Jak vyvolat porod a je to správné? | VímVíc.cz

Jak vyvolat porod a je to správné?

14. 11. 2019

Dnes se podíváme na ryze ženskou záležitost: jak na vyvolání porodu a zda je v pořádku se o vyvolání porodu vůbec pokoušet s ohledem na zdraví maminky a děťátka. V článku si představíme pojem vyvolání porodu, jakým způsobem ho provádějí lékaři a také zmíníme několik babských rad, jak příchod porodu urychlit.

Jak vyvolat porod - těhotenství, těhotná žena, porod

Ženy jsou na konci těhotenství již doopravdy v očekávání a odpočítávají dny, kdy se jejich děťátko narodí. Většina nastávajících maminek nastupuje 8 až 6 týdnů před termínem porodu na tzv. mateřskou dovolenou. Mateřská dovolená slouží k tomu, aby si maminka před blížícím se porodem odpočinula, mohla si připravit poslední věci do výbavy pro miminko. Některé ženy, které mají rizikové těhotenství, zůstávají doma ještě déle, vyjma mateřské dovolené, na neschopence.

Jak vyvolat porod - těhotenství, těhotná žena, porod

Na konci těhotenství už je žena velmi unavená, nemotorná a mohou se přidávat další zdravotní komplikace, proto odpočítává dny do termínu porodu, poslední dny těhotenství se může také pokoušet i o tzv. vyvolání porodu za pomoci babských rad. Také se může stát, že žena přechází termín porodu a lékaři se v tomto případě rozhodnou pro medicínské vyvolání porodu.

  • babské rady, jak vyvolat porod
  • medicínsky vyvolaný porod

Babské rady, jak vyvolat porod

Myslíme si, že, pokud to není nezbytně nutné, není důvod porod vyvolávat. Vaše tělo, i samotné miminko, moc dobře ví, kolik času ještě potřebuje, takže určitě není potřeba dělat nějaké zbytečnosti. Níže Vám přinášíme několik tipů, u kterých se říká, že mohou pomoct vyvolat porod, zároveň se ale jedná o tipy, které jsou pro těhotnou ženu a dítě zdravotně nezávadné.

  • buďte aktivní (chůze, procházky)
  • cvičení na míči
  • čaj z malinovníku a další byliny (levandule, mateřídouška, fenykl v těhotenství , skořice, aj.)
  • síla hormonů (masáž bradavek), masáž hráze
  • teplá koupel, sprcha, aj.

Co rozhodně nezkoušet? Mezi zaručenými tipy, jak vyvolat porod, naleznete nejrůznější tipy, i ty, které bychom rozhodně nedoporučili. Například umývání oken, kdy vylézáte nahoru a dolů, myjete okna, zdviháte ruce, toto není aktivita, kterou by měla dělat žena v pokročilém stadiu těhotenství, protože hrozí riziko úrazu.

Stejné to může být i s mytím podlah, které je také doporučováno pro vyvolání porodu. Samozřejmě, že si můžete uklidit dům, ale není nutné, abyste lezly po čtyřech po celém domě a umývaly hadrem podlahy jen za účelem vyvolání porodu.

Další tipem, doporučením, jak zaručeně vyvolat porod, je sex, pohlavní styk. Opět se ke slovu dostávají hormony, které jsou schopné vyvolat v těle tak obrovskou reakci, které vede až k vyvolání porodu. Sex může být příjemným zpestřením posledních dní před porodem, ale jen v případě, že je to oběma stranám příjemné. Žena se nemusí cítit úplně pohodlně, muž může mít strach o ženu i dítě. Sex tedy doporučuje pouze v případě, že to tak cítí žena i muž, ale rozhodně ne jen jako způsob vyvolání porodu.

Těhotenství - vyvolání porodu, jak na vyvolání porodu a je to správné

Medicínsky vyvolaný porod

Pokud budoucí maminka přenáší déle, může to začít být nebezpečné pro ni i pro dítě. Placenta stárne, miminko může být nedostatečně vyživováno, nedostává se mu potřebného kyslíku, aj. Na prohlídce může ošetřující lékař provést tzv. Hamiltonův hmat, jedná se o speciální hmat, který provede lékař při gynekologickém vyšetření ženy. Lékař je povinován o tomto úkonu ženu informovat, nesmí ho provést bez jejího souhlasu. U některých žen se nestane nic, některé ženy mohou mít slabé kontrakce, ale nemusí se dostavit samotný porad a u některých žen může Hamiltonův hmat doopravdy vyvolat porod.

Pokud nevyvolá porod ani Hamiltonův hmat, nezbude lékařům nic jiného, než ženu přijmou do porodnice. Zpravidla se tomu tak děje 2 týdny po termínu porodu. Lékaři se pokusí o indukci porodu za pomoci medikamentů. Pod dohledem lékařů a nemocničního personálu je ženě zavedena speciální tableta/čípek, která by měla vyvolat porod. Velmi často se tomu tak stane a indukce doopravdy spustí porod. V některých případech se musí indukce ještě jednou opakovat.

V České republice platí, že se lékaři o indukci porodu pokusí 2x. Pokud není ani druhý pokus úspěšný, obvykle se přistupuje k císařskému řezu pod částečnou narkózou, kdy je žena při vědomí.

Nesouhlas skupiny žen se zasahováním do přirozeného porodu

Existují ženy, budoucí maminky, které hlasitě nesouhlasí se zásahy lékařů do přirozeného těhotenství a porodu. Samozřejmě je pravda, že přirozený porod je to nejlepší, co může budoucí maminku a miminko potkat, ale rizika spojená s dlouhodobějším přenášením sebou přináší velké množství rizik pro dítě i maminku.

Tyto ženy oponují tím, že dříve se do porodů také nezasahovalo. To je sice pravda, ale také se častěji rodily mrtvé nebo postižené děti nebo u porodu zemřela matka. Toto riziko právě díky obrovským medicínským pokrokům téměř vymizelo a budoucí maminky i děti jsou pod spolehlivým lékařským dohledem.

Začátek porodu Vám doporučujeme nechat na Vašem těle, které samo pozná, kdy je ten správný čas. Užívejte si posledních dní těhotenství, poté už Vás čeká ta mateřská, rodičovská role. Pokud Vám lékaři doporučí, aby došlo k medicínskému vyvolání porodu, určitě uposlechněte, abyste předešly případným zdravotním komplikacím, Vašim i děťátka.

Zeptejte se na zkušenosti jiných maminek

Pokud ohledně vyvolání porodu váháte, zkuste diskuzní fórum pro ženy. Internetové diskuze jsou plné podobných otázek a odpovědí na ně. Uživatelky je plní svými zkušenostmi, radami a tipy. Pokud vámi vybrané diskuzní fórum pro ženy zatím dotaz na vyvolání porodu neobsahuje, můžete diskuzi založit. Kromě toho je diskuzní fórum pro ženy zdrojem mnoha dalších informací.

článek je uzamčen
Zadejte svůj e-mail pro otevření článku.
nebo

Témata: