporovat všechny kolegy v dalším vzdělávání tak, aby mohli svou práci plnohodnotně odvádět.

Proces zaškolování je vždy individuální.

Na co zajímavého ve vašich kancelářích nebo v blízkém okolí se může kolega těšit?

Nový kolega se v rámci naší centrály v Praze může těšit na relax zónu, která je zásobena čerstvým ovocem, zeleninou a nápoji – slouží k aktivnímu odpočinku všech zaměstnanců. Máme i Bifé restaurant, kde se zaměstnanci mohou občerstvit v průběhu celého dne, máme knihovnu, kam mohou všichni přispět. Podporujeme sportovní aktivity – například lekce jógy na pracovišti.

MAFRA vzkazuje zájemcům: Přijít s odhodláním a úsměvem, o zbytek se postaráme my

Jaká další doporučení máte pro nového kolegu, než dorazí poprvé do kanceláře?

Hlavně přijít s odhodláním a úsměvem na tváři, o zbytek se už postaráme my.

Koho aktuálně hledáte do svého nového týmu?

Aktuálně potřebujeme posílit náš tým digitálního marketingu o Senior analytika. Hledá se také Junior markeťák pro portál VratnéPeníze.cz.

Zaujal vás tento rozhovor a máte zájem se ucházet o pozici ve společnosti MAFRA? Neváhejte a prohlédněte si aktuální nabídku volných pracovních míst.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata:

Práva a povinnosti zaměstnanců Start kariéry Uvnitř firem a kanceláří Personalistika a HR Zaměstnání a podnikání